Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

První dáma českého golfu odešla. Zemřela Luisa Abrahams

17.01.2006 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

V pondělí, 16.ledna 2006, zesnula v Londýně ve věku nedožitých 96 let jedna z nejvýznamnějších postav českého golfu, lady Luisa Abrahams. Obyvatelka Síně slávy českého golfu a nositelka Státního vyznamenání České republiky se navždy zapsala do srdcí českého golfového národa pomocí golfu u nás v jeho nejtěžších chvílích a jeho neúnavnou podporou v zahraničí. Lady Luiso, nikdy na Vás nezapomeneme.První dámou českého golfu právem nazýváme tu z domácích hráček, která zvítězila v posledním mistrovství republiky. V dobách, kdy se hrálo jen jedno mistrovství v roce, bylo „funkční období“ První dámy minimálně roční. V současnosti, kdy se hrají mistrovství dvě, je střídání na postu První dámy rychlejší. V českém golfu, za jeho téměř osmdesátiletou historii, se vystřídala řada Prvních dam. Jen jedna však z nich mohla být první.

Narodila se 21.5.1910 v Praze-Bubenči jako Luisa Kramerová a zde také chodila do školy. Její otec, Dr. Leopold Kramer, vlastnil bubenečskou nemocnici. Před tím, než začala hrát golf hrála tenis a vyhrála mistrovský juniorský titul.

Golf začala hrát v Rakousku. Bylo to u jezera Wörther See v Pörtschachu a byla mladou paní Raudnitzovou. Trenér, který se jmenoval Zündemann o ní prohlásil, „že nikdy nebude golfistkou“. Příští rok tohoto proroka již porazila. Dalšími jejími trenéry byli Charles Warren v Praze a Arthur Lees v Mariánských Lázních. Arthur Lees byl v té době velmi vytížen trénováním lázeňských hostů. Proto se s ním domluvila na 6 hodině ranní. Tím byl dán základ jejich pozdějšímu dlouholetému přátelství.

První turnajové úspěchy přišly v roce 1934. Nejdříve to bylo vítězství v hendikepové Juniorské soutěži v Motole, kde bojovala proti všem tehdejším golfovým nadějím, chlapcům i dívkám. Pak přišel úspěch mnohem cennější, druhé místo v mistrovství GCP na rány tzv. Ringhofferově poháru a posun mezi tehdejší dámskou golfovou elitu. Jediná hráčka, která jí v této soutěži dokázala porazit, byla Karla Linhartová, pozdější několikanásobná mistryně. Že vynikala jak v dlouhé, tak v krátké hře dokazují další dvě motolská vítězství v soutěži o nejdelší drive a v soutěži o nejpřesnější přihrávku. Rok 1934 jí přinesl úspěch i v zahraničí. Zvítězila při zahajovací soutěži na novém hřišti Salzkammergut Golfclubu v Bad Ischl v Rakousku. Tyto úspěchy byly výsledkem příkladné sportovní píle. Podle statistiky Golf Clubu Praha hrála v roce 1934 na motolském hřišti 75 krát.

V roce 1935 si zopakovala vítězství v Juniorské soutěži v Motole a definitivně si odnesla pěkný putovní pohár. Aby nezůstalo jen při této úspěšné repríze, zvítězila opět i v soutěži o nejdelší drive. V tomto roce se kvalifikovala na Mezinárodní mistrovství republiky žen, které se hrálo v Mariánských Lázních. V prvním kole porazila Rakušanku Steinerovou 4/3, v druhém, semifinálovém, však narazila na tehdejší nejlepší Středoevropanku, Maďarku Erzsébet (Elisabeth) von Szlávy, držitelku československých mistrovských titulů z let 1932 a 1933. S ní prohrála 4/3. E.v.Szlávy pak ve finále porazila další přední československou hráčku Mimi Wepsovou-Tellerovou stejným výsledkem 4/3.

Mistrovstvím amatérů mužů a žen předcházelo v roce 1935 v Mariánských Lázních první Otevřené mistrovství ČSR, kterého se zúčastnil též slavný Henry Cotton. Náhoda tomu chtěla, že slavný muž na hřišti zahlédl trénující paní Luisu a zřejmě ho natolik zaujala, že začal její trénink pozorovat z bezprostřední blízkosti. Paní Luisa si všimla zájmu tohoto muže a aby řeč nestála zeptala se, zda-li také hraje golf. Cotton, zřejmě touto otázkou překvapen, po krátkém zaváhání odpověděl, že tak trochu také, nedávno prý vyhrál British Open. A tak se seznámili.

