První profesionální sezóna Edity Nechanické

22.04.2007 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky, Rozhovory

Přední česká amatérská hráčka Edita Nechanická přestoupila vloni k profesionálům. Má za sebou první čtyři zahraniční profesionální turnaje mimo kontinent a připravuje se pokračování sezóny v Evropě. Před odjezdem na další sérií turnajů poskytla serveru Golf.cz rozhovor.

Začala jste první profesionální sezónu pobytem v Jižní Africe. Kolik jste tam hrála turnajů a jak dopadly?
Hrála jsem v Africe čtyři turnaje Ladies African Tour, měla jsem padesátiprocentní úspěšnost. Na dvou turnajích jsem udělala cut. Mám z toho dobrý pocit. Výsledky byly průměrné, ale herně to neodpovídalo výsledkům, bylo to na mnohem lepší čísla.

Je to vaše první profesionální zkušenost, co jste si z toho odnesla?
Tak určitě to byl trochu takový ten pocit, že člověk hraje o peníze. A že si jako všechno platí sám a potom i ty takové ty ženské k tomu přistupují úplně jinak, než na těch amatérských turnajích. Je to takové mnohem…, nevím, líbí se mi to mnohem víc.

Jak jste se na tyhle turnaje připravovala tréninkově, psychicky?
Dá se říci, že jsem trénovala stejně jako předchozí sezóny.

Turnaje v Jižní Africe skočily, jak budete pokračovat?
Budu hrát hlavně ve Švédsku, ženskou Telia tour. Což je nějakých dvanáct turnajů a potom jeden turnaj ve Finsku, takže moje sezóna bude pokračovat z devadesáti procent tam.

Profesionální turnaje jsou ekonomicky hodně náročné. Kdo vám pomáhá, jaké máte sponzory?
Zatím jenom rodiče.

Zatím jenom rodiče? Znamená to, že těch dvanáct turnajů strávíte ve Švédsku a Finsku nebo se budete vracet?
Budu se vracet, to bych jinak finančně nezvládla a hlavně budu hrát i nějak profesionální turnaje v Čechách.

Než jste přešla do profesionálního golfu byla jste jedna z nejlepších českých hráček matérského žebříčku. Kdo vás na tuto výkonnost připravil,?

Taťka. Oldřich Nechanický. Dá se říci, s taťkou trénuji už od malička, nejvíc si vyhovujeme. Zná mě a ví, co mi sedí. Vyhovujeme si, naše spolupráce dobře funguje.

Je přísný nebo laskavý trenér?
No, přísný.

V zahraničních turnajích, které jste hrála individuálně, jste za svým jménem měla napsáno Royal Golf Club Mariánské lázně. Ostatní naši hráči uváděli za svým jménem o Česká republika. Proč tomu tak bylo?

Protože Royal Golf Club Mariánské Lázně podporuje nejenom mě ale celou klubovou reprezentaci, celá léta a chci se mu tím za to odvděčit.

Budou vaše vztahy s Golf klubem Mariánské lázně pokračovat, nebo odchodem do profesionálního golfu skončí?
Ne, já budu určitě pořád hrdá, že jsem členka Golf klubu Mariánské lázně.

A jaké jsou vaše cíle v profesionálním golfu?

Tak pro letošní sezónu to je v Telia tour se umístit do desátého místa na konečném žebříčku. Což by mi zaručovalo, že bych na kvalifikaci postoupila rovnou do finále, pokud by se mi podařilo skončit do druhého místa, tak je to automaticky plná karta na Ladies European tour. A samozřejmě cílem je dostat se na Ladies European tour, dostat plnohodnotnou kartu.

A teď mezi námi – je to dosažitelný cíl? Telia tour je dobře obsazená série.

Myslím si, že pokud budu plnit to, co mám a budu hrát tak, jak jsem hrála také v té Africe samozřejmě, když zlepším to, co mi tam nešlo už delší dobu, tak myslím, že je to docela reálné.

