Retro: Srpen 1994 aneb Psalo se před 20 lety

19.08.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky

John Daly

Pojďme se vrátit v čase o 20 let zpět. V jakých souvislostech se v srpnu 1994 psalo o golfu? Udělovaly se divoké karty na European Tour v Mariánských Lázních, Jiří Zavázal triumfoval v Šilheřovicích, a i díky vítězství Nicka Priceho na PGA Championship poprvé v historii nevyhrál Američan v sezoně ani jeden major.

Česko

Švéd Frederik Mansson a Ludmila Křenková z Golf klubu Praha se stali v Karlových Varech mezinárodními mistry České republiky v golfu na rány. Křenková rovněž získala titul přebornice České republiky, mezi muži se této pocty dostalo Stanislavu Kopejtkovi z Golf klubu Mariánské Lázně, který v turnaji skončil až na pátém místě.

Mezinárodní turnaj profesionálů Radegast Open v Šilheřovicích u Ostravy vyhrál Jiří Zavázal, který o svém vítězství rozhodl výbornou hrou v druhém kole, když byl konečným výsledkem 159 úderů o dvě rány lepší než Dan Kraljič ze Slovinska a Lumír Kainer z ČR. „O mém prvenství rozhodla koncentrace na hru a zkušenost. V průběhu turnaje je mým soupeřem jedině hřiště. O výsledky ostatních hráčů se nezajímám,“ prozradil Zavázal.

Radegast Pro Am čtyřčlenných družstev složených z jednoho profesionála a třech amatérů (texas scramble) vyhrála čtveřice profesionálního hráče Karla Skopového juniora, v jehož týmu dále startovali amatérští golfisté Resl, Teissingová a Pejas.

Divoké karty na říjnový turnaj profesionální série Volvo Tour v Mariánských Lázních byly rozdány, což okomentoval prezident Profesionální golfové asociace ČR Tomáš Teissing: „Na turnaji budou určitě startovat na volné karty talentovaný Karel Skopový junior, zkušený Jan Juhaniak a vítěz ze Šilheřovic Jiří Zavázal.“

Svět

Nick Price ze Zimbabwe zvítězil zcela suverénně v turnaji PGA Championship v oklahomské Tulse. K triumfu v British Open přidal další cenný vavřín a velkou měrou se přičinil o to, že v sedmdesátileté historii golfového Grand Slamu poprvé (a také naposledy – pozn. red.) nevyhrál ani jeden ze čtyř velkých turnajů americký hráč. Druhý skončil se ztrátou šesti úderů Corey Pavin z USA a třetí jeho krajan Phil Mickelson.

Skvrnou turnaje v Akronu ve státě Ohio bylo vystoupení Johna Dalyho, který měl nejprve spory se skupinou hráčů, a vše vyvrcholilo po skončení turnaje, kdy si fyzicky vyměňoval názory s jedním z diváků. Komisař PGA Tour Tim Finchem k Dalyho chování podotkl, že si s hráčem důrazně promluví. Daly byl již v listopadu předchozího roku potrestán tříměsíčním zákazem činnosti za nesportovní chování, bylo to období, kdy jeho eskapády vrcholily.

Čína oznámila, že chce uspořádat pět golfových profesionálních turnajů – China Open s celkovou dotací 400 000 dolarů a další čtyři 30 000 dolarů.