Reprezentace – vlak ujíždí, chce to změnu

27.11.2010 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky, Rozhovory
A A A

Vrchol dvouleté přípravy české reprezentace,  Mistrovství světa družstev v Argentině 2010 přinesl zklamání v umístění žen a nepřinesl žádnou radost z umístění mužů.  Na přípravu hráčů byl vynaloženo značné úsilí, vloženo mnoho nadějí  a nemálo prostředků.
Z oficiálních zdrojů nepřichází žádný signál snahy o zhodnocení nebo analýzu reprezentačního neúspěchu.  Stejně tomu bylo před dvěma lety po fiasku na MS v Austrálii.
Proto jsme o zhodnocení dvouletého úsilí reprezentačního aparátu požádali čtyři významné profesionální trenéry a bývalé kouče národní reprezentace. Na kameru odpovídají Jan Juhaniak, Pavel Nič, Karel Skopový a Jiří Kromichal.


Jan Juhaniak je členem české PGA, renomovaným trenérem a hráčem Je  byvalým reprezentantem, amatérským mistrem České republiky z roku 1985, dorosteneckým mistrem České republiky z roku 1977, Mistrem České republiky PGA seniorů 2010,  hráč, který hrál oba seniorské turnaje European PGA  Casa Serena Open, vítěz Order of Merit české PGA  a držitel mnoha dalších titulů. Trenérem reprezentace byl v roce 2000

 


Pavel Nič je členem české PGA a jeden z nejúspěšnějšíchh trenérů  České republiky. Byl reprezentačním trenérem, v roce 2000 dovedl české ženy na 28. místo na světě. Od roku 1993 dosáhli odchovanci Pavla Niče pětačtyřiceti národních a mezinárodních mistrovských titulů.  Trenérskou dílnou nejstaršího z Ničů prošly hvězdy českého golfu jakými byly Gabriela Teisingová, Petra Kvídová, Roman Svoboda, Lucie Šarochová, Zuzana Mašínová a dnes již čtyřnásobný profesionální mistr ČR  Petr Nič. Dnes trénuje Kláru Spilkovou, Kateřinu Krásovou, Kristýnu Frýdlovou, Vojtu Dostála a další mladé naděje.

 


Karel Skopový senior je členem české PGA a jejího vedení.  Golfu se věnuje více než 30 let a „golfově“ vychoval nejen své dva syny, ale také celou řadu dalších reprezentantů a kvalitních hráčů z České republiky i ze zahraničí. Např. účastnici LPGA a Ladies European Tour Maria Verchenovou,  Romana Chudobu  – mistra ČR 1995, Martu Balkovou (1994,1998), Lukáše Tintěru (2007) , Stanislavu Samkovou (2005), Jakuba Stanislava (2005), Katku (2007) a Marka Růžičkovy, Jana Rybu (2009), Stanislava Matuše (2005) a další. Koučoval českou reprezenatci na třech mistrovstvích Evropy.  Karel Skopový senior položil v roce 2004 základy dnešních TCM svojí Koncepcí českého juniorského golfu

 

 

Jiří Kromichal začal s dráhou profesionálního trenéra v Německu, v roce 1982. Dlouhou dobu trénoval také  v USA a Itálii. Jako jediný Čech a druhý kontinentální Evropan se stal členem britské PGA. Diplomy americké PGA získal v roce 1987.  Golfově vychoval např. hráčku LPGA Sandru Gal  a přes padesát německých amatérských reprezentantů.  Pod Kromichalovým vedením vyhrál německý golfový klub Düsseldorf – Hubbelrath sedmkrát zemské mistrovství a třikrát obsadil druhé místo v Bundeslize.  
Koučem české reprezentace byl v letech 2003 a 2004.

Ilustrační foto: Kateřina Malá