Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Quo Vadis Romane Svobodo

05.03.2007 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky, Rozhovory
A A A

Roman Svoboda, jeden z posledních hráčů silné generace, která převzala žezlo českého golfu na přelomu tisíciletí, odešel k profesionálům. Zdobí ho tituly Mistra České republiky na rány i na jamky, juniorské i dorostenecké. Z amatérského golfu odchází vynikající hráč, který uměl překvapit fantastickým výkonem stejně jako hlubokým nezdarem. Na téma přestup k profesionálům poskytl rozhovor serveru Golf.cz.

Jak se máte, Romane Svobodo?
Na tuhle otázku, kdyby se mě někdo zeptal po Mistrovství republiky na rány, tak odpovím, že strašně. Tedy loni v Čeladné. Ale teď vám řeknu, že se mám celkem fajn. Našel jsem si v životě něco, čím žiji a co mě naplňuje. Je to něco jiného, co jsem neznal.

Vy jste nedávno přestoupil od amatérů k profesionálům. Jak si představujete svojí budoucnost? Co budete dál dělat, jaké budou vaše další konkrétní kroky ve vaší profesionální kariéře?

Přestoupil jsem jako Playing Pro, jako profesionální golfový hráč a moje kroky budou asi následující:
Nejdříve bych chtěl oslovit pořadatele Alpské tůry, na kterou jsem se kvalifikoval, nebo měl jsem kartu pro rok 2006 na určité turnaje a vůbec jsem toho nevyužil. Díky vytíženosti reprezentanta amatéra jsem nehrál ani jeden turnaj. Takže bych chtěl požádat o nějakou výjimku, abych dostal třeba divoké karty na pár turnajů v roce 2007, přestože jsem nehrál kvalifikace pro tento rok.
Jinak budu doufat, že bude co nejvíce turnajů u nás v České republice, v naší české PGA a budu hrát tyto turnaje.

Profesionální kariéra Playing Pro je bez sponzorů obtížná, jak jste na tom v tomto případě?

Já jsem ve stádiu, které bych nazval hledání sponzora. Hledání nějakého reálného, slušného sponzora, vytvořil jsem si k tomu nějakou prezentaci. Ne že bych někde chodil po firmách a někoho prosil, ale snažím se oslovit někoho zajímavého s tím, abych pro něj byl taky nějakým způsobem zajímavý a ten člověk mě mohl k něčemu využít. Aby to nebylo jenom dolování peněz.

Hrát Alpskou tůru není levná záležitost, potřebujete peníze na cestování, potřebujete na ubytování a i na vklady. Jste v nějakém pokročilém stádiu hledání, nebo teprve začínáte?

To hledání sponzorů jsem pomalu začal v době, kdy jsem se rozhodl jít k profesionálům. Jsem tedy v trochu pokročilejším stádiu. Zatím je to všechno ve stavu příslibů, takže pokud nebudu mít něco slušného na papíře to pořád beru, že žádného sponzora nemám.
Tak to zatím zůstává, i když mě to tedy mrzí. Myslím si, že to neplatí jenom pro Alpskou tůru, ale i kdyby se člověk měl zodpovědně a pořádně připravovat jenom na tůru české profesionální asociace, tak je to také nákladné.
Hráč musí hrát nějakými holemi a nějakými míčky, v nějakých botách, nějak se oblékat, nějak tam přijet, někde se vyspat a najíst, aby vůbec mohl existovat.
Takže si myslím, že i na naší domácí scéně potřebuje nějakého partnera, pokud chce být jen v Playing Pro a živit se jako profesionální hráč. Od prvního dne, od prvního turnaje potřebuje slušného sponzora.

Jako amatérský hráč jste byl ve stáji Luďka Vinše, který je podporovatel třeba Jany Peterkové a dalších hráčů. U něho jste třeba podporu nehledal?

Já bych panu Vinšovi chtěl hodně poděkovat i prostřednictvím tohoto rozhovoru. Když jsem se rozhodl, že budu profesionál, jedna z velkých obav byla, co na to řekne.
Pan Vinš, a zase mu chci poděkovat, to přijal moc hezky. Defakto mě v mém rozhodnutí podpořil a řekl, že uvidíme v průběhu pár let jestli bylo správné. Já šel na oznamovací schůzku, aniž by mě napadlo, že budu pana Vinše o něco žádat jako potenciálního sponzora. Na toto téma rozhovoru nedošlo. Neříkám, že toho třeba lituji nebo nelituji. Nevím, jestli teď mohu nabídnout něco z mé strany. Řekli jsme si, že se budoucí možné spolupráci nebráníme.
Teď zrovna momentálně žádná neprobíhá, ale já si ji umím představit.

Jaký změny obnáší změna statusu z amatérského na profesionální ve vašem běžném životě?

Kdybych v podstatě bral jenom tu golfovou stránku, tak se mi stalo jedno faux pas, právě tady v Erpetu. Neuvědomil jsem si, že jako profesionál musím vystupovat trochu jinak, i když jdu na soukromou lekci k Pavlu Ničovi a dovolil jsem si přijít v džínách. No, byl z toho trochu rozruch.