Rok 1936 přinesl paní Luise opět druhé místo v Ringhofferově poháru (v roce 1935 se soutěž nehrála). Tentokrát lepší byla jen její přítelkyně ze školy, též výborná hráčka, paní M.Wepsová. Na stupeň nejvyšší však vystoupila paní Luisa ve Velké dámské soutěži, která se hrála v Mariánských Lázních souběžně s mistrovstvím mužů a které se zúčastnily nelepší československé a rakouské golfistky. V rozhodujícím utkání porazila paní Luisa paní Marylu Grossovou z Vídně na 17. jamce.

Mistrovství republiky žen se v roce 1936 mělo hrát v Piešťanech, ale bylo odvoláno. Na Piešťany má však paní Luisa krásnou vzpomínku. Hrála se tam soutěž o nejdelší drive. Paní Luisa zahrála svůj drive, který se však vychýlil z vytčeného sektoru a směřoval ke stádu pasoucích se krav. Letící míč jednu z krav zasáhl a to tak nešťastně, že vnikl do jejího zadního otvoru. Splašená kráva uháněla po pastvině a míč opět vrátila až po 700 m. Kdyby kráva běžela ve směru vytýčeného soutěžního sektoru, byl by podle tehdejších pravidel tento pokus platný a jistě by byl zaznamenán v Guinnessově knize rekordů. Jelikož však kráva míč vrátila mimo vytýčený sektor, musela paní Luisa zahrát další drive, kterým teprve v soutěži zvítězila.

V roce 1937 sahala paní Luisa nekompromisně po mistrovském titulu. Z kvalifikace postoupily z našich paní Linhartová a paní Raudnitzová a v prvním kole se spolu utkaly. Stále se lepšící paní Luisa tentokrát přesvědčivě zvítězila 6/5. Ve druhém kole porazila paní Luisa budoucí manželku Henry Cottona, paní de Moss z Anglie 4/3. Finálový souboj s Maďarkou Erzsébet von Szlávy byl nesmírně napínavý. V dopoledním kole zvítězila paní Luisa a vše hovořilo v její prospěch. Odpoledne však slavila úspěch strojová hra Maďarky, která dokázala nepříznivý pro ni vývoj zápasu otočit a zvítězit 4/2.

Poslední příležitostí k získání mistrovského titulu a současně postavení První dámy českého golfu bylo pro paní Luisu mistrovství republiky v roce 1938. Mistrovství bylo prvou velkou soutěží na novém hříšti v Klánovicích. Do finále se probojovaly paní Raudnitzová a paní Linhartová. Boj byl nelítostný a skončil až na 20. jamce. Zvítězila paní Luisa Raudnitzová a stala se tak první První dámou českého golfu.

Nebýt neblahých politických a později válečných událostí, udržela by paní Luisa zřejmě své postavení mnoho dalších let. Její sportovní cílevědomost jí 25. března 1939 odvedla z vlasti do Anglie za učitelem těch nejlepších kvalit, Henry Cottonem. Náhodně vzniklé přátelství z roku 1935 léty posílilo. Nyní se přátelila i s jeho ženou, bývalou madame de Moss. Po svém příjezdu do Anglie paní Luisa u Cottonových v Richmondu bydlela a s nimi hrála golf. Po 15. březnu 1939 dostala od své matky varování, aby se zpět do Čech nevracela. Toto varování ji zřejmě zachránilo život. Náhodné setkání s panem Abrahamsem zcela změnilo a zformovalo její další životní osudy. Silný vztah vedl záhy k svatbě. Pak nastala válka, vstup do britské armády, později do československého vojska ve Velké Britanii a dosažení hodnosti majora.

