První odpal aneb Kde je nejobtížnější jednička?

13.03.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Nejenom začátečníci a sváteční hráči jsou na první jamce nervózní. Úvodní drive může ovlivnit, či alespoň lehce předznamenat výkon na celé osmnáctce i u profesionála. Nejlepší hráč minulého století Jack Nicklaus tvrdil, že žádný úder v golfu není těžší než jiný, snad s výjimkou první rány na prvním odpališti.

„Vazba na další výkon tu pochopitelně je. První rána vaše ambice buď potvrdí, nebo je začne vyvracet. Nesoulad zhoršuje psychický stav a koriguje plán,“ říká PhDr. Pavel Slepička. Ani skvělý začátek ale ještě nic neznamená. „Extrémní emoce jsou nebezpečné a v golfu krajně nevýhodné. Hráči by je měli regulovat, aby byli v optimálním emočním napětí,“ vysvětluje spoluautor knihy Psychologie sportu.

„Reakce na počáteční neúspěch je dost individuální záležitost. Někdo se kousne a zabojuje, jiný se nechá rozhodit a pak už jen čeká, co by ho vrátilo do hry – třeba chip-in nebo náhodné vypadnutí míčku z lesa,“ myslí si český profesionál Petr Skopový.

Osud všech hráčů leží v rukou golfových designérů. „Úvodní jamka by tedy měla být nejlépe par čtyři s mimořádně přehledným, širokým a dlouhým prostorem pro první úder. Úkolem architekta je zeslabit tlak na nervovou soustavu hráče,“ tvrdí designér, ale ani jemu se to vždy nepodaří.

Která úvodní jamka je v Česku nejobtížnější? Co se psychiky týče, je to jednička v Dýšině. Jde sice o par 4 o délce zhruba 312 metrů ze žlutých odpališť, ale po pravé straně má červené kolíky, vlevo svah a rough a v údolí rokle s potokem, kde končí i rány dobrých hráčů. Driver zde bere do rukou opravdu málokdo.

Objektivně nejnáročněji se jeví první rána na Malevilu. Par 4 dlouhý 407 metrů vede mírně do kopce, po obou stranách fairwaye má aut a je nejtěžší na hřišti. Vlevo cesta, vpravo driving range, green skloněný doleva. Buďte rádi za bogey.

Přetěžký dogleg, to je jednička v Poděbradech. Vpravo plot a aut, vlevo „neprobádané“ území. Delší hráči raději driverem přestřelují stromy, kratší musí být přesní a hrát na úzkou fairway. Hodně štěstí.

Na Nové Americe je samozřejmě důležité, na které devítce startujete. Pokud by to bylo na Maple Hills, pak vás nemine náročný pětipar, průstřel stromy a vpravo hrozba autu. Pozor ještě na jezírko za greenem. Těžší, než vypadá, je také úvodní jamka Woodlandu, takže ji rozhodně nepodceňte.

Obtížné jsou všechny pražské jedničky. V Hodkovičkách sice byla z levého autu vytvořena podélná voda a pravý aut se posunul, přesto fairway není příliš široká. V Motole rána musí být kvůli blízkým stromům a větvím rovná, vlevo číhá aut. Hostivařský začátek také není široký a stísněné pocity ještě prohlubuje aut a rybníček vpravo.

Žádné české osmnáctijamkové hřiště nezačíná tříparovou jamkou. V jednadvaceti areálech si hráči první odpal vyzkouší na paru 5.
Ve slušné společnosti pak platí jedno nepsané pravidlo. Pokud jste nebyl na drivingu, můžete si první ránu zopakovat. Díky, Thomasi Mulligane.

.

.