ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Roryho tažení táhne Evropu

12.08.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Rory McIlroy

Diváci v minulosti často rozlišovali turnaje na ty »s Tigerem« a »bez Tigera«. A pokud nestartoval Phil Mickelson, nebo se nejednalo o major, mnozí kacířsky uvažovali, zda se vůbec budou dívat. Woods je však zapomenut. Budou se teď turnaje podobně rozlišovat na ty s Rory McIlroyem a bez něho?

V roce 2006 přijel do Česka, aby se zúčastnil St. Andrew Trophy v Mariánských Lázních. Krátce předtím mu patřila první příčka ve světovém amatérském žebříčku a vyhrál ME jednotlivců. Na hřišti působil spíše jako rozpustilý sedmnáctiletý kluk, ale něco z něj vyzařovalo. O rok později přestoupil k profesionálům a na golfovém nebi se objevila hvězda jménem Rory McIlroy.

Nyní je již obrovskou osobností světového golfu. V pětadvaceti letech získal čtyři tituly na major akcích. V roce 2011 triumfoval na US Open, o rok později vyhrál PGA Championship s rekordním náskokem osmi ran. Třetí major přidal letos po suverénním výkonu na Open Championship a čtvrtý v neděli na PGA Championship.

Stal se čtvrtým nejmladším hráčem, který vyhrál čtyři díly Grand Slamu. V nižším věku to dokázali jen Skot Tom Morris Jr. (v podstatně nižší konkurenci) a fenomenální Američané Jack Nicklaus a Tiger Woods. „Je dobrý, opravdu výborný, a všechny teď převyšuje,“ ocenil ho právě Nicklaus, který má na svém kontě 18 major titulů, Woods pak o čtyři méně.

McIlroy se také stal teprve šestým hráčem historie, který vyhrál dva major turnaje v jednom roce, a pátým, kdo získal hned po sobě Open Championship a PGA Championship. Naposledy to dokázal Ir Pádraig Harrington v roce 2008. Ten však od té doby už žádný velký titul nepřidal.

Předpokládá se, že u McIlroye to tak nezůstane. „Ani v nejdivočejších snech jsem si nepředstavoval tak skvělé léto,“ řekl a dodal: „Hrál jsem životní golf. Tento titul je jiný než moje předchozí majory. Musel jsem ukázat kuráž a vybojovat si ho.“ McIlroy navíc potvrdil pozici světové profesionální jedničky. Nejlepším hráčem planety se stal už v roce 2012, tehdy jako druhý nejmladší v historii, na vrchol se vrátil v neděli před posledním letošním majorem.

Rory nyní může upřít zrak na US Masters, které se bude hrát v dubnu příštího roku. Pokud by se mu podařilo v Augustě zvítězit, získal by jako první Evropan v historii kariérní Grand Slam (aspoň jednou vyhrát všechny čtyři majory). Letos na Masters skončil na osmém místě, v roce 2011 tu po třech kolech vedl s náskokem čtyř úderů, ale po totálním kolapsu na desáté jamce, kde zahrál triple bogey a double bogey na dvanáctce (čtyřputt), skončil patnáctý.

McIlroy by úspěchem v Augustě dohnal Španěla Sevea Ballesterose, který vyhrál pět major akcí – třikrát zvítězil na Open Championship a dvakrát na Masters. Před ním už by pak byla pouze výzva v podobě Angličana Nicka Falda, který získal šest major titulů (3x Open Championship a 3x Masters).

„Výhra na Open před pár týdny mi pomohla posunout hru o úroveň výš, to je nádhera,“ řekl McIlroy. „Byl jsem šťastný, že už mám dva majory a po letošním roce jsou znenadání čtyři. Budu si na to muset zvyknout,“ smál se Rory a zdá se, že mu to nebude dělat problémy.

Evropa navíc poprvé získala v jednom roce tři vítězství na major turnajích. Němec Martin Kaymer v červnu vyhrál US Open, McIlroy v červenci Open Championship a nyní tedy PGA Championship. Starý kontinent prostě jede. McIlroy má velkou šanci překonat Ballesterose a Falda a stát se nejlepším evropským hráčem historie. A Evropa je teď favoritem zářijového Ryder Cupu.

.

Počet přečtení: 1 356
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017