Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Rozhovor s Janou Peterkovou.

29.11.2005 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky, Rozhovory
A A A

Jana Peterková je karlovarská rodačka, která před pěti lety odjela na studie do USA, kde studovala umění na Florida Southern College v Lakelandu. Byla jedničkou univerzitního ženského golfového týmu Mocs, se kterým dvakrát vyhrála nejvyšší univerzitní soutěž NAAC. V roce 2002 přestoupila do profesionálního golfu. Stejný rok začala hrát ženskou americkou profesionální soutěž Futures Tour, kterou hraje dodnes. Letos v létě připravila pro českou a světovou golfovou veřejnost obrovské překvapení. Kvalifikovala se a hrála ženské US Open, což je nejvyšší zahraniční úpěch českého golfu v jeho stoleté historii. Jana přijela po skončení úspěšné sezóny ze Států domů a našla si chvilku na rozhovor pro Golf.cz.

Někde jsem četl nebo zaslechl informaci, že jste se nekvalifikovala do dalšího ročníku Futures Tour. Jaká je skutečnost ?
Skutečnost je, že jsem kvalifikaci vůbec hrát nemusela, protože jsem postupový status již měla. Hrála jsem ale kvalifikaci, abych si svůj současný status vylepšila, protože jsem svůj „áčkový“ v sezóně neudržela. To bych se musela v sezóně umístit do prvních osmdesáti holek. Od osmdesátého do stodvacátého místa, kde už jsem se umístila, je další status, ze kterého se také postupuje do dalšího ročníku.
Neměla jsem co dělat a navíc jsem se chystala na prosincovou kvalifikaci přímo do LPGA, tak abych měla mezitím turnaj, šla jsem si zahrát kvalifikaci Futures. Neudělala jsem sice cut, ale status jsem si potvrdila. Takže pokud jste někde slyšel, že příští rok nebudu hrát, pak je to mylná informace.

Takže příští rok hrajete všechny turnaje Futures Tour. Loňskou sezónu jste odehrála díky podpoře pana Luďka Vinše, prezidenta GK Čechie. Ihned se nabízí otázka, jak tomu bude letos.
Pan Luděk Vinš opět nabídl, že mě bude podporovat i tento rok. A podle toho jak bude probíhat sezóna mě možná podpoří i další rok. Takže mě stoprocentně podporuje, díky němu nemám žádné nervy a díky němu je to všechno snažší. Takže si můžu oddechnout a moc mu děkuji.

Zhodnotili jste se sponzorem minulou sezónu ?
Zhodnotili jsme, že tam nějaké úspěchy byly, ale oba jsme chtěli dosáhnou trochu víc. Ta kvalifikace na LPGA mi o kousíček nevyšla. Myslela jsem si, že to udělám, chyběl kousek. 

Kvalifkace na LPGA je velmi zajímavé téma, řeknete nám o tom více?
Nejdříve jsem jela do Palm Springs, kde se hrála první tříkolová kvalifikace. Tam jsem nehrála dobře. Byla jsem nemocná a navíc jsem tam dostala úpal. 
Skusila jsem to znovu v kvalifikaci hrané ve Venice. Tam jsem prošla cutem po dvou kolech, po prvním dni jsem byla sedmá, po druhém dvanáctá, po třetím třicátá. Z třicátého místa se ješte postupovalo. Poslední den jsem však hrála špatně, takže jsem nepostoupila. Ale byla jsem hodně blízko.

Neuvěřitelné. Takže kdybyste zahrála dobře poslední kolo a uspěla v dalším kvalifikačním turnaji, tak byste postoupila přímo do LPGA ?
Ano.

Pokusíte se o to příští rok znova ?
Ano, pokusím. 

Jaká je tedy Vaše současná pozice na Futures Tour ?
Jsem hráčka mezi 80. a 120. místem. Čeká se na kvalifikaci LPGA a podle toho kolik bude míst, se budou hráčky rozřazovat do statusů. Pokud bude naplněný status A i B, tak se může stát že při velikém počtu přihlášek do turnaje nemusí být hráčky s nižším statusem přijaty. Ale podle loňských zkušeností to není problém. 

Vaše letošní sezóna byla nejlepší ze všech ve Futures. Prošla jste mnoha cuty a vydělala nějaké peníze. Jaké jsou Vaše plány do příští sezóny.
Příští sezóna musí být už o hodně lepší. Vždycky si říkám je to poslední rok, ale díky úspěchu na US Open jsem si říkala, že to tam je a že to ještě nesmím vzdávat. Takže tomu dávám další rok. Neříkám poslední, kdo ví, ale do pětačtyřiceti tam nechci být, abych to pořád zkoušela.

Jak vypadá Váš běžný tréninkový den?
Stále stejně. Vstávám v šest a jdu běhat, oběhnu si tři míle. Vysprchuji se, dojdu na hřiště a tam většinou dvě hodinky odpaluji, pak hodinu chipping, hodinu putting a pak si jdu zahrát.

A co osobní život ? Přátelé, snoubenci …..
Mám hodně kamarádek a kamarádů, většinou z túry, okruh se stále zvětšuje. Většina mých kamarádek jsou lesbičky, ale je s nimi hrozná sranda. Většinou jsou zadané a navíc všechny o mě vědí, že jsem na chlapy, takže si netroufají.

A váš přítel ?
Můj přítel ještě není můj přítel, ale teď jsem poznala zajímavého člověka, se kterým bych se ráda poznala blíže. Máme domluvené rande, až se vrátím

Děkuji za rozhovor

Fakta:
Jana Peterková
Narozena 6.6.1980 v Domažlicích
Od roku 2000 pobývá v USA – studium a golf
V roce 2002 přechází k porfesionálům 
Furtures Tour hraje od roku 2003

Zahraniční úspěchy:
První česká hráčka na US Open (2005)
Dvakrát vítězí v univerzitní NCAA

Domácí úspěchy:
Mistryně ČR na jamky 2001
Mistryně ČR na rány 2000
Juniorská mistryně ČR 2000
Dorostenecká mistryně ČR 1997
Dorostenecká mistryně ČR 1996
Golfista roku 2000 České golfové feederace

POZN: po celou dobu své amatérské kariéry byla Jana Peterková hráčkou GC Karlovy Vary

[Gallery not found]