Rose slaví druhý titul, Tiger na svém bývalém turnaji neuspěl

05.07.2010 | Petr Janouch | publikováno v rubrice Novinky

Devětadvacetiletý Justin Rose je králem americké PGA Tour!  Možná trochu přehnané tvrzení, ale jak s oblibou říkají Američané, Rose je rozhodně „nejžhavějším“ golfistou posledních týdnů na americké túře. Anglický hráč čekal dlouhých 7 let na svůj první titul, ale během posledních tří startů triumfoval dvakrát – a to si ještě třetí titul nechal proklouznout mezi prsty.

Po vítězství na Memorialu a kolapsu minulý týden na Travellers Championship (před závěrečným kolem vedl o 3 rány, ale skončil dělený devátý), se Rose tentokrát radoval na bývalém turnaji Tigera Woodse – AT&T National na obtížném hřišti Aronimink.

Rose sice opět ztratil výrazný náskok (po sobotě vedl o 4 rány), ale nakonec měl navzdory všem problémům na druhé nedělní devítce dostatečně pevné nervy, aby uhájil těsné vítězství o jednu ránu před Ryanem Moorem. Američtí golfisté na svůj státní svátek (Den nezávislosti) obsadili 2.,3. a 5.místo, ale na anglického hráče tentokrát nestačili.

„Věděl jsem, že po minulém týdnu je pro mě důležité, abych to dnes zvládl,“ prohlásil Rose. „Ale stejně není jednoduché dotáhnout turnaj do vítězného konce, to vám povím…“

Rose měl po báječném eaglu na deváté jamce (pětkou dřevem trefil svou druhou ránu necelý metr od jamky) už náskok pěti ran, ale pak přišlo zaváhání – po sérii 274 jamek bez jediného trojpatu (!) se mu tato nepříjemnost stala na dvou jamkách za sebou (10 a 11) a najednou musel odrážet nápor skvěle hrajícího Moorea.

Ten naopak na posledních 8 jamkách patoval vždy jen jednou (!) a zvládl i čtyřmetrový pat na par na závěrečné jamce – a tím uzavřel vůbec nejlepšího kolo dne 65 ran. Rose tak musel bojovat ze všech sil až do konce, ale na druhé devítce dokázal zasáhnout všechny greeny v regulaci a na poslední jamce už doklepával na titul ze vzdálenosti jen zhruba půl metru. Na titul mu stačilo po kolech 69,64 a 67 nedělních 70 ran, tedy even par.

„Věděl jsem, že by kolo v paru mělo stačit,“ svěřil se po turnaji Rose. „Ale musím říct, že na druhé devítce mi každý dvojpat připadal jako pořádná dřina. Ale užil jsem si to. Cítil jsem, že mám své emoce pod kontrolou. Z minulého týdne jsem se poučil a nedovolil jsem, aby mě nervy tentokrát přemohly…“

„Justin hrál dnes opravdu dobrý, solidní golf. Vyhrál turnaj. Já dělal všechno pro to, abych mu to ztížil, ale na konci hrál prostě lépe,“ krčil rameny trochu posmutnělý Moore, který se ale může radovat z toho, že si za dva týdny stejně jako Rose zahraje jubilejní 150.ročník British Open v St.Andrews. Rose získal za výhru 1 milion a 116 tisíc dolarů a posunul se na 2.místo pořadí FedEx Cupu za Ernieho Else. Navíc se zřejmě dostane až na 16.místo světového žebříčku.

Světová jednička Tiger Woods na turnaji, který už po sexuální aféře není „jeho“ (ale je s ním stále spojen prostřednictvím své nadace), vůbec neuspěl. Po 11 letech se mu v „normálním“ turnaji PGA Tour stalo, že ani v jednom kole nedokázal zahrát pod par hřiště – byť o Aroniminku leckteří hráči prohlašovali, že bylo připraveno v náročném „major“ stylu.

Woods prošel cutem o jedinou ránu a celkově skončil o plných 14 ran za šampionem Rosem – a poprvé po pěti letech skončil na normálním turnaji PGA tour mimo první čtyřicítku pořadí. Přesto ale neodjížděl z turnaje až tak zklamán. Nebo to alespoň tvrdil.

„Měl jsem dobrý pocit z toho, jak jsem trefoval míče, ale budu muset zapracovat na patování,“ prohlásila stručně světová jednička. Je fakt, že Woods měl extrémně dlouhé drajvy (druhé nejdelší z celého startovního pole) a jeho dlouhá hra byla na jeho současné poměry alespoň průměrná, ale paty mu do jamek vůbec nepadaly – během čtyř kol jich zahrál celkem 120.

Turnaje se zúčastnil také Alex Čejka, ale po dvou umístěních v Top 10 (na U.S.Open a na BMW International na evropské túře) se mu tentokrát vůbec nedařilo a se skóre +8 (dvakrát 74 ran) neprošel cutem. To samé potkalo ze špičkových hráčů třeba mladíčka Rickyho Fowlera, major šampiona Y.E.Yanga nebo třeba Dustina Johnsona.

Z hráčů první desítky FedEx Cupu skončil Jim Furyk na děleném 33.místě, Robert Allenby na děleném 41.místě a Ben Crane na děleném 46.místě.  V první desítce konečného pořadí bylo šest zahraničních hráčů, včetně sedmačtyřicetiletého Fidžana Vijaye Singha, který se po sérii problémů dostal do solidní formy a z posledních čtyř turnajů skončil třikrát mezi prvními třinácti.