Kdopak Vás vypeskoval?

No, vyslechl jsem si od starších, uznávaných profesionálů Byla to moje chyba, uvědomuji si to.

Já jsem spíš tuto otázku směřoval k tomu, jestli se třeba změnila vaše životospráva, tréninkový systém, oproti tomu amatérskému?

Nijak zvlášť. I když jsem byl dřív pouze amatér, tak jsem ke golfu přistupoval profesionálně. Vždycky jsem se snažil dělat vše co nejlépe a dát tomu co nejvíce. I když se mi minulý rok moc nedařilo myslím, že o to lépe mi to půjde letos.

Romane, o vás se ví, že golf umíte velice dobře, ale že vaším velkým problémem je psychika. To jsme třeba zažili předloni v Mariánských lázních Jak s tímto problémem budete bojovat jako profesionál?

Řekl jste to správně. Po Mistrovství republiky na rány v roce 2005 v Mariánských lázních, když jsem byl po třech kolech třetí po mém životním výsledku (pozn: 65 ran, vyrovnaný rekord hřiště.), jsem čtvrté kolo fatálně pokazil a propadl na patnácté místo. Uznal jsem, že bych s tímto problémem, o kterém jsem již věděl a hodně lidí mě na to upozornilo, měl začít něco dělat.
Po doporučení kapitána reprezentace a dalších lidí jsem začal navštěvovat pravidelně vícero psychologů, vystřídal jsem asi tři. Pro mě to ale vyústilo v to, že jsme měl úplně pokaženou sezónu 2006 a měl největší úpadek od doby, kdy jsem začal hrát golf.
Myslím si, že za tu dobu,co jsem navštěvoval psychology, tak mi v hodně směrech pomohli, ale spíš to pro mě byla pomoc v tom, že si člověk přijde sám na to, čím to dělá. Že je schopný si pomoci sám, vyvarovat se toho sám, vytáhnout dobré a ty špatné věci.
Myslím si, že už nikdy bych na tom neměl být tak špatně. Když se nad tím zamyslím racionálně, nebo si situaci nadlehčím, tak bych měl být schopný si pomoci sám.

Zahrát 65 jako v Mariánských lázních není každý den a přitom by v podstatě teoreticky stačilo v takovém trendu vytrvat.

Jsem a vždycky jsem na sebe byl dost kritický. Většina kluků, co se mnou hrála a lidé, co se kolem golfu pohybují to ví.
Je pěkné zahrát 65 v Mariánských lázních, 66 na Karlštejně, 66 v Haugschlagu nebo 64 v Cihelnách. Ale pořád jsou to hřiště, které každý rok párkrát hraji. Ta hřiště už znám dokonale.
Pro mě není ten výkon takový, jako kdybych ho dokázal zahrát v nějaké evropské soutěži. Těch jsem taky odehrál dost a výsledky nebyly tak oslnivé.
Dokázal jsem donést pod par. Těší mě velmi výsledky na dvou mistrovstvích světa, kde jsem reprezentoval republiku a myslím, že dost důstojně. Jsem na to dost pyšný.
Takže na tom bych chtěl do budoucna hodně pracovat, abych to byl schopný zahrát nejenom v Mariánských lázních, u nás, ale kdekoliv jinde.

Jak se na svoji profesionální kariéru těšíte?

Těším se moc. Já chci hrát golf, je to můj sen a vždycky to byl můj sen, hrát nějakou tu tůru, být standardně na tůře, dostat se mezi padesát nejlepších. Prostě být člověk, kterému se to povede, který se tam dostane.
Ale nechci být uvázaný jenom na golf a nebo specificky jenom na hru. Našel jsem si práci, Ta práce je spojená s golfem. Takže profesionální hráč Roman Svoboda není jediná profese mého života. Stal jsem se manažerem hřiště v nově vznikajícím golfovém areálu Golf Mladá Boleslav, který by se měl otevřít v druhé polovině roku 2007.
Je tam osmnáctka, devíti jamková akademie, která má být osvětlená, takže já samozřejmě všechny srdečně zvu. Bude to jedinečný resort. Nevím, jestli se něco podobného nabízí v České republice.

Jak činnosti Playing Pro a manažera hřiště skloubíte?

Majitel toho hřiště si je vědom, že jsem profesionální golfový hráč a má zájem na tom, abych hrál a reprezentoval i jeho klub. Budu hrát pod jeho záštitou. Budu v Mladé Boleslavi člen, jako jsem členem Čechie, jako jsem členem v Poděbradech. Budu hrát turnaje a on to bude vnímat jako reprezentaci klubu. Takže to skloubení probíhá naprosto ideálně.
Mám možnost každodenního tréninku na hřišti, takže pro mě je to taky výhoda.
A jak jste řekl sám, bez peněz to nejde. Člověk musí mít nějakou práci, protože bez peněz se žít nedá.

Romane, děkujeme za rozhovor a přejeme v nové sezóně mnoho úspěchů.

[Gallery not found]