ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Rychlost především aneb Golf pomáhá i klaunům

09.05.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

V historii se našlo mnoho nadšenců, kteří se rozhodli, že za krátký časový úsek odehrají hodně golfu. Patří mezi ně i Jack Nicklaus, ale tomu šlo spíš o peníze na charitu. Dobré tempo hry je chvályhodné, ale nic se nemá přehánět. Jsou jedinci, kteří za život stihli několik tisíc turnajů. Mnoho hráčů prostě touží po překonání nějakého toho rekordu…

Nejčerstvější případ je z Belgie. Vlastní světový rekord se 24. června pokusí překonat Kasper De Wulf (27 let, hcp 8,8) s Alexanderem Hautekietem (34 let, hcp 2,3). Chtějí zvládnout v jednom dnu osm devítijamkových hřišť v osmi různých státech. Dosavadní rekord Wulf drží z roku 2011, kdy s kolegy Nickem Caesem a Nilsem Tallerem odehráli sedm hřišť v sedmi zemích za 21 hodin, 6 minut a 55 sekund. Výtěžek z akce půjde na nadaci pomáhající nemocným klaunům.

Mezi profesionály drží rekord Jack Nicklaus. V roce 1991 stihl díky přeletům vrtulníkem odehrát osmnáct jamek na osmnácti různých hřištích, a to za pouhých osm hodin a 40 minut. Důvodem tohoto zdánlivě nesmyslného výkonu byla charita. Ale ne na klauny. Zlatý medvěd na hřištích v okolí Palm Beach na Floridě dosáhl úctyhodného výsledku 73 úderů.

Američané Bob Aube a Phil Marrone se před pár lety domluvili a jen tak pro radost si naplánovali soukromé golfové safari. Cestu z Los Angeles do San Franciska, tedy více než 800 kilometrů, zvládli s holemi v rukách za 16 dní. Počet úderů je tajemství, ale víme, že použili asi 1110 míčků.

Rekordmanem v počtu odehraných turnajů bude Američan Joe Kirkwood. Až do své smrti v roce 1973 se zúčastnil 5 078 akcí, což je o 1 500 turnajů víc než u druhého v pořadí Ralpha Kennedyho.

Další rekord od profesionálů: bavič davů Lee Trevino dokázal v roce 1971 za dvacet dní vyhrát po sobě tři národní tituly ve třech zemích – US Open, Canadian Open a British Open.

V Česku se na ve Mstěticích každoročně koná golfový maraton, kde se pořadatelé snaží překonat počet hráčů, kteří obejdou zdejší osmnáctku od soumraku do svítání. Rekord z roku 2010 je zatím 247 hráčů, kteří mohou využít startovní časy mezi 4.10 a 17.30.

V Kořenci se pro změnu soutěží v tom, kdo vydrží hrát bez přestávky nejdéle. Loni byl nejúspěšnější Vlastimil Štefl, který hrál nepřetržitě 36 hodin a 11 minut. Zahrál 133 jamek celkovým počtem 659 ran, což znamená 4,95 rány na jamku. Když odečteme přestávky po devíti a osmnácti jamkách, byl čistý čas hry na jednu osmnáctku 4 hodiny a 25 minut. Kdo hraje rychle, na greenu neusne!

Počet přečtení: 1 497
Komentáře
 • Antonín Ebr napsal:

  Dobrý den pane J.H., jedná se skutečně vždy o jednu jamku na jednom hřišti, navíc v jedné velké lokalitě, takže se vše dalo uskutečnit.
  Díky za zájem

 • J.H. napsal:

  Jeste dodatek; mozna ze jste myslel 18 jamek CELKEM, t.j. na kazdem z 18-ti hrist jen jednu jamku; to by bylo mozne, neni to ale z Vaseho clanku zrejme.
  Pozdravy
  J.H.

 • J.H. napsal:

  Dobry den pane Ebr, Jack Nicklaus byl sice vynikajici golfista, ale ze uhral 18 ruznych hrist s 18-ti jamkami za pouhych 8 hodin 40 minut jak pisete se mne presto nezda. Znamenalo by to ze mel na hriste v prumeru ca. 29 minut (t.j. na jamku 1 minutu 12 vterin i s prechodem mezi jamkami) a to nepocitam jeste ty vrtulnikove prelety.
  Pozdravy
  J.H.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017