Profesionální golfová elita se setká v Telči

07.07.2010 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky

(freedrive) Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010 vstupuje do druhé poloviny sezóny profesionálním šampionátem ve hře na rány. Nejprestižnější golfová série ve střední Evropě pořádá už tradičně tento turnaj na hřišti v Telči. Prozatím  jsme na pěti turnajích sérii korunovali čtyři vítěze. Kanaďan s českou krví John Horsky jako jediný vyhrál dva turnaje – hned ten úvodní ve Mstěticích a pak mistrovskou jamkovku v Ropici. Waidhofen stejně jako loni patřil Lukáši Lizánkovi, v Berouně se radoval amatér Filip Mrůzek a na Tálích Viktor Skalle. Až na Lizánka všichni výše jmenovaní vyhráli v této sezóně svůj první profesionální turnaj.

V Telči vždy našel PGAC Strokeplay Championship by CZ GOLF pořadatelsky perfektně zvládnutý turnaj a neodmyslitelně právě krásné město na pomezí Čech a Moravy patří do kalendáře Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Loni se navíc organizátoři z CZ GOLFu vypořádali i s velmi nečekanou situací, když vzhledem k vytrvalým dešťům pár dnů před turnajem museli měnit složení jamek. Jedna z nich se totiž ocitla zcela pod vodou a místo ní byla operativně upravena jamka z předchozího designu hřiště, která slouží k tréninku. Proto byl i par hřiště o jednu ránu snížen na 71. Letos ale žádné podobné problémy naštěstí   nehrozí a hřiště bude připraveno standardním způsobem, což znamená s parem 72.

Okruh favoritů je tentokrát neobvykle široký. Počítat se musí s každým, kdo se pohybuje v Order of Merit PGAC i série na nejvyšších příčkách. Navíc poslední týdny byly hodně bohaté na turnaje nejrůznějších sérií, na nichž čeští profesionálové dosáhli výborných výsledků.  Ale pěkně po pořádku.
Obě pořadí vydávaná PGAC vede Viktor Skalle. Profesionálem se stal až se začátkem letošního roku a každým turnajem prokazoval zlepšení. Skalle byl dělený druhý ve Waidhofenu, třetí v Berouně, druhý na jamkovce v Ropici a na Tálích se zaslouženě dočkal prvního triumfu mezi profesionály, když druhý Lébl za ním zaostal o osm ran.  Právě tento úspěch katapultoval Skalleho do čela obou žebříčků.

Ve skvělé pohodě letos hraje i  John  Horsky.  Ve Mstěticích zaútočil na vítězství ve druhém kole a v Ropici při šampionátu na jamky ani jednou nezaváhal. Ve slibné formě se za poslední měsíc prezentoval i Jakub Janda, který v Ropici skončil čtvrtý a na Tálích dokonce třetí.

Další zajímavé výsledky potvrzující vysoké kvality českých profesionálů potvrzují výkony dalších hráčů na zahraničních sériích. Na EPD Tour se pravidelně prosazuje do cutu a často útočí na Top 10 Marek Nový. Hráč s velkými ambicemi ale stále čeká na premiérové prvenství na turnaji profesionálů. Na EPD Tour často startuje i Petr Skopový, který na Land Fleesensee Classic zahrál v závěrečný den nejlepší kolo (65 ran) celého turnaje. V Coburgu pak na EPD Tour zářil Petr Nič, který skončil těsně za první desítkou. Nejpozitivnějším zjištěním byl fakt, že Nič  předvedl  tři vyrovnaná kola a ve všech se dostal pod 70. Cutem v Coburgu prošli i Marek Nový a Jakub Stanislav. Před necelým týdnem se pak doslova za humny v rakouském Haugschlagu představila na Alps Tour silná česká skupina. Nejlépe si vedl Lukáš Tintěra, jemuž jen těsně uniklo umístění mezi elitní desítkou. Dobrý dojem zanechali i Lukáš Lizánek.

Navíc se stále hraje o místa na Czech Open 2010 na Čeladné. Šanci poměřit se se světovou elitou dostanou  čtyři  profesionálové, kteří jsou členy PGAC a zároveň i občany České republiky. Jistotu už má vítěz Order of Merit PGAC 2009 Marek Nový. O další tři místa se bojuje na všech profesionálních turnajích, včetně nejprestižnější domácí série Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010. Určující pro přidělení zbývajících tří volných karet bude výhradně pořadí Order of Merit PGAC. Na European Tour na Čeladné se mohou těšit tři nejlepší v aktuálním pořadí k 3. 8. 2010.

Před rokem bylo profesionální mistrovství ve hře na rány nesmírně vyrovnané a vítěze muselo určit až play-off. V něm se utkali Petr Nič, Ondřej Lébl a Jiří Němeček. Hned na první jamce zahrál Petr Nič birdie a celý turnaj vyhrál. Odrazil se tím ke skvělé druhé polovině sezóny, kterou korunoval triumfem v Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2009

PROGRAM TURNAJE

Pátek 9. 7.                          turnaj Pro-Am
Sobota  10. 7.                   7:30 – 1. kolo PRO – postupný start z odpaliště č. 1
Neděle 11. 7.                     9:00 – 2. kolo PRO – postupný start