Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Rozhodčí, ten tvrdej chleba má aneb ohlédnutí za 19. ročníkem Školy rozhodčích v St. Andrews

12.02.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Pětašedesát mužů a žen z třiatřiceti zemí světa přijelo v prvním únorovém týdnu do skotského St. Andrews, aby se zúčastnili 19. školy rozhodčích pod hlavičkou R&A a aby si zvýšili kvalifikaci na rozhodčí mezinárodní úrovně. Podmínkou bylo úspěšné složení písemných a praktických zkoušek. Český golf na této významné akci zastupoval rozhodčí ČGF I. třídy Luboš Klikar.

Jak nám těsně před odletem do Skotska prozradil, na zkoušky se intenzivně připravoval téměř dva měsíce včetně vánočních a novoročních svátků. Že rozhodčí na této úrovni už zpaměti zná čísla všech 34 pravidel a jejich podsekcí a umí je správně aplikovat, je samozřejmostí. Navíc se předpokládá dokonalá znalost zhruba pěti tisíc Rozhodnutí o pravidlech golfu a schopnost je podle potřeby rychle vyhledat. Pánové a dámy z Pravidlového výboru R&A v poslední době hodně „přitvrdili“, co se obtížnosti otázek týče, což by určitě potvrdili čeští mezinárodní rozhodčí Václav Janoušek, Dalibor Procházka, Jiří Kubelík či Michael Jon. V písemných testech i praktické zkoušce se objevuje řada složitých pravidlových situací z turnajů European PGA Tour nebo Challenge Tour. Ostatně, jak jinak, když Andy Mc Fee, Senior Referee na European PGA Tour, je jedním z instruktorů i zkoušejících.

Třídenní program v St. Andrews je mimořádně nabitý. Všichni delegáti a instruktoři jsou ubytováni v nádherném hotelu Fairmont St. Andrews ležícím mezi dvěma 18jamkovými hřišti na břehu moře. Přednášky, konzultace, praktická cvičení i samotné zkoušky se odehrávají v příjemných sálech a konferenčních místnostech. Zaplaťpánbůh, chce se říci, neboť od 3. do 7. února tohoto roku vládlo v St. Andrews až nezvykle chladné počasí – teploty v noci klesaly na minus 4 stupně, přes den se držely v těsném okolí nuly. K tomu si připočtěte neúnavný ledový vítr. Vydržet v takovémto počasí osm či deset hodin venku by bylo nemyslitelné. Proto se greenkeepeři ze sousedních hřišť předháněli, kdo pod střechou hotelu Fairmont v tzv. Ballroom postaví lepší bunker, grýn či vodní překážku s dřevěným mostem, aby rozhodčí ze všech koutů světa měli při praktických cvičeních a zkouškách dokonalou iluzi hřiště. Nutno přiznat, že se jim to podařilo skvěle.    

R&A je řídícím orgánem světového golfu v téměř 120 zemích Evropy, Afriky, Asie, Pacifiku a obou Amerik s výjimkou USA a Mexika. Nepřekvapí, že 19. školy rozhodčích se účastnili i delegáti z pro nás tak vzdálených a exotických zemí, jakou jsou třeba Bangladéš, Libye, Austrálie, Japonsko, Čína, Portoriko či Kanada.

Duší pořadatelského týmu bylo sexteto zkušených lektorů. Pánové Alan Holmes, David Rickman, Grant Moir, Kevin Barker a Andy McFee a dáma Shona McRae patří ke špičkovým odborníkům, co se znalosti pravidel a jejich výuky týče. Všichni během tří pracovních dnů školy předvedli maximum – vedli videoanalýzy pravidlových případů, praktické demonstrace, přednášeli, odpovídali na nesčetné dotazy delegátů a nakonec řídili i písemné a praktické zkoušky. Jejich nasazení bylo obdivuhodné. „Škola rozhodčích patří každoročně k vrcholům našeho pracovního kalendáře,“ vysvětluje Alan Holmes, předseda Pravidlového výboru R&A. „Je fantastické, že do kolébky golfu přijede tolik lidí žijících golfovými pravidly, je fantastické vidět, jak se navazují nová mezinárodní přátelství.“

Škola s sebou nese intenzivní zátěž a nutnost koncentrace, ale zároveň nabízí i mimořádné zážitky. Prohlídka Britského muzea golfu, hra nebo procházka po Old Course v St. Andrews, večeře v klubovně nejstaršího golfového klubu na světě – to všechno jsou chvíle, na které se nezapomíná. Ano, zkoušky jsou náročné a pro někoho třeba i navýsost důležité, ale máte-li je za sebou a začnete-li bez nervozity vstřebávat všechno dění kolem sebe, uvědomíte si, jak jsou tyhle skotské dny nádherné, mimořádné a inspirativní. Že golfem a jeho pravidly stejně „postižení“ lidé žijí i na opačné straně zeměkoule. Vracíte se domů a přistihnete se, že si zase listujete v Rozhodnutích a cosi hledáte. Jako by toho nebylo dost. A vlastně se i těšíte na začátek sezóny, abyste jako rozhodčí při turnajích ukázali, že jste se při přípravě na zkoušky a během nich hodně naučili. Ve prospěch hráčů, kteří golf chtějí hrát jen podle pravidel.

Autor:  Luboš Klikar

P. S. Celý článek o 19. škole rozhodčích v St. Andrews najdete v dubnovém čísle časopisu Golf & Style