Profesionál není polobohem

03.02.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Tak trochu skrytým leitmotivem sobotní valné hromady PGA of Czech republic bylo téma pozice a místa golfového profesionála ve struktuře současného českého golfu a ve změněných podmínkách druhé dekády nového milénia. Skrytým proto, že šlo o valnou hromadu volební, nicméně téma jasně vystupovalo z projevů staronového prezidenta Petra Nitry, jeho protikandidátů i jiných řečníků. Z jistého úhlu by se dokonce mohlo zdát, že daná profese – a je tím myšlena profese teaching pro – je vlastně v krizi.
„Po růstu přišla stagnace a krize. Proto mnozí z nás nemají práci,“ řekl Nitra v předvolební řeči a použil šikovně první osoby plurálu, ačkoli v jeho případě se o nedostatku vytíženosti patrně hovořit nedá.
Jenže není to snad způsobeno tím, že výuka golfu není jedinou Nitrovou obživou? Podobně je na tom čerstvě zvolený viceprezident Roman Svoboda, jenž má v Mladé Boleslavi snad pět různých rolí. Jiří Pospíšil podpořil svou kandidaturu do představenstva slovy o tom, že řídí firmu o 300 zaměstnancích. A tak podobně až ke Karlu Skopovému staršímu, jenž dělí své aktivity mezi Česko a Slovensko a do loňského roku řídil domácí golfovou sérii (o ní níže).
Předseda komise pro vzdělávání a metodiku Petr Němec ve svém vystoupení mimo jiné řekl: „Musíme změnit postavení profesionála z námezdní síly na klubového profesionála, který získává nové hráče, nové členy.“ Ano, to je ta pověstná práce „na rohožce“…
Letmý průzkum mezi delegáty valné hromady potvrdil, že mít práci není v době, kdy už dávno opadl nárůst členské základny, až tak jednoduché a že mnozí opravdu nemají učení golfu jako svou jedinou, někdy ani ne hlavní profesi. Stále je tu však značná část těch druhých a ti už jsou v drtivé většině napojeni na klub. V zimě sice přichází hubenější období, ale vyjít se dá.
Jestliže má být osobnost učícího profíka navenek veskrze pozitivní a motivující, mělo by nové vedení se staronovým šéfem zapracovat i na tom, aby se změnilo jeho vnímání u běžných rekreačních hráčů. Trefně to vystihl Alan Babický, neúspěšný kandidát na post prezidenta a posléze i viceprezidenta. Vypomohl si citáty z internetové diskuse, kde jeden z přispěvatelů označil PGAC za „orgán pro orgán“ a jeho členy za „golfové polobohy“. Když Babický prohlásil, že je to na osm let práce pro tým marketingových specialistů, nemělo by to být zapomenuto i proto, že on sám už nebude nejkonkrétnější ze všech tří volebních programů prosazovat z pozice člena vedení.
Nitra nyní musí dostát svým slovům, že se chce zasadit o to, aby každý teaching pro měl i při „slabosti českého trhu dobrý džob“. Inspiraci sám hledal ve vlastních začátcích v Hamburku, na které s jistou nostalgií zavzpomínal. Bude k tomu mít za spolupracovníka „praktika“ Svobodu a také devětadvacetiletého Tomáše Gryce, jenž po prohře ve druhém kole volby prezidenta uspěl při volbách do představenstva.
Tam ostatně budou další tři lidé z jím vedeného společného týmu Vize 2014 – 2018. V jeho tezích se ostatně postavením profesionálů zabývají hned čtyři body, formulované jako nejbližší cíle pro první rok funkčního období.
V řídicím orgánu se sejdou i s Ondřejem Truplem a bude jistě zajímavé, jak ten rozvede své poněkud exaltované předvolební vystoupení na valné hromadě. Upoutal pozornost pléna expresivními slovy: „Období pravdolásky a srdcařů-úderníků už máme dávno za sebou. Žijeme v tvrdých ekonomických podmínkách.“
Na závěr zasedání představili zástupci společnosti Česká 1 (Czech One) koncepci Czech PGA Tour 2014. I vstup této promotérské společnosti na půdu PGAC může být významným faktorem v přerodu golfových profesionálů. Cílem je získat do startovního pole domácí i zahraniční amatéry a posilovat kategorii playing, například vytvořením českého družstva.
Spolu s faktem, že turnaje mají být tříkolové s cutem a do roku 2016 se počítá s expanzí turnajového okruhu do zahraničí, by mohlo být nad síly a možnosti běžného profíka takový program absolvovat, zvlášť kdyby mu konkurence snížila šanci na solidní prize money a peníze za lekce by mu utíkaly. Loni se ostatně rozeběhla série jen pro kategorii teaching kombinující formát pro-am.

 

.