ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Rekreanti se smetáky nehrají

28.05.2013 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Od roku 2016 začne platit zákaz opírání putterů o tělo. Zatímco profesionálové na toto téma vedli, vedou a ještě budou vést debaty, rekreační hráči tuto skutečnost moc neprobírají. S dlouhými puttery totiž příliš nehrají.

Dlouhé puttery opírané o břicho, hruď či jinou část těla se v profesionálním golfu prosadily především na základě nemoci lepších hráčů zvané yips. Potíže s trhavým pohybem měli špičkoví golfisté už v dávnější minulosti, ať už to byl Harry Vardon, Ben Hogan, Sam Snead či Bernhard Langer. Právě Langer začal hrát s dlouhým putterem a velmi ho zpopularizoval.

Z čistě fyzikálního hlediska je tu jasný rozdíl. Zatímco u krátkého putteru je hůl jen volně zavěšená, u delšího má pevný bod, který ji jistí. Trochu to lze přirovnat k situaci, v níž byste kyvadlo hodin drželi jen rukama, anebo by bylo na něčem pevném pověšené.

Dlouhý putter byl zprvu nouzovým řešením pro hráče postižené chorobou, posléze se však stal běžnou variantou. Dříve s ním hrálo jen mizivé procento hráčů, v současnosti je to však na PGA Tour 20-30 % golfistů. Adam Scott se „smetákem“ letos vyhrál Augustu, Keegan Bradley v roce 2011 PGA Championship z roku 2011, hraje s ním i Ernie Els, Carl Pettersson a jiní.

Debata o tom, zda tento putter skutečně pomáhá k lepším výsledkům, nemá jednoznačný výsledek. Neexistuje relevatní statistická studie, která by jasně řekla: je to výhoda. A stačí se podívat na ty opravdu nejlepší hráče poslední doby – Woodse, Mickelsona, McIlroye, Westwooda, Snedekera a další. S dlouhým putterem nehrají.

Technické vymoženosti dnes golfistům výrazně pomáhají a pravidlotvorné orgány se tomuto trendu brání. Technika golf torpéduje hlavně pokud jde o délku ran. Ta má za následek znehodnocování původního designu hřišť a zároveň neustálé (někdy nepříliš vhodné) prodlužování. Patování je sice jiná věc, ale i zde jde o technické vylepšení. Když už tedy není možné zakázat současné velké hlavy driverů, protože to by znamenalo mnohem radikálnější zásah do současné podoby golfu, tak se alespoň omezí odlišné puttery.

Jelikož mezi rekreačními hráči je příliš nevidíme, není to věc, která by se nějak zásadně dotýkala širšího golfového byznysu, i proto bylo možné ji změnit. Někteří výrobci se ozvali s nesouhlasným stanoviskem, jiní zákaz akceptují.

Osobně mám k dlouhým putterům hlavně tu výhradu, že mi připadají ošklivé. Jsou to nadměrné tyče, které z bagu trčí jaksi neústrojně. A když si ji opře hráč o pupek nebo o hruď, vypadá to divně, neesteticky.

Pokud však má profesionál skutečně problémy s yipsem, pokud tato nemoc ohrožuje jeho živobytí, pak není divu, že k dlouhému putteru sáhl. Není to překvapující ani v situaci, kdy jen potřeboval zvýšit výkonnost – volí prostě jakékoli metody, které jsou k dispozici. I kdyby to byla jen psychologická pomůcka, placebo, pak pro profesionála smysl má.

Rekreační hráči pod takovým tlakem nejsou, navíc většina z nich chápe, že jejich slabé patování s 36 a více putty na kolo je dáno jejich značnou herní nedostatečností, nikoli tím, jakou hůl drží v ruce. Rekreanti mají problémy hlavně s délkou puttů, hrají málo nebo hodně za jamku, a v tom jim opora o tělo nepomůže. Výhoda této techniky se týká především směru. Naopak profesionálové řeší hlavně směr, potřebují, aby do jamky padaly nejen jejich metrové putty, ale také dvou- až třímetrové, které se často jen otřou o okraj jamky. Doufají, že kotvení jim tuto přesnost dodá.

Jsem zvědavý na jednu věc: kolik hráčů bude i po roce 2016 hrát s delšími puttery? A kolik golfistů přejde z dlouhých na kratší ještě před zákazem? Jaký to bude mít vliv na jejich hru? A co se bude dít, když i po roce 2016 budou hráči s dlouhými puttery, byť neopřenými o tělo, dál vyhrávat?

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

.

Počet přečtení: 1 526
Komentáře
 • Peto napsal:

  Re Tomas.
  Ak ma niekto problem s chrbtom, tak dlhy pater a drzanie od tela je ok.
  S tou pomocou je to trochu inak. Ak patujete ako Luke Donald, Tiger Woods alebo Brendt Snedeker, tak dlhy pater a ani kotvenie nepomoze. Ak vsak patujete ako Ernie Els, Adam Scott, alebo Bernie Langer, tak kotvenie vyrazne pomoze. To tvrdia aj vsetci tito hraci. Aj Steve Stricker, ked skusil kotvenie, povedal, ze mu to pripadalo ako podvod, tak lahko sa mu patovalo z 1-4 metrov. Kvoli dlhym patom vsak ostal hrat s kratkym.
  Apropo, pride niekomu fer, ze golfista, co ma yips moze puttovat rovnako kvalitne vdaka kotveniu, ako hrac, co sa mu ruky netrasu? To je ako keby hraci, co drajvuju menej ako 200m si mohli po drajve este kopnut do lopty…

 • Tomáš Fejfar napsal:

  Tak prý rekreační hráči s košťaty příliš nehrají. My jsme parta tří dědků a s koštětem hrajeme dva. Jeden má yips, já ne. Patr mám opravdu velmi škaredý, protože asi nejdelší v zemi. Je postavený, jsem totiž levák a ty se moc nevidí. Tak jsem si mohl poručit délku. A jsem u toho, proč ho mám. Bolí mě záda a s tím bidlem můžu stát skoro rovně. Kolik z vás se hrbí u krátkého patru a bolí vás záda? Za dva roky budu řešit co s tím. Buď přestanu hrát pro věk,zdraví, peníze, nebo budu patovat tím dlouhým od těla (zkoušel jsem to a jde to), nebo přejdu na krátký. Taky ještě můžu přestat hrát turnaje a s kamarády dál hrát jako teď. Snad to vadit nebude. :-)

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017