Po válce ji čekal strastiplný návrat přes rozbitou Evropu do osvobozeného Československa, trvající vlakem 11 dní. Zde již nikoho ze své rodiny nenašla. Všichni se stali obětmi zločinného rasového vraždění. Našla zde však některé ze svých předválečných přátel a přítelkyň. Jednou z nich byla Mia Grossová, předválečná rakouská golfistka, která, jako dcera českého otce, žila v Praze. Po svém příjezdu u ní paní Abrahamsová načas bydlela. S ní se pak ještě v roce 1945 rozjela podívat do Američany obsazené Plzně, kde se Mia seznámila s americkým důstojníkem, se kterým pak odjela a strávila 40 let šťastného manželství. S paní Luisou a jejím manželem se pravidelně v Anglii stýkali.

Koncem roku 1945 se paní Luisa vrací do Anglie a v příštím roce přivádí na svět svoji první dceru Helenu. Anglie se ji stává novým domovem. Po nějakém čase přemlouvá svého muže, aby zakoupili domek u golfového hřiště ve Wentworthu a začíná opět pravidelně hrát golf. Tento dům se stává pro mnohé golfisty centrem společenského dění a některým zformoval i jejich další životní dráhu. Za příklad může sloužit několikanásobný amatérský mistr Velké Britanie Michael Bonallack, který v tomto domě poznal svojí ženu Angelu. Ve Wentworthu se Abrahamsovi setkali poprvé a spřátelili s manželem královny Alžběty II, princem Philipem.

Přítel Abrahamsových, Arthur Lees byl trenérem v nedalekém Sunningdale, kam chodili hrát. Když doposud pánský golfový klub v Sunningdale otevřel i dámskou sekci, stala se paní Abrahamsová v roce 1950 její první členkou. Svojí hru stále zlepšovala až na úroveň scratch a později i na hcp +2.

Válečné i charitativní poválečné zásluhy pana Abrahamse byly oceněny královnou jeho povýšením do šlechtického stavu s titulem Lord Abrahams. Tak se i paní Luisa stala Lady Abrahams a ocitla se v těch nejvyšších společenských kruzích.

V roce 1968 se manželé Abrahamsovi spolu s Arthurem Leesem vydali do Mariánských Lázní. Nepřijeli s prázdnou, přivezli s sebou pro české golfisty velkou zásobu starších, ale stále velmi dobrých golfových holí, po kterých zde byl neskonalý hlad, a množství míčů. V Mariánských Lázních uspořádal Arthur Lees spolu s tehdejším nejlepším hráčem Jiřím Dvořákem golfovou exhibici, která byla ukázkou špičkového golfu. Při této své cestě se Lady Abrahams seznámila s obětavým organizátorem československého golfu Hanušem Goldscheiderem a toto seznámení přerostlo v dlouholeté upřímné přátelství. Lady rychle poznala Hanušovy nevšední schopnosti odborné i společenské, které bylo třeba využít pro dobro českého golfu. Pomocná ruka byla velmi účinná. Lady Abrahams zajistila Hanuši Goldscheiderovi při opětovném získávání ztraceného předválečného mezinárodního postavení československého golfu přístup do těch světových a mezinárodních golfovým institucí na jejichž dveře by se obyčejný smrtelník neodvážil ani zaklepat. Její odhad Hanušových schopností byl správný. Hanuš Goldscheider tuto šanci stoprocentně využil ke prospěchu československého golfu a získal si svým rozhledem a schopnostmi v těchto kruzích všeobecné uznání a vážnost.

Ještě jedno krásné gesto je spojeno se jménem Lady Abrahams. Za své sportovní kariery získala více než 64 různých pohárů a cen. Tyto nedávno vrátila všem klubům, aby jimi mohly vyzdobit své klubovny. A tak Golf Club Mariánské Lázně obdržel krásný pohár z mistrovství žen 1938, sekretariát České golfové federace cenný historický pohár za 2. místo v Rinhgofferově poháru 1934 atd.

Starý dům ve Wentworthu je již dávno prodán. Ale golf se z něj nevytratil. V nedávné době jej zakoupil „Big Easy“ – Ernie Els, poslední vítěz British Open. V poslední době Lady Abrahams trávila svůj čas dílem v Anglii, dílem v Praze či v Mariánských Lázních. Její životní elán, dokonalá paměť a osobní kouzlo obohatilo každého, kdo měl to štěstí být této vzácné ženě alespoň chvíli nablízku.

Prokop Sedlák

[Gallery not found]