První levák vyhrál major turnaj před 50 lety

04.06.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky

Fenomenální Phil „Lefty“ Mickelson tady nebyl vždycky. A hlavně nebyl prvním levorukým hráčem, který dokázal vyhrát major turnaj. Tím se před 50 lety stal Sir Robert James Charles z Nového Zélandu. Dnes sedmasedmdesátiletý muž už odpaluje míčky jen pro radost, protože před třemi roky oficiálně ukončil kariéru.

Leváci získali v historii golfu sedm major titulů. Jako první se o to postaral v roce 1963 Bob Charles, když na hřišti Royal Lytham & St Annes vyhrál The Open Championship. V play-off na 36 jamek porazil Phila Rodgerse o osm úderů. Stal s první megahvězdou s holemi na levou stranu.

V kariéře Charles vyhrál 68 turnajů. V roce 1999 získal titul Sir, později si v Česku zahrál i turnaj Casa Serena Open ze série European Senior Tour. „Cože, tomu chlapovi je dvaasedmdesát let?“ divili se diváci při sledování jeho hry.

Druhým levorukým hráčem, který dokázal vyhrát turnaj kategorie major, se stal Kanaďan Mike Weir. Podařilo se mu to v roce 2003 na Masters. Opět až v play-off, v němž zdolal hned na první jamce Lena Mattiaceho.

Třetím a nejúspěšnějším „levým“ vítězem major akce je Američan Mickelson. Trojnásobný vítěz Masters a držitel jednoho prvenství z PGA Championship získal přezdívku „Lefty“.

Zatím posledním, kdo dokázal vyhrát major turnaj „na druhou stranu“, byl loni další Američan Bubba Watson. Na Masters tento samouk porazil na druhé jamce play-off Louise Oosthuizena.

Je náhoda, že pět titulů ze sedmi pochází z Masters? Je to hřiště, které levákům více vyhovuje? Zajímavé také je, že Mickelson a Weir jsou jinak běžní praváci. Podpis levou rukou vám tak dá jen Watson.

Eskymáci považují leváky za čaroděje. Tenisté McEnroe a Navrátilová, fotbalisté Pelé s Maradonou jimi byli. V budoucnu se určitě najde další velký vítěz s holemi nalevo. Prvenství Bobu Charlesovi ale už nikdo nevezme.

Počet přečtení: 1 251