Rozhoduje se už na sedmnáctce

22.04.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

St Andrew - 17th hole

Panuje obecné mínění, že většina turnajů se rozhoduje na poslední jamce. Není tomu tak. Většinou se chleba láme už na jamce sedmnácté. Je to i logické. Sedmnáctka bývá často par 5, nebo každopádně obtížná jamka, kde se dá hodně získat, ale také mnoho ztratit. Na náročnou závěrečnou prověrku sil už architektovi nemuselo zbýt místo.

Prvním opravdu zajímavým soubojem historie golfu byl údajně duel mezi velkými přáteli Angličany Harrym Vardonem, Tedem Rayem a Američanem Francisem Quimetem při US Open 1913 v Brookline. Prvně dva jmenovaní patřili mezi nejlepší profesionály světa, Quimet byl amatér. Jeho úspěšný čtyřmetrový birdieputt přes obtížnou terénní vlnu a navíc z kopce na sedmnácté jamce ho poslal do play-off, které k velkému překvapení s obrovským přehledem vyhrál.

Na British Open 1972 v Muirfieldu proti sobě stáli Lee Trevino ze Spojených států a Brit Tony Jacklin. Tady se na sedmnáctce rozhodovalo rovnou. Jacklin ležel nedaleko jamky po druhé ráně, zatímco silně se trápící Trevino byl v roughu za jamkou po čtvrté ráně. Titul se zdál být jasně v rukou Brita, ale jeho soupeř zahrál neuvěřitelný chip-in. Jacklina to tak rozhodilo, že zahrál trojputt a vítězství „daroval“ Trevinovi.

Američané Jack Nicklaus a Tom Watson se na US Open 1982 v Pebble Beach rvali o vítězství. Drama vyvrcholilo samozřejmě na jamce č. 17, před kterou byla v jejich kartách shodná čísla. Nicklaus zahrál dobrou ránu na green, naproti tomu soupeř předvedl nepovedený úder do hlubokého roughu. Watson však předvedl, že má nervy jako ze železa a především, že je mistr krátké hry. Zahrál chip-in a zkoprnělý Nicklaus předvedl jen par.

Jednu z nejobtížnějších pětiparových sedmnáctek najdeme ve španělské Valderramě, kde se v roce 1997 konal Ryder Cup. Mezi greenem a fairwayí je jezero, k němuž se green svažuje. Věděl to Němec Bernhard Langer, který byl v souboji proti Bradu Faxonovi poslední nadějí pro starý kontinent, neboť díky vysílačce věděl, že ostatní souboje vyznívají pro zámořské hráče. Němec zachoval svůj pověstný klid, na záludné jamce získal birdie a Evropa pohár.

Dramatické sedmnáctky v Česku

Karlštejn – dlouhý par 5 s písečnými překážkami na výhledu a greenem na kopci. Velmi vlnitá fairway s „údolím“.

Mariánské Lázně – odpal do kopce na paru 5, úzká fairway a voda vpravo dokáže potrápit každého, kdo tu musí útočit.

Mladá Boleslav – kvůli ostrovnímu greenu se z nudného pětiparu stal klenot, kde lze mnohé ztratit. I sadu míčků.

Poděbrady – ostrý dogleg paru 5 se dá přestřelit, ale také zde můžete nenajít míček. Voda je přímo před greneem.

Kunětická hora – jeden z nejobtížnějších parů 3 v Česku se hraje přes vodu a proti větru dřevy, často i driverem.

Záludné sedmnáctky v zahraničí

St Andrews (Skotsko) – jeden z nejtěžších parů 4 planety. Aut vpravo, zleva téměř nelze trefit malý green a všude je písek.

Pebble Beach (USA) – dvě stě metrů dlouhý par 3, jamka je úplně v obležení písečných překážek.

Royal North (Anglie) – téměř pět set metrů dlouhý par 5 nese název Road Hole. Silný protivítr dělá jamku ještě delší.

Byllybunion (Irsko) – jamka je posazena vysoko nad písečnými dunami a odpaluje se „přímo na Spojené státy“.

Carnoustie (Skotsko) – přes jamku prochází třikrát potok Barry Burn a přitahuje všechny rány.

 

.

Počet přečtení: 1 138
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Square 300 Golf.cz