Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Rozhovor s kandidátem na viceprezidenta Ladislavem Vostárkem

09.03.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky, Rozhovory
A A A

Ladislav Vostárek (1946) je prezidentem Golf Clubu Praha (GCP). Pochází z rodiny klánovických golfistů Vostárků. Jeho strýc Miroslav, mnohonásobný mistr republiky je obyvatelem golfové síně slávy a jeho otec byl dlouholetým presidentem pražského Tatranu. Je úspěšným právníkem, textařem a manažerem show bussinesu (Katapult, Turbo, OK Band).  Spoluzakládal Sdružení českých podnikatelů, jehož byl do r. 1994 viceprezidentem a poté i Unii středního stavu, ve které zastává stejnou funkci do dnešních dnů. V letech  1994 – 2000 byl  předsedou Výkonného výboru GCP.  Toto období patří k úspěšným rokům GCP.  Do vedení klubu se jako prezident vrátil v roce 2008.  Ladislav Vostárek odpověděl na otázky Golf.cz ke své kandidatuře

Kandidujete na místo viceprezidenta ČGF,  proč?
Správní rada GC Praha došla k závěru, že bych mohl být pro český golf ještě trochu užitečný, nežli budu definitivně odepsán do starého železa.

Co jste pro český golf doposud učinil,  proč by vás delegáti měli zvolit  ?
Jsem ze staré školy a neumím se moc chválit. Většinu svého života jsem fungoval jako někdo, jehož posláním bylo podporovat a tudíž i chválit něhoho jiného. Nicméně si nemohu odpustit poznámku, že to co se nám s kolegy z exekutivy povedlo mezi léty 1994 a 2000 učinit s GCP by mohlo stát za zmínku.

Co odlišného od svých předchůdců chcete do federace přinést jako viceprezident?
Neznám současný program mých předchůdců, proto se vůči nim nemohu vymezovat. Mým celoživotním programem je však konsenzus a propojení starého s novým. Vím jako bývalý šéf exekutivy GC Praha z vlastní zkušenosti, že po 8 letech se člověk opotřebuje, že si vytvoří stereotypy ve kterých mu je dobře a jeho nejbližší spolupracovníci ztratí sílu i ochotu prosazovat odlišné názory od jeho.        
Proto bych považoval za úspěch, kdyby se novému výboru ČGF podařilo namíchat koktejl  obrovských zkušenosti a profesionality Karla Vopičky, Vaška Janouška nebo Milana Veselého (u kterého je navíc obrovskou devizou jeho mezinárodní renomé) s dynamikou a cílevědomostí nových adeptů.

Jakou máte na funkci viceprezidenta kvalifikaci ?
Existuje nějaká legislativní úprava, která by je předepisovala? Nevím o ní?

Kde vidíte slabiny současné činnosti federace a co hodláte zlepšít jako viceprezident?
Zásadní nedostatek vidím ve skutečnosti, že se nepodařilo propojit zájmy majitelů golfových hřišť s hráči, což se vyústilo v současnou napjatou situaci. Ono to absolutní sjednocení ale není dost dobře možné, neboť jejich zájmy jsou ve své podstatě antagonistické, obdobně jako zájmy zaměstnavatelů a zaměstnanců Na druhé straně se však vzájemně potřebují, golfisti bez hřišť je stejný nesmysl jako hřiště bez golfistů. Já vidím svoji misi v nalezení konsenzu mezi nimi.

Kde vidíte silné stránky federace, s jakým potenciálem můžete pracovat ?
Její obrovské renomé v zahraničí. Postavení ČGF v golfové Evropě s pozicí naší republiky v EU nelze prakticky srovnávat.
Výborně fungující STK a Komisi pro pravidla.

Jste velmi vytížený právník. Kde vezmete čas na vykonávání  funkce  viceprezidenta, tak abyste ji nešidil?
Je to vždy něco za něco. Práci doposud šidit nemohu, děvčata v kanceláři by mi to nikdy neodpustila. Ze zkušenosti s exekutivou v GCP vím, že čas na výkon funkce půjde na úkor mého hraní, které je ostatně rok od roku horší.

Funkce je neplacená. Máte dostatečné ekonomické zázemí, abyste ji mohl bez obtíží bezplatně vykonávat?
Co to je dostatečné ekonomické zázemí? Kdybych došel k závěru, že výkon funkce sníží můj životní standard do té míry, že to bude neúnosné, nekandidoval bych.

Nebude-li znovu zvolen současný prezident, budete umět spolupracovat s novým prezidentem?
To je zásadní předpoklad pro kandidaturu do voleného orgánu dobrovolné organizace. ČGF přece není firma, do které by si majitel jmenoval svůj management, takže zvoleným jednotlivcům nezbývá než spolupracovat. Kdo tuto skutečnost není ochoten akceptovat by na takovou funkci neměl nikdy kandidovat. Přál bych si však, aby kontinuita zůstala zachována. Zejména s ohledem na práci, kterou současný prezident odvedl pro ČGF v zahraničí!

Co uděláte , když zvolen nebudete ?
Těm kteří mne volili poděkuji za důvěru a těm kteří mně nevolili za to, že  čas, který jsem si vyhradil na výkon funkce budu moci věnovat své hře a možná se konečně zase trochu zlepší můj handicap.

Děkuji za rozhovor, Ivan Paggio