Rozlétaná Zuzana Kamasová: „Doma je doma“

25.05.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky, Rozhovory
A A A

Zuzana Kamasová na včerejším tréninku na Tálích

O různá překvapení  v tomto roce není nouze. Jedním takovým velkým překvapením bylo zajisté první vítězství Zuzany Kamasové na Ladies European Tour. Zuzana v Maroku na turnaji Lalla Mereyem Cupu doslova a do písmene zazářila. Podařilo se jí prorazit mezi elitu na tour. Nyní se jí zcela změnily plány. Nemusí již doufat, že se na turnaje dostane, ba naopak může si vybírat, na který pojede a zahraje si také na snovém Evian Masters v červenci. Zuzana v úsměvném rozhovoru vypráví o tomto překvapení a o mnoha dalších věcech.

Pamatuješ si, kolik ti bylo, když jsi poprvé viděla golfový míček?
Bylo mi asi šestnáct, ale nevěděla jsem, co je to golf.

A napadlo tě už tehdy, že tu budeme takhle sedět pár týdnů po tvém prvním vítězství na Ladies European Tour v Maroku?
Ne to mě opravdu nenapadlo, neboť jsem poprvé viděla míček, když jsme byli ve Švýcarsku na rodinné dovolené a vedle byla cvičná louka se žlutými míčky s nápisem driving range. Tehdy se mi zdály hrozně těžké a nenapadlo mě, že s nimi někdy něco budu dělat.

Takže hrát profesionální golf na Ladies European Tour nebylo nikdy tvým cílem?
Ne nikdy to nebyl můj cíl, zkoušela jsem hrát a vždy to bylo malinko lepší a lepší až jsem vyhrála mistrovství Slovenska. Pak jsem začala vyhrávat mezinárodní turnaje, poté jsem zkoušela kvalifikaci, vyšlo to, takže to vše bylo krůček po krůčku. Nikdy jsem to vše ale nijak neplánovala.

V kolika jsi tedy začala hrát a kdo tě ke golfu přivedl?
Začala jsem hrát v devatenácti a ke golfu mě přivedli moji rodiče s bratrem, kteří se tou dobou vrátili z dovolené na Mallorce, kde si golf vyzkoušeli. Bratr byl hokejista a šlo mu to, já byla naštvaná, že to neumím trefit a to mě motivovalo.

Nyní máš před sebou skvělé tři roky na LET do té doby, než jsi vyhrála v Maroku, jsi plnou kartu neměla, musela to tedy být náhlá změna tvého plánu. Jak ji vnímáš?
Vnímám to velmi pomalu. Od té doby uplynulo zhruba pět týdnů, bylo to velmi pomalé a také mi všechno postupně dochází. Například, když se nyní registruji na turnaje, tak dříve jsem byla zařazená až v dolní části, někde od devadesátky a teď jsem zatím do první pětky. A vůbec je to celé takové, že když se podívám na ranking či money list, tak tam jsem se také vyšvihla do předních míst, byla jsem i druhá, takže je to super pocit.

Měla jsem to štěstí tě vidět v momentě, kdy bylo vše jasné, tedy, když jsi vyhrála v Maroku na konci března. Vzpomeneš si, co se ti tou dobou honilo hlavou.
Pamatuji si, že když jsem proměnila ten poslední pat na turnaji Lalla Mereyem Cup, tak jsem čekala, co nastane, neboť jsem si nebyla stoprocentně jistá, co se děje přede mnou. Viděla jsem, že hráčka, která mě před tím trochu ohrožovala, dala bogey na poslední jamce a já jsem si myslela, že budu potřebovat par na výhru, ale nevěděla jsem to jistě a nebyl ani nikdo, kdo by mi to potvrdil, tak jsem zapatovala a čekala, co se bude dít. Věděla jsem, že když po mě někdo vyletí, tak jsem vyhrála a pokud by bylo ticho, tak bude ještě play-off.

Ve svém životě jsi hodně cestovala, kde všude a na jak dlouho jsi bydlela?
Byla jsem půl roku ve Švýcarsku, půl roku ve Velké Británii, pět let v Americe, půl roku v Austrálii a ještě dva roky v Německu, na to bych málem zapomněla. Celkem jsem venku žila osm let.

Co tě přivádí vždy zpět na Slovensko?
Náš dvojkříž…(smích), ne doma je zkrátka doma a já se ráda domů vracím. Musím říci, že po těch pěti letech v Americe, jsem si začala více cenit Evropy a evropského životního stylu. Vše se tak nějak otevřelo, otevřely se hranice, dalo se cestovat. Takže bylo jednodušší zůstat doma a vyjíždět z domova.

Jaké je tvoje nejoblíbenější hřiště na Slovensku a v Čechách?
Tále jsou určitě mým nejoblíbenějším domácím hřištěm a v Čechách  jsou to Mariánské Lázně, nebo Karlovy Vary, taková klasika.

Kde bys nejraději bydlela? Měla jsi možnost si vyzkoušet různé země.
Ve Švýcarsku, neboť mají jezera a hory a mluví se u nich všemi možnými jazyky a mají rozmanitou kuchyni. Je to taková celá Evropa v jednom.

Jak je to vlastně na LET s kamarádstvím? Dokážou holky, které jsou prakticky stále spolu na cestách a navíc mezi sebou soupeří, být i kamarádky?
Určitě ano, prostým důkazem toho je, že když jsem vyhrála v Maroku, tak v zásadě bývá pravidlem, že hráčky ze stejné země vítězku postříkají vodou. Jelikož já jsem ale ze Slovenska jediná a nebyly tedy holky, které by mě polily, tak je nahradily moje kamarádky z ciziny, je to tedy důkaz našeho kamarádství. Myslím si, že to je proto, že je golf přeci jenom takový trochu specifický tím, že hrajeme proti sobě, ale hrajeme hlavně proti hřišti, a když je někdo ten daný den lepší než já, tak se můžu akorát poklonit a pogratulovat mu, takže kamarádství tu určitě je. Na druhé straně je ale potřeba říci, že 126 holek po hromadě je babinec a jsou mezi nimi i početné drby a podobné věci.

Stalo se ti někdy, že tě někdo na tour nějak pomlouval, nebo tě dokonce zradil?
To se mi nikdy nestalo a o tom, že by mě někdo pomlouval nevím, ale možné to je.

Máš na LET nějakou kamarádku na život a na smrt?
To je těžké říci, všechny jsem poznala již ve vyšším věku a kamarádíme se ne zas tak dlouho. To je ale velmi těžká otázka, zjistila bych to asi jen, kdybych přestala hrát.

Jaký je tvůj nejlepší zážitek z LET?
Nejlepší….to nemůžeme publikovat (smích).

A co nějaký pořádný trapas za ta léta na golfu? Stalo se ti někdy něco takového?
Ano a kolikrát, těch ale bylo. Mně se stále dějí nějaké trapasy, ale jsem na to už zvyklá (smích). Vím, že jsem zkomolila jména a oslovila lidi úplně jinými jmény, to se mi stává pravidelně. Hrozným trapasem pro mě ale osobně bylo, když jsem hrála v Číně pro-am se čtyřmi Číňany a oni si v klidu prdli na odpališti, protože se u nich prdí zcela normálně. Já jsem tam neměla s kým se tomu zasmát. Byla jsem tam sama jen s nimi a s čínskými caddie a ti se nesmáli, jelikož je to pro ně běžná záležitost. Tam jsem se málem počůrala smíchy, ale nesměla jsem to na sobě nechat znát.

Při čem si nejlépe odpočineš? Slyšela jsem, že také dobře lyžuješ a baví tě hlavně adrenalinové lyžování.
Odpočinu si nejlépe na horách ve sněhu a nesmí tam být žádný člověk. Lidi mám moc ráda, ale někdy mám chuť jen si užít přírodu, takže čerstvě napadlý prašan a jen já. Adrenalin do určité míry ano, ale zase ne moc. Když jsem na Chopoku, tak nikdy nejsem sama, kdyby náhodou padla mlha, mám s sebou pro jistotu i všechny mobily.

Co máš v plánu do budoucna? Stále profesionální golf?
Nyní mám v plánu hlavně hrát, ale mám také hodně ostatních aktivit, kurz PGA, kurz rozhodčího, asistenci reprezentačnímu trenérovi, takže to musím nějak skloubit a také můj vlastní management a hledání sponzorů. Mám tedy rozhodně o zábavu postaráno.

 

Aneta Zárubová

foto Gray Bear Tále