ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Proč jsem členem ČGK

20.01.2014 | Martin Kučera | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Golf hraji už deset let a přes polovinu této doby jsem členem Clubu ducha sportovního, který se od sezóny 2014 po spojení s ČGK jmenuje Český golfový klub – pro hráče s duchem sportovním. I když to bude vypadat asi jako reklama, zcela upřímně bych tu rád popsal, proč jsem členem tohoto klubu a proč mi připadá výhodné být právě zde.

Nejsem hráčem klubového typu a nepotřebuji být v golfu vázán na jedno místo. Osobně se mi jako jeden z velkých půvabů golfu jeví fakt, že každé hřiště je jiné, ve zcela odlišné krajině. Nepovažuji se za člověka věčně střídajícího zážitky, ale zrovna tak mám rád proměnlivost a rád objevuji nové.

V České republice je skoro sto hřišť. To je už dost veliký výběr. Když pominu zhruba pětadvacítku hřišť, která jsou od mého bydliště (v Praze) vzdálena více než dvě stovky kilometrů, zbývá zhruba 75 areálů. Český golfový klub jich má v současné nabídce ke hře 37 za jednu cenu. To je víc než polovina.

Mé užívání golfu prostřednictvím CDS každoročně probíhalo – a nyní s ČGK by mělo probíhat – podle relativně stejného scénáře. V první řadě využívám ta hřiště, která mám blízko od bydliště a kam jezdím hrát ve všední dny odpoledne devět jamek. Konkrétně je to Botanika a Stará Boleslav. Loni jsem navíc vyzkoušel po delší době i devítky Líšnici, Štiřín a Terezín. Líšnice byla do nabídky zařazena nově a já tam přes pět let nehrál, tudíž jsem také zjistil, jak se hřiště proměnilo k lepšímu. Tato hřiště mi také bohatě stačila, abych neměl pocit „devítkového stereotypu“.

Hlavní nabídku ČGK ovšem zajišťují velké osmnáctky, kterých jsou v nabídce téměř tři desítky. Většina je umístěna v regionech Praha a střední Čechy, východní Čechy a západní Čechy, několik hřišť je ale i na severu (Barbora, Malevil, Ještěd atd.) a jihu (Hluboká, Čertovo Břemeno). Je to široká nabídka a rozhodně ji vzhledem k času, který věnuji golfu, nestačím za rok využít celou.

To mi ale vůbec nevadí. Když už mám den, nebo alespoň jeho významnější část vyšetřenou na golf, vyberu si prostě to hřiště, na které mám zrovna náladu. Někdy to je středočeská klasika typu Karlštejn či Konopiště, která jsou do 60 minut jízdy autem, nebo jedu dál – na sportovně vynikající Kunětickou Horu, krásnou Ypsilonku, pohodové a parkově rovinaté Poděbrady či Lázně Bohdaneč.

Skoro vždy přitom jezdím na osmnáctky v nabídce CDS-ČGK jen jednou za rok. V tom je pro mne hlavní kouzlo: možnost tak širokého výběru, že se mi žádné hřiště neomrzí a pořád je z čeho volit. V zásadě mi nabídka stačí tak na dva, tři roky dopředu a pořád přitom hraju někde jinde.

Samozřejmě: mohl bych být někde členem za dva až tři tisíce ročně a jezdit po všech sto hřištích v republice a hrát taky úplně volně. Jenže to bych pak za fýčka musel platit a to bych se asi nedoplatil… V ČGK je poplatek jeden, paušální a platí se hned na začátku sezony. Psychologicky je to naprosto luxusní pocit: přijedete na hřiště, nahlásíte se, neplatíte a přitom jdete hrát. Za golf jsem v recepcích na hřištích za tu dobu, co jsem členem CDS-ČGK, skutečně nevydal ani korunu.

Letos do nabídky klubu přibyl luxusní Albatross, vrátila se tam Zbraslav, objevil se nádherný Kynžvart. Nehrál jsem v těchto areálech už pár let a právě proto mám v plánu si na ně jít zahrát. Loni jsem takhle využil tehdy nově zařazeného Molitorova. Byl jsem jednou i v Beřovicích, kde jsem taky asi tři roky nehrál, zajel jsem si na Slapy.

Vím, že někdy bývají denní limity u některých hřišť plné, že je potřeba rezervovat týden dopředu. To mne vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti a měníme program i ze dne na den, trochu omezuje. Ale když má nějaké hřiště naplněný limit, tak tam prostě nejedu a vyberu jiný areál. Vybírám většinou jeden, maximálně dva dny předem a skutečně se mi nestalo, že by bylo vše obsazeno, plné.

Nejsem tak náruživý hráč, abych odehrál více než deset her měsíčně. Někdy jdu dokonce na golf jen třikrát, čtyřikrát do měsíce – hlavně v parném létě. Naopak v startovacím dubnu (když se počasí vydaří) či podzimním říjnu odehraju v rámci klubu sedm, osm her. Ať už na devítkách či osmnáctkách. Z různorodé nabídky typů členství ČGK je pro mne bohatě dostačující to s limitem 10 her měsíčně.

Nevím, zda jsem v tomto směru typickým členem klubu, ale určitě je v něm i dost hráčů, kteří odehrají i dvacet a více her měsíčně. Pro ně je členství finančně ještě výhodnější. Počítám, že cena poplatku za členství v ČGK, ať už hrajete deset, dvacet nebo třicet her měsíčně, je zhruba třikrát až pětkrát levnější, než kdyby měl hráč platit „natvrdo“ na recepci u hřiště.

Připadá mi, že členství v ČGK má velký smysl pro ty, kteří: za A/ nechtějí za golf moc platit, za B/ nechtějí se vázat k jednomu hřišti, a za C/ chtějí se golfu věnovat aktivně, hrát alespoň jednou týdně (byť v nabídce jsou i varianty nejlevnějšího členství s 5, 10 či 20 hrami ročně).

Za tu dobu, co jsem členem CDS-ČGK, jsem se také seznámil s těmi, kteří klub už skoro před deseti lety zakládali, i těmi, kteří ho v posledních letech vedou. Ať už jde o někdejší prezidentku, milou Dášu Sedláčkovu, nynějšího prezidenta Michaela Fridricha a stávající manažerky, ochotnou Janu Patzákovou i Evu Zimolovou. Coby golfista-novinář můžu srovnávat a vím, že tihle lidé mi svým přístupem vyhovují, sedí. Jakkoli je klub považován za tzv. virtuální, mně osobně připadá velmi konkrétní, spojený s fajn lidmi. Cítím se v něm „doma“ i přes fakt, že žádnou domácí klubovnu s hořícím krbem nemá.

Andrej Halada

 

 

.

Počet přečtení: 2 272
Komentáře
 • Aleš Kamarád napsal:

  Už jsem četl i lepší PR články ;)
  Nicméně za mně musím přiznat, že za prvé upřímně závidím autorovi možnost zajet si v týdnu na Botaniku nebo Bolku na odpolední devítku (já na to čas nemám díky tomu, že mi cesta do a ze zaměstnání trvá každá cca 80 minut) nebo si vyhradit pondělí na výlety do východních čech (výhoda svobodných řemesel), a za druhé, že členství v ČGK jsem využíval hlavně díky možnosti nákupu zlevněných fee. Při troše štěstí jsem se totiž dostal na cenu nižší než bych zaplatil za jakoukoliv dražší variantu členství. Takže pokud tato možnost zůstane i po sloučení s CDS, nevidím důvod proč chodit jinam (jen doufám, že tímto nenasadím brouka do hlavy dalším potencionálním členům, abych se v příští sezoně dostal “aspoň” na tu Botaniku :))
  P.S. jen pro upřesnění – asi nemám sportovního ducha protože na golf se dostanu tak max 2x do měsíce.

 • Míla napsal:

  Toto je nefér PR.
  Jako novinář by toto neměl vypustit bez označení REKLAMA.
  Je to jako reklama na cigatery v ordinaci doktora.

  To co píše Adam je skutečně pravda. Týden do předu musí být registrace a pokud ne, nehrajete. A pokud vám už termín dopadne ale třeba počasí nepřeje, vy musíte jít hrát nebo vám hra prostě propadne.
  Podělím se zde s vámi o mejl, který jsem presidentovi psala:
  Vážení,

  už skoro měsíc rozdýchávám stav, kam dospěl ČGK.
  Byla jsem členkou tohoto klubu několik let, ale stav, do kterého jste jej dovedli je pro mě nepřijatelný.

  Proč si myslíte, že jsem se nestala členkou Ducha ale ČGK?
  Pro jednoduchost a přívětivost ČGK. A teď jste ponechali značku a dali střeva a pravidla Ducha.

  Členství jste zamotali přesně podle pravidel Ducha, došlo ke složitění, zamotali jste i výběry volných hracích dnů.
  Vše pro složitnění.
  Turnaje ani letos pro členy negarantujete, navíc další zdražení a to raději 2 položkově. Vždyť u turnaje se mohu lehce pohybovat na 1.200,- za turnaj. Jaká je výhoda členství, když do tohoto turnaje může za stejnou cenu kdokoliv “z ulice”?
  Jediné, co na mě z těchto změn dýchá, je holý byznys.

  Co je lepšího pro členy? Více her? Více hřišť? Více turnajů? Více členů? Více všeho?
  Ale také – menší šance na hru (už vloni to byla hrůza se někam dostat), menší šance na klubové turnaje (bez další klubové činnosti jako třeba soutěž apod..) ale hlavně nepřehlednost.

  Jsou dnes už nabídky, kdy za 10.000 mohu mít doživotní členství. Co mi za tyto peníze nabízíte vy? Rok zmatků?

  Členství, které nyní pod značkou Nová éra v golfu nabízíte, je z mého pohledu pro mne nepříznivé a smutně musím oznámit, že odcházím jinam. Přátelé, které jsem tu potkala o mém rozhodnutí vědí.
  Tento mejl samozřejmě můžete hodit do koše, ale chtěla jsem vám napsat svůj názor. Třeba vám pomůže v nějaké clubové sebereflexi.

 • PeC napsal:

  Rovněž jsem se po několika letech členství v jiném virtuálním klubu stal členem CDS a musím říct, že díky CDS jsem se dostal na hřiště opravdu “nesčíslněkrát”. Ne vždy jsem se dostal po ranním rozhodnutí na hřiště, které jsem si představoval, ale vždy se v oněm “sportovním duchu” našlo jiné v rozumné dojezdové vzdálenosti, na které bylo možno vyrazit. Pokud to tedy nebylo o víkendu, pro víkendové hráče , navíc takové, kteří nerad plánují, CDS určeno asi není, ale to je (tedy spíše bylo) koneckonců vyjádřeno již v samotném názvu klubu.
  Rovněž představa, že budu všechny své hry točit na Černém Mostě, Boleslavi, Karlštejně a Zbraslavi je naprosto iluzorní – člověk se musí naