Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Rozhovor s Petrem Ničem, vítězem Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2009

11.10.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky, Rozhovory
A A A

Není to tak dlouho, co musel pod skalpel známého chirurga Josefa Maurera, aby mu spravil meniskus. Operačním zákrokem musel řešit i výrůstek na malíčku levé ruky. K tomu ještě zlomenina stejné ruky po kolizi na kole. Až příliš časté návštěvy lékařů žádnému profesionálnímu golfistovi neprospívají. Petr Nič všechny zdravotní útrapy zvládl a opět se vrhl do každodenní dřiny. Vyplatilo se. Na Pilsner Urquell Czech PGA Tour vyhrál letos tři turnaje a po roční přestávce i celou sérii .

Po všech problémech s vlastním zdravím se dostavil obrovský úspěch a velice povedená sezóna. Co je příčinou zdařilého a rychlého návratu?
Sezóna se mi opravdu vydařila. Vůbec jsem nemyslel v jejím průběhu na konečné prvenství. Důležité pro mě bylo, abych uspěl postupně na každém turnaji. Vždy jsem se soustředil jen na svojí a hru a neřešil jsem, jak hrají moji soupeři. Tři vyhrané turnaje jsou skvělé, ale také jsem zjistil, že dokážu stabilizovat svoji výkonnost. Cesta zpátky mě stála hodně sil, ale vím, že jdu správným směrem. Ještě v době, kdy jsem měl loni v létě ruku v sádře, tak jsem už pracoval na fyzičce, aby tělo zůstalo aspoň v nějakém sportovním režimu. Pak jsem se vrhl do práce. Golf je o dřině a já trénoval opravdu hodně. Věděl jsem ale, že mi nic jiného nezbývá. Na začátku roku jsem se pomalu dostával do herního tempa a věřil jsem, že se mi má tvrdá práce v dobrém vrátí.

O celkovém prvenství v Pilsner Urquell Czech PGA Tour jste rozhodl při Grand Finále na Kaskádě. Jak jste viděl poslední turnaj sezóny?
K celkovému pořadí jsem se záměrně nijak neupínal. Nechtěl jsem si tím zatěžovat hlavu. Bral jsem to jako další turnaj, kde můžu skončit hodně vysoko a třeba i vyhrát. Nejlepší pocit jsem měl z posledního kola. V sobotu se mi hra dařila a na každé jamce jsem přesně věděl, co chci zahrát. Z konečného prvního místa v pořadí túry mám pochopitelně velkou radost, protože výkonnost našich hráčů se neustále zvyšuje a zkvalitňuje se i konkurence zahraničních hráčů, kteří na českou túru přijíždějí A k tomu se hraje na výborných nových hřištích jako třeba tady v Brně nebo v Berouně. Takové vítězství navíc ukazuje, že jsem dobře pracoval celý rok a vyhnul jsem se nějakým herním úletům. Ve druhé polovině sezóny jsem ani jednou nechyběl mezi nejlepší pětkou, což je radostné zjištění.

Kdy jste začal cítit, že se forma vrací?
První náznaky jsem pocítil na Tálích, kde jsem po prvním kole vedl. Hřiště je ale hodně náročné a ve druhém kole jsem už první místo neudržel. Ale pro mě byl úspěch už to, že jsem dokázal zahrát nejlépe první den. Znovu jsem pak pořádně makal a dočkal jsem se v Telči. Tam už jsem vyhrál a od té chvíle jsem se cítil hodně silný. Věděl jsem, že znovu mohu předvádět dobrý golf.

Nastal někdy v sezóně okamžik, kdy jste si říkal, že ta dřina přijde nazmar?
Jednou na jaře jsem se vrátil domů z jednoho zahraničního turnaje a najednou jsem nevěděl, co dál. Přišel jsem za tátou, že končím. Řekl mi, co si o tom všem myslí. Přes noc se mi všechno rozleželo v hlavě a ráno jsem šel zase trénovat. Prostě jsem se z toho vyspal.

Neobáváte se dalších zdravotních komplikací?
Začal jsem na sebe dávat větší pozor a odboural jsem veškeré riskantní sportovní aktivity. Přestal jsem hrát po mnoha letech hokej a nejezdím ani na kole. Všechno teď řeším jen přes fitness centrum. Je to bezpečnější a klidnější. Už nechci zažít další zranění a těžký návrat zpátky.

Kde cítíte rezervy? Budete nějak zásadně pracovat na svém švihu?
Nejvíc se budu soustředit na krátkou hru. Právě ta častokrát rozhoduje o celkovém výsledku. Také bych chtěl zkvalitnit patování. Myslím, že bych mohl v každém kole ubrat takové dva paty. Švih řešíme s tátou, který je i zároveň mým trenérem. Přes zimu plánujeme jednu velkou změnu, která by měla prodloužit mé rány. Víme, kde je problém a budeme na tom intenzivně pracovat.

V golfu ale nerozhodují jen technické dovednosti, ale i hlava…
Hodně jsem se zklidnil a do hry nastupuji v podstatě vždy s čistou hlavou a jasným cílem.  Zajímá mě jen moje hra a nic jiného. Dříve jsem měl okamžiky, kdy jsem dal hodně najevo své emoce a nedokázal jsem se od nich na další jamce oprostit. Teď se sice taky „vyventiluju“, ale už si to s sebou netáhnu dál. Mám za sebou několik sezení s psychologem a vidím, že mi to pomáhá. Stejně tak jsem přivítal i pozvání na divokou kartu na Moravia Silesia Open na Čeladné a také na Austrian Open na Fontanu. Hlavně turnaj v Rakousku byl pro mě obrovskou zkušeností.

Sezóna prakticky skončila, jak budou vypadat vaše příští týdny?
Teď ještě pojedu na pár dní hrát do Itálie a pak postavím hole asi na dva týdny do kouta a dám si pauzu. Sezóna byla dlouhá a náročná a cítím poměrně velkou únavu. Odpočinek potřebuju jako sůl a už se na něj moc těším. Pak se zase vrhnu do tréninku. V jeho rámci poletíme novém roce na pár dní do Ameriky na herní přípravu a v lednu se vydám do Turecka na první turnaje EPD Tour, kterou budu hrát

 freedrive
foto © Antonín Krčmář