A když budete v tom Švédsku, máte od otce nějaký tréninkový předpis, nebo jakým způsobem se tam budete na tu soutěž připravovat?

No, já mám tréninkové plány, které si tak jako dodržuji a zároveň záleží, kde se ten turnaj hraje a jaké jsou tam tréninkové podmínky.

A jaký je váš tréninkový plán? Co obnáší, co děláte?

Tak kromě vlastně fyzičky, tak co se týče golfu, to je šestkrát týdně hra, musím se teď hlavně zaměřit na krátkou hru, to je můj hlavní problém. Potom samozřejmě hra na hřišti – to je takový jako nejlepší trénink, protože si tam člověk vyzkouší všechny možné situace, a že se dostane ven.

Používáte pro své tréninky nějaké terapeuty, fyziology, psychology?

Ne, jako s žádným psychologem nespolupracuji, ale spolupracovala jsem s kondičním trenérem, od něj mám vlastně všechny ty tréninkové plány a všechno,co mám dělat.

Budeme vám držet palce a budeme vás sledovat. Ze své hry na Telia tour budete nějak zpátky informovat zpátky do České republiky?
Budu informovat prostřednictvím časopisu For golf, jehož jsem hrající redaktorka.

Edito děkuji za rozhovor, přeji Vám, ať se v Telia tour daří dobře. Také gratuluji ke krásnému novému webu

Hobby: četba, film, plavání, hudba, nakupování

Edita Nechanická se narodila  21.6.1985 v Mariánských Lázních, kde doposud žije a hraje za jeden z nejprestižnějších golfových klubů Royal Golf Club Mariánské Lázně. Golf začala hrát v roce 1997 v Mariánských Lázních ve středisku mládeže. Během tří let se propracovala do A družstva žen, se kterým získala svůj první mistrovský titul v soutěži družstev ČR.

V roce 2001 se prosadila v individuálních soutěžích, kdy na mezinárodním mistrovství ČR juniorů vybojovala 1.místo.

Největších úspěchů však dosáhla v následujících letech, kdy se prosadila i na zahraničních turnajích.  V roce 2002 se stala mezinárodní mistryní Slovinska a skončila pátá na mistrovství juniorů v Belgii.

V roce 2003 se stala absolutní vítězkou Evropské juniorské golfové tour, díky které se mohla zúčastnit finálového turnaje Nick Faldo Series v Londýně. Toto finále vynikajícím výsledkem vyhrála a kvalifikovala se na World Junior Championship do Ameriky, kde obsadila 2.místo.

V roce 2004 vyhrála mezinárodní mistrovství ČR juniorů a poprvé měla příležitost startovat jako amatérská hráčka na divokou kartu v profesionálním turnaji Evropské profesionální tour (Ladies European Tour). V tomto silně obsazeném turnaji po vynikajícím prvním kole (-2) a dobrém kole (+3), jako první žena z ČR postoupila do finále profesionálního turnaje, kde bohužel nešťastné zranění před startem nedovolilo zopakovat výsledky z prvních kol a Edita skončila na 74.místě.

Rok 2005 byl  plný druhých míst – národní mistrovství na jamky, mezinárodní mistrovství ČR juniorek a mistrovství ČR družstev žen.

Rok 2006 byl na začátku ovlivněn maturitní zkouškou. Ale i přesto se podařilo uhrát několik slušných výsledků.

Národní mistrovství na jamky třetí místo, mezinárodní mistrovství ČR juniorek druhé místo, mistrovství družstev ČR žen první místo. Vrchol sezóny byl v listopadu kdy se Edita účastnila Q-School Stage I na LET 2007. Díky postupu si zajistila účast na profesionální Telia Tour a další možnost bojovat o kartu na LET. To se bohužel nepodařilo. Ale i přesto se Edita rozhodla opustit amatérský golf a přejít k profesionálům.