Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

ROK 2002 – ROZHODNĚ ROK ANNIKY

08.01.2003 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Snad všichni golfoví publicisté se ve svých hodnoceních minulé sezóny shodují v jednom – byl to rok žen a to především rok Anniky Sorenstam. Ta opět ukázala, že dominuje ženskému golfu mnohem více než Tiger tomu mužskému.

Bez nejmenších pochyb lze uplynulý rok nazvat rokem ve znamení žen, které se velmi výrazně zapsaly do událostí roku 2002.

Žena číslo 1. – Annika Sorenstam

Tak jako mužskému golfu kraluje Tiger Woods i ženská profesionální scéna má svou dominantní postavu. A tou je Švédka Annika Sorenstam. Ta je bezpochyby velmi výraznou osobností a v roce 2002 měla opravdu skvělou formu – vyhrála plných 13 turnajů (11 na sérii LPGA a 2 mimo tůru) a vyrovnala tak rekord legendární Mickey Wright, které se totéž podařilo v roce 1963. Tato vítězství v praxi znamenala, že každý třetí turnaj se stal její kořistí.

32-ti letá Švédka skončila jen třikrát za sezónu horší než desátá a za rok 2002 si vydělala 2.6 milionu dolarů. Odborníci dokonce tvrdí, že ženskému golfu kraluje v porovnání mnohem více než Tiger Woods mužskému. Již nyní má na svém kontě dohromady 42 vítězství ve své kariéře, překonala magickou hranici 11 miliónů dolarů ve vydělaných penězích a počet bodů pro vstup do Hall of Fame by jí tam mohl dostat již dvakrát (Annika bude do Síně slávy uvedena na konci tohoto roku, když povinná hranice počtu bodů je 27 a Annika jich má již 56).
Dalším rekordem, který Annika v minulé sezóně pokořila byl průměrný počet ran – její rekordní výsledek z roku 2001 (průměr 69.42) vylepšila ještě o kousek na fantastických 68.70! Nicméně i přes tyto skvělé výsledky zůstává sympatická Švédka stále ve stínu záře televizních kamer, tak jako ostatně celý ženský golf.

Žena číslo 2. – Martha Burk
Mnohem více publicity a vysílacího času televizních stanic dostala ovšem jiná žena – Martha Burk. Tato je předsedkyní národního shromáždění ženských organizací v Americe a proslavila se v minulé sezóně tím, že otevřeně kritizovala výhradně mužské členství v klubu Augusta. Suchou nitku nenechala ani na Tigeru Woodsovi, kterému „umyla hlavu“ za to, že se nepostavil razantněji k tomuto problému. V Augustě, kde se hraje již 68 let major turnaj US Masters působí klub, který má ve svých řadách pouze mužskou populaci.
Martha Burk tedy vytáhla do boje proti těmto „dle jejího názoru“ diskriminačním stanovám a nutno říci, že na nedostatek zájmu médií si stěžovat nemohla. To prezident klubu v Augustě Hootie Johnson jen s nelibostí sledoval, jak se veřejné mínění obrací v neprospěch těchto letitých zásad a někteří z vážených členů klubu velmi důrazně žádají jejich změnu.
„Stejně jako desítky a stovky jiných spolků, ve kterých se sdružují pouze ženy či jiné skupiny lidí tak i my máme právo na to vést náš klub tak, jak si to přejí jeho členové. Nebudeme přepracovávat naše stanovy pod takovýmto nátlakem – ne před hlavní pistole“, citoval své rozhodnutí Hootie Johnson.
„There is no easy way out“ – snadné rozuzlení této situace nikdo čekat nemůže, protože jak Hootie Johnson tak Martha Burk jsou přesvědčeni o své pravdě a nehodlají se vzdát jen tak bez boje. Takže je jasné, že se dočkáme ještě mnoha přestřelek a slovních výměn, které budou plnit stránky golfových magazínů v tomto roce.

Žena číslo 3. – Suzy Whaley
Další ženou, která doslova přepisovala dějiny byla Suzy Whaley. 36-ti letá profesionální golfistka z Connecticutu se totiž jako první žena v historii probojovala do turnaje mužské PGA Tour. Tím bude Greater Hartford Open a Suzy se po několika měsících rozmýšlení rozhodla, že na něm nakonec bude startovat. Zde bude muset hrát ze stejných odpališť jako muži a tak jí mnoho šancí na dobré umístění nikdo nedává. Nicméně Suzy se svého historického úkolu neobává a dle jejích vlastních slov v podstatě nemá co ztratit.
[Gallery not found]