Profesionálky na cestách, kdo s nimi cestuje?

04.05.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Řecká hráčka Liebelei Elena Lawrence (nalevo)

Když sledujeme golf v televizi, obdivujeme krásnou a bezchybnou hru profesionálů. Vidíme je v akci, ale nevnímáme, nebo alespoň nenarazíme myšlenkami na to, jak musejí trénovat, co dělají večer po turnaji, nebo jak jednoduše vypadá jejich život.

Soustředíme se na ten jeden daný turnaj a příliš nevnímáme fakt, že je to jen jeden z mnoha turnajů v řadě, na který ten či onen profesionál přijede. Od té doby, co jezdím s Klárou Spilkovou jako doprovod a caddie na turnaje Ladies European Tour, si všímám, s kým hráčky na turnaje cestují, jestli jezdí samy, nebo jestli s nimi jede někdo z rodiny, či nějaký známý.  Podle mých informací by to v mužském golfu mělo být velmi podobné s tím rozdílem, že hráči častěji cestují sami, než hráčky.

Na Ladies European Tour naprostá většina hráček přijíždí samotné bez doprovodu a na turnaje, kde jsou vyžadováni caddie si pronajmou místní caddie. Dále je hodně golfistek, se kterými jezdí jejich rodiče. Většinou jsou to maminky, i když najde se tu i pár hrdých otců, například u Connie Chen z Jihoafrické republiky.

Naopak řeckou golfistku Liebelei Eleu Lawrence na každém turnaji potkáte s maminkou. „Liebelei je moje jediné dítě, navíc byla delší dobu na studiích ve Spojených státech, proto si nyní užíváme každou minutu spolu a rády spolu cestujeme,“ prozrazuje maminka, kterou na hřišti vždy vidíte s batůžkem a knihou. Na ostrá kola si pak ale Liebelei bere lokálního caddieho. Na otázku proč, odpovídá maminka, že neumí skrývat emoce a dceru by to mohlo rozrušit. Podobně to má i italská hráčka Diana Luna, které ale její maminka hlídá roční holčičku.

Jak s australskou golfistkou Rebeccou Flood, tak s Jihoafričankou Ashleigh Simon cestuje přítel, který jim dělá i caddieho, což na LET není zdaleka neobvyklé. Dalo by se předpokládat, že stálá blízkost toho druhého a jeho rady budou ve vztahu spíše na škodu, ale jak Rebecca, tak Ashleigh to vyvracejí a nemůžou si své kedíky vynachválit.

Většina hráček má ale podobný model cestování jako Zuzana Kamasová, která letošní sezónu cestuje sama a na každém hřišti si caddie domlouvá. Zcela jistě se jí to vyplatilo v Maroku, kde vyhrála poprvé za svou kariéru.