Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Rozhovor s Romanem Janouškem

13.06.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky, Rozhovory
A A A

Sportovec, golfista, právník a podnikatel Roman Janoušek již mnoho let získává sponzory pro  Českou golfovou federaci.  Jím zajištěná finanční podpora představuje významnou část příjmů  federace. S prohlubující se hospodářskou krizí a  změnami ve vedení federace jsme se této pro golf významné osoby na kameru zeptali, jaký vliv na podporu  federace tyto změny mají.  

 
Videorozhovor s Romanem Janouškem

 

Přepis vidorozhovoru s Romanem Janouškem

Pane Janoušku, kdy jste naposled hrál golf?
Naposled jsem hrál golf minulý týden ve středu v Hodkovičkách – devítku ráno.

Máte na golf čas?
Bohužel, krize zasáhla i naše podnikání, takže golf mám pořád stejně  rád, ale hraju teď málo. Což je samozřejmě  vidět na kvalitě mé hry, takže se mi hendikep už dva roky trvale zvyšuje. Teď mám asi 7.

Nemáte obavu, že krize postihne i sponzorství pro Českou golfovou federaci?
Samozřejmě  v době takovéto ekonomické krize všechny firmy začínají šetřit. Šetří se v první řadě na marketinku a my teď zjišťujeme, jaký to může mít dopad pro naše partnery, kteří sponzorují Českou golfovou federaci.

Uvažujete tedy o změně své podpory České golfové federaci?
To ani nemůžeme, protože máme s Českou golfovou federací pevnou smlouvu. Ale věci, které se děly kolem volby předsedy a nového vedení federace samozřejmě situaci ve sponzorství České golfové federace nepomáhají.

V čem si myslíte, že  nepomáhají?
Partneři si samozřejmě přejí, aby podporovali federaci, která má podporu členské základny, podporu z klubů  a má silný mandát. Protože jenom taková federace je pro ně partnerem a oni do ní budou chtít investovat.  V případě, že budou cítit, že tam jsou různá pnutí, nebo je to rozhádané mohou získat obavu, jestli ty peníze budou dobře a správně vynaloženy.

Za dva roky se očekává postup prezidenta ČGF pana doktora Veselého do vyšších struktur evropského golfu. Co bude potom ?
Problém je, že Hanuš Goldscheider, náš Goldi, nasadil laťku hrozně vysoko. Pan doktor Veselý jestli bude v evropských orgánech, tak také. A nevidím tady nikoho připraveného jako nástupce.  To znamená, asi bude potřeba  si najít mladého manažera, který se po boku pana Veselého vypracuje a bude důstojně  po něm tuto funkci zastávat. Zatím myslím,  že nikdo z  českých golfistů to jméno nezná.

Čím se daří získávat sponzory pro Českou golfovou federaci?
Samozřejmě hrají tam roli osobní vazby, děti našich partnerů hrají golf a všichni vědí, že bez kvalitní základny a kvalitního zázemí se golf  prostě hrát nemůže.
Podpora golfové federace je něco jiného než podpora fotbalu. Mnoho z našich partnerů samo golf hraje a hrají to celé jejich rodiny a oni vědí z klubů, že bez podpory mládeže a bez podpory   výkonnostního golfu  se golf nebude rozvíjet. My jsme velice vděčni, že si to uvědomují a že nám pomáhají s prostředky, které potom můžeme dál investovat do federace.

Jsou tedy osobní vazby pro sponzorství České golfové federace důležité?
Samozřejmě že jsou. Protože ta primární důvěra bývá většinou v osobní rovině, že s těmi prostředky budete nakládat jak se má. Druhá věc, kterou bych chtěl zdůraznit je, že stejně tak ta důvěra ve federaci, ten silný mandát, je naprosto klíčová, protože  smlouvy jsou dlouhodobé  a tak silní partneři jako my máme, nemají rádi změny.
Já si myslím, že je před námi velké jednání mezi golfovou federací, majiteli klubů a promotéry. Protože jestli vycházíme z toho, že všichni chtějí podporovat český golf, pro někoho je to byznys, pro někoho je to koníček,  ale ve chvíli kdy nebudou všichni na jedné lodi  se může rozvoj českého golfu zastavit.  A to  myslím by byla veliká škoda.
Po této diskusi volají všechny strany, akorát zatím se nepodařilo dát všechny k jednomu stolu a najít nějakou cestu, nějaký program, který by všechny uspokojil.

No a jaké vidíte řešení této situace?
Jí si myslím, že federace by si měla utvořit nějaký tým, majitelé klubů své mluvčí a mělo by se začít jednat  tak, aby synergický efekt byl maximální a nebylo to  rozdrobené jako doposud.

Jak vidíte současnou situaci v českém golfu a jak vidíte jeho budoucnost?
No tak, hřišť máme dostatek, počet členů neustále roste. To znamená, že golf se určitě ve vývoji určitě nezastaví. Co by českému golfu hrozně pomohlo je, kdyby někdo z mladých hráčů uspěl v profesionálním měřítku a mladí získali nějaký velký vzor.

Pane Janoušku já děkuji za rozhovor a přeji Vám více času na golf.
Já taky děkuji a přeji Golf.cz hodně úspěchů

 

Ivan Paggio