Retro: Březen 1994 aneb Psalo se před 20 lety

20.03.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Pojďme se vrátit v čase o 20 let zpět. V jakých souvislostech se v březnu 1994 psalo o golfu? Někteří současní náruživí hráči tehdy třeba ještě nic nevěděli o greenech ani fairwayích. Internet pro komerční využití ještě neexistoval, federační a žádný jiný golfový server nebyl na světě a výsledky turnajů se “moderně” faxovaly.  Ale právě v těch časech se český golf začal zvedat z popela.

Česko

Golfový Klub Bechyně byl založen 28. února a o dva roky později byl na restituovaných pozemcích bývalých velkostatků Bechyně a Opařany patřících rodině Paarů zahájen provoz nejstarší devítky v jižních Čechách. Jejím autorem je architekt Kamil Pilát.

V údolí Chrudimky vzlétly první golfové míčky a později zde byl založen Golf & Country Club Svobodné Hamry. »Kouzlo vysokých drah svištících bílých míčů se prolnulo s kouzlem zelených lesů. A v tichu po dopadech míčků bylo cítit: tady je to správné místo pro golf«, píše se na klubovém webu.

V Telči se odpalovaly první drivy přes rybník a architekt Jiří Velden maloval první varianty hřiště na objednávku místního hoteliéra Ivana Paggia.

Dne 5. března byl Golf Club Austerlitz na členské konferenci přijat za člena České golfové federace s časově omezeným členstvím. O tři roky později byl přijat již za řádného člena.

Poslanec za ODA Vladimír Šuman se nechal slyšet, že si chodí tak pětkrát do roka zahrát golf. „To je jedna z mála činností, při které jsem schopen zapomenout na politiku. Já to totiž moc neumím, ale jsem soutěživý typ a synové jsou lepší, tak se na to musím hodně soustředit,“ řekl tenkrát.

Ministr zdravotnictví Luděk Rubáš, pod jehož záštitou se rozběhla kampaň Sport proti drogám, se nechal slyšet, že k propagaci kampaně bude mimo jiné vhodný i »profesionální golfový turnaj Chemapol Trophy Czech Open«.

Podle projektu akciové společnosti Veveří měl v areálu stejnojmenného hradu u Brna vzniknout velký park s golfovým hřištěm a potřebným zázemím, jízdárna, myslivecká střelnice, kongresové centrum, lázeňské a rehabilitační středisko, hotel a vlastivědná expozice. Hřiště jaksi nevzniklo.

Zahraničí

Druhý nejlépe vydělávající golfista průběžného hodnocení zámořské profesionální tour Phil Mickelson si při lyžování nedaleko Flagstaffu v Arizoně zlomil nohu a oznámil, že nejméně čtyři až šest týdnů se bude muset ze svého zranění zotavovat. Mickelson byl jmenován v lednu hráčem měsíce na tour.

Americký prezident Bill Clinton přijel do kalifornského San Diega na podstatnou část své dovolené. Nejvíce času hodlal strávit na golfovém hřišti, protože této hře úplně propadl.

Ve věku 82 let zemřel v La Quintě v Kalifornii Ellsworth Vines, vítěz tří grandslamových tenisových turnajů ve 30. letech včetně Wimbledonu. Příčinou úmrtí bylo selhání ledvin. Vines předčasně ukončil tenisovou dráhu ve 28 letech, aby se mohl plně věnovat oblíbenému golfu.

Březnový Golf Digest měl na obálce Nicka Priceho a jeho rady na komplexní hru, dále poutal články o posedlosti Grega Normana, ztracených dopisech Bobbyho Jonese, správném držení hole podle Petera Kostice a rozhovor s Bernhardem Langerem.

.