Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Proč jsou na míčku důlky?

16.10.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Asi už jste také někdy přemýšleli, proč má na sobě golfový balónek důlky. Není to také zrovna časté téma při golfových lekcích, ale sem tam se někdo zeptá a pro takové případy je dobré mít připravenou odpověď.

Setkala jsem se i s takovými názory, že míček má důlky kvůli dekoraci. No není to pěkné? Asi vás nepřekvapí, že tato odpověď není pravdivá. Důlky mají svůj praktický důvod a má to co dočinění s aerodynamikou.

Jednoduše, důlky míčku dodávají rotaci, která je donese dále. Při pohybu vzduchem vzniká v důlcích podtlak, který ovlivňuje dráhu letu míčku a drží jej déle ve vzduchu. Bez nich by míček letěl jednoduchou parabolickou dráhou a dopadl by na zem dříve.

Není novinkou, že to, jak daleko míček doletí, není jen v moci samotného golfisty. Důlky v míčku slouží také k lepší kontrole. Díky nim, můžeme hrát draw, fade nebo míček na geenu zastavit. Důlky umožňují lepší „zakousnutí“ hole do míče. Kdyby byl míček hladký, bylo by extrémně těžké ho kontrolovat.

Golfové míčky prošly za dobu své existence podobnou evolucí jako sám člověk, od míčků z peří, až po dnešní, plněné speciální pryží. Také počet důlků se zvyšoval, dnešní moderní verze jich má přes 300.

Takže až se vás někdo příště někdo zeptá, proč má golfový míček důlky, také se jim říká dimply, už budete tušit.

 

Aneta Zárubová