Golf Geum obarvení  nové levé 6.12.2018
Golf Geum obarvení od 6. 12. 2018 pravá část
Golf Geum obarvení od 6. 12. 2018 horní část

Rušná sezóna Michaela Jona

05.12.2017 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A
JonMichael_1032016_03

Michael Jon

Turnajový ředitel PGA´s of Europe, rozhodčí Ladies European Tour a mezinárodní rozhodčí Michael Jon se vrátil doslova na skok domů ze zdvojené mise.
Pracoval na dvou od sebe dost vzdálených místech ve dvou po sobě jdoucích týdnech. V první půlce jako turnajový ředitel předkvalifikace A LATS (Lalla Aicha Tour School) 2018 v Marrakeši a následovalo Mistrovství Evropy týmů PGAE v řeckém Costa Navarino. V obou případech měl ve startovním poli české reprezentanty. V Maroku to byla radost pohledět, tým české PGA v Řecku neprožil nejlepší týden.

Namístě jste mohl sledovat úspěšnou snahu českých hráček na kvalifikaci v Maroku. 
„Těsně před odletem na zbytek kvalifikační školy Ladies European Tour, která se už šestý rok hraje v Maroku, jsme se dozvěděli zprávu, že se finále přesune ze Samanah, kde jsme v předchozích letech končili, na hřiště Palm Golf Ourika. Tady už jsme odehráli předkvalifikaci A, ve které si od začátku skvěle vedla Šideri Váňová a vynikajícím finišem se dostala do poslední fáze i Lucka Hinnerová.
Hřiště je typově velice podobné Samanah. Je trochu kratší a o dost širší, než bylo hřiště v Mohammedii. Taky to bylo znát na leaderboardu. Na Mohammedii se vloni do červených čísel dostala při „Áčku“ jen vítězka Jane Turner (-4) a ostatní hráčky už byly nad parem hřiště. A při „Béčku“ se pod par dostaly hráčky tři – tady sluší připomenout neskutečný výkon z jiného světa Madelene Sagström, která nasbírala za čtyři kola -17 (Valdis Thora Jonsdottir na desátém místě +12!) a druhé v pořadí nadělila 9 ran. Na Palm Ourika se pod par dostalo šest hráček a cut byl na +15. Na Mohammedii se stejný parametr zastavil na +27.“

Jste optimistický ohledně obou českých hráček, vzhledem k nadcházející finálové fázi kvalifikační školy LET?
„Ano, jsem. Šíďa hrála čtyři kola skvělý golf. Lucka balancovala na hraně, ale nakonec ukázala, že je mentálně dost silná a když je potřeba, se nehroutí, ale naopak zabere.
Není potřeba se zeširoka rozepisovat, jestli je výhoda hrát v listopadu šestkrát v turnajovém režimu na hřišti, kde budete už v prosinci bojovat ve finále o kartu na LET. A taky neprozradím žádné tajemství, když řeknu, že na greenech s rychlostí mezi 11 a půl až 12 stopami je klíčem krátká hra a puttování. To je základ úspěchu na hřišti Palm Ourika.
A já jsem stoprocentně přesvědčený, že se s oběma hráčkami a jejich kedíky budeme potkávat na Palm Golf Ourika ještě 20. prosince při posledním dni LATS 2018.“

Byl jste také turnajovým ředitelem na evropského šampionátu družstev PGA v řeckém Costa Navarino.
„Historicky podloženo sleduji dění v české PGA. A tudíž i její internetovou prezentaci. Výsledek týmu na International Team Championship PGA’s of Europe, neboli počínání „chlapců“, jak byli titulováni Terezou Oberhelovou, je komentován s takovým lehkým exkurzem do oblasti mrzutosti nebo rozmrzelosti.
Já bych chtěl, podotýkám s dost obšírnou znalostí hřiště a podmínek, říct, že opravdu není jednoduché přejít z rohožky v indooru nebo studeného drivingu na greeny s rychlostí blížící se dvanácti stopám a na hřiště s poctivou délkou na úrovni championship (mimochodem designérem Dunes je Bernhard Langer).
Takže bych jejich vystoupení, i s přihlédnutím ke zdravotním problémům Petra Niče, hodnotil jako adekvátní celkové situaci. Že kluci, nebo jestli chcete, tak „chlapci“, byli sami se svým počínáním každý den nespokojeni a snažili se svoje postavení vylepšit, snad není potřeba pochybovat. Potvrdit to můžu, protože jsem se s nimi každý den několikrát potkal.“

Měl jste hodně rušnou sezónu
„No, ze začátku to nevypadalo moc dobře, protože mi z kalendáře LET ubývaly turnaje jak na běžícím páse. Dokonce se mě třeba v Evianu partička našich (LET) hráček a kedíků ptala, jestli dělám Indii a Abu Dhabi. Když jsem řekl, že ne, všichni si oddechli a řekli ‚Super, tak to snad nikdo nezruší‘… Skvěle sehraná scénka nás rozesmála na dobrých pět minut… Díky mé nové pozici v PGA’s of Europe jsem měl hodně práce první tři měsíce v roce. Pak přišla dvouměsíční pauza, málo, ale zato silně obsazený konec léta a začátek září (Ricoh WBO v Kingsbarns, český D+D Real Masters, Evian) no a pak vlastně začal opravdový šrumec, když se začaly prolínat turnaje LET a PGAE.  Odlétám znovu a vracím se až 21. prosince.“

*