Rekreanti se smetáky nehrají

28.05.2013 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Od roku 2016 začne platit zákaz opírání putterů o tělo. Zatímco profesionálové na toto téma vedli, vedou a ještě budou vést debaty, rekreační hráči tuto skutečnost moc neprobírají. S dlouhými puttery totiž příliš nehrají.

Dlouhé puttery opírané o břicho, hruď či jinou část těla se v profesionálním golfu prosadily především na základě nemoci lepších hráčů zvané yips. Potíže s trhavým pohybem měli špičkoví golfisté už v dávnější minulosti, ať už to byl Harry Vardon, Ben Hogan, Sam Snead či Bernhard Langer. Právě Langer začal hrát s dlouhým putterem a velmi ho zpopularizoval.

Z čistě fyzikálního hlediska je tu jasný rozdíl. Zatímco u krátkého putteru je hůl jen volně zavěšená, u delšího má pevný bod, který ji jistí. Trochu to lze přirovnat k situaci, v níž byste kyvadlo hodin drželi jen rukama, anebo by bylo na něčem pevném pověšené.

Dlouhý putter byl zprvu nouzovým řešením pro hráče postižené chorobou, posléze se však stal běžnou variantou. Dříve s ním hrálo jen mizivé procento hráčů, v současnosti je to však na PGA Tour 20-30 % golfistů. Adam Scott se „smetákem“ letos vyhrál Augustu, Keegan Bradley v roce 2011 PGA Championship z roku 2011, hraje s ním i Ernie Els, Carl Pettersson a jiní.

Debata o tom, zda tento putter skutečně pomáhá k lepším výsledkům, nemá jednoznačný výsledek. Neexistuje relevatní statistická studie, která by jasně řekla: je to výhoda. A stačí se podívat na ty opravdu nejlepší hráče poslední doby – Woodse, Mickelsona, McIlroye, Westwooda, Snedekera a další. S dlouhým putterem nehrají.

Technické vymoženosti dnes golfistům výrazně pomáhají a pravidlotvorné orgány se tomuto trendu brání. Technika golf torpéduje hlavně pokud jde o délku ran. Ta má za následek znehodnocování původního designu hřišť a zároveň neustálé (někdy nepříliš vhodné) prodlužování. Patování je sice jiná věc, ale i zde jde o technické vylepšení. Když už tedy není možné zakázat současné velké hlavy driverů, protože to by znamenalo mnohem radikálnější zásah do současné podoby golfu, tak se alespoň omezí odlišné puttery.

Jelikož mezi rekreačními hráči je příliš nevidíme, není to věc, která by se nějak zásadně dotýkala širšího golfového byznysu, i proto bylo možné ji změnit. Někteří výrobci se ozvali s nesouhlasným stanoviskem, jiní zákaz akceptují.

Osobně mám k dlouhým putterům hlavně tu výhradu, že mi připadají ošklivé. Jsou to nadměrné tyče, které z bagu trčí jaksi neústrojně. A když si ji opře hráč o pupek nebo o hruď, vypadá to divně, neesteticky.

Pokud však má profesionál skutečně problémy s yipsem, pokud tato nemoc ohrožuje jeho živobytí, pak není divu, že k dlouhému putteru sáhl. Není to překvapující ani v situaci, kdy jen potřeboval zvýšit výkonnost – volí prostě jakékoli metody, které jsou k dispozici. I kdyby to byla jen psychologická pomůcka, placebo, pak pro profesionála smysl má.

Rekreační hráči pod takovým tlakem nejsou, navíc většina z nich chápe, že jejich slabé patování s 36 a více putty na kolo je dáno jejich značnou herní nedostatečností, nikoli tím, jakou hůl drží v ruce. Rekreanti mají problémy hlavně s délkou puttů, hrají málo nebo hodně za jamku, a v tom jim opora o tělo nepomůže. Výhoda této techniky se týká především směru. Naopak profesionálové řeší hlavně směr, potřebují, aby do jamky padaly nejen jejich metrové putty, ale také dvou- až třímetrové, které se často jen otřou o okraj jamky. Doufají, že kotvení jim tuto přesnost dodá.

Jsem zvědavý na jednu věc: kolik hráčů bude i po roce 2016 hrát s delšími puttery? A kolik golfistů přejde z dlouhých na kratší ještě před zákazem? Jaký to bude mít vliv na jejich hru? A co se bude dít, když i po roce 2016 budou hráči s dlouhými puttery, byť neopřenými o tělo, dál vyhrávat?

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

.