ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

První český profesionál učil už za Ringhoffera

31.05.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

František Doležal

Profesionálové. Byly časy, kdy jako lidé vydělávající si golfem nesměli do klubovny, dnes jsou na vrcholu pomyslného společenského a finančního žebříčku. V Česku nyní pracuje 267 aktivních profesionálů. Víte, kdo byl první Čech vyučující golf? A kdy a kde u nás působil?

I zde se angažoval nedoceněný golfový mecenáš baron František Ringhoffer. Ten nechal v Anglii na přelomu 20. a 30. let minulého století vyškolit muže jménem František Doležal. Kdo to byl?

Doležal se narodil 7. července 1906 jako jedno z osmi dětí kováře popovického pivovaru. Vyučil se zedníkem a příležitostně si přivydělával coby hledač míčů a nosič holí na místním golfovém hřišti v Olešovicích nedaleko Štiřína.

“Baronu Ringhofferovi neuniklo přirozené sportovní nadání jednoho z caddies a začal v něm zájem o golf cílevědomě povzbuzovat. Když nabyl nesporného přesvědčení o jeho talentu, rozhodl se využít jej ve svých službách a poslal ho na zkušenou do Anglie,” píše Jaroslav Novák  v knize Československá golfová hřiště.

V pětadvaceti letech se Doležal stal rodinným trenérem a sparingpartnerem dynastie Ringhofferů. Na společenském žebříčku povýšil natolik, že si mohl dovolit v roce 1929 oženit se, s rodinou opustit Olešovice a přestěhovat se na nové hřiště v Klánovicích. Zde měl funkci asistent greenkeepera Truhláře a také trénoval. Pomáhal mu zkušený anglický trenér Ronald Blackett a oblíbený slovenský kolega Jan Wolf z Piešťan.

V té době v Čechách působili další zahraniční  profesionálové. GC Praha uzavřel smlouvu s Geoffreym Wilsonem a Charlesem Warrenem, který přišel z Country Clubu ve Vídni.

“Rok po smrti svého patrona barona Ringhoffera Doležal přestěhoval rodinu v roce 1941 zpět do Struhařova. Do konce války pak František pracoval na kamenickém panství,“ uvádí kniha Československá golfová hřiště.

Po válce se všichni opět přemístili do Klánovic, kde Doležal trénoval především mládež a caddies. Uznávaný odborník byl však prohlášen za přisluhovače buržoazie a poslední roky na hřišti směl již jen správcovat. Komunisté mu zakázali trénovat, a tak byl nucen dalších 30 let jezdit s traktorem v JZD.

František Doležal zemřel 21. srpna 1982 ve věku 76 let. O osm let později byla založena PGA of Czechoslovakia. Její nástupnická organizace PGA of Czech Republic nyní sdružuje 267 členů. Pokračovatele jména Doležal v ní ale nenajdete.

 

.

Počet přečtení: 1 457
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017