Profesionálové nebyli vždy milionáři

11.09.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Vítěz FedEx Cupu, jehož předposlední turnaj dnes začíná, si na konto připíše tučnou prémii 10 milionů dolarů a samozřejmě další miliony za vítězství v samotných kláních. Profesionální golfisté ale vždy nebývali ti nejbohatší z nás. Často počítali každý dolar…

Kdysi nebyly turnaje zdaleka tak dobře dotované jako dnes. Nejlépe je to vidět na finanční odměně pro vítěze Masters. Vítěz prvního ročníku Gene Sarazen vyhrál v roce 1935 pouze 1500 dolarů, o třicet let později si Jack Nicklaus odvezl 20 000 dolarů a v roce 1995 bylo pro Bena Crenshawa připraveno 396 000 dolarů. Letos si Adam Scott vydělal 1 440 000 dolarů.

Pojďme hluboko do historie. Vítěz Prvního US Open Horace Rawlins vyhrál v roce 1895 pouhých 150 dolarů a zlatou medaili. Na druhou stranu byla akce na čtyři devítky odehrána za jeden den před 200 diváky.

Když v roce 1922 vyhrál Walter Hagen slavné The Open, činila peněžní odměna pro vítěze 100 dolarů. Walter věnoval celou částku svému kedíkovi. Na svou dobu absolutně rekordní částku 8500 dolarů vyhrál Hagen, když v roce 1926 porazil Bobby Jonese. Ten by stejně jako amatér odměnu nemohl přijmout. Walter mu po zápase poslal poštou své zlaté manžetové knoflíky.

Ben Hogan a jeho manželka Valerie měli v roce 1938 po kapsách 38 dolarů. Hráč měl jedinou šanci jak odvrátit krach – vyhrát peníze na blížícím se Oakland Open. Na turnaj musel jet stopem, protože mu někdo ukradl pneumatiky. Díky třetímu místu bral 385 dolarů, za které koupil kola a mohl dál žít.

Pro první a druhé místo na turnaji Motor City Open 1949 bylo připraveno 5 tisíc dolarů. Zajímavé však bylo, že si peníze Cary Middlecoff a Lloyd Mangrum rozdělili, protože play-off přerušila tma. Údajně ale bylo běžné, že se o částku hráči podělili ještě před rozehrávkou. Lepší vrabec, než holub…

Arnold Palmer začal s golfem na tour v roce 1954 a měl spočítáno, že pokud se nestane jedním z nejlepších hráčů, bude se muset vrátit do rodné Pensylvánie a pracovat v uhelném dole. Za sezonu nakonec inkasoval 750 tisíc dolarů a u golfu zůstal.

Chris DiMarco a jeho žena žili v malém bytě na sídlišti a na účtu měli pouhých tisíc dolarů. S tímto pocitem se hraje opravdu špatně. Obrat nastal v roce 2000, kdy Chris vyhrál turnaj a získal 576 tisíc dolarů. O dva roky později vydělal za sezonu 2,6 milionu dolarů. To už bydlel v lepším.

Málokdo odhalí své finanční detaily. Patřil mezi ně profesionál Jeff Brehaut, který si v roce 2002 vydělal 274 tisíc dolarů, přičemž náklady činily 100 tisíc dolarů. To nebylo na žádné velké vyskakování.

Být golfovým profesionálem je dnes výnosný byznys. Není tedy divu, že podle průzkumu by 78 procent amerických amatérů bylo ochotno zaplatit tisíc dolarů za záruku, že se do roka stanou profíky. Jedno procento klubových hráčů by za totéž bylo ochotno vytáhnout z peněženky dokonce sto tisíc dolarů.

Pro srovnání se podívejme na finanční žebříček českých profesionálů. Loni si nejvíce vydělal Filip Mrůzek, když během sezony nastřádal 444 000 korun. Je to tedy stejná částka jako získal Jack Nicklaus za vítězství na Masters v roce 1965. Je to hodně, nebo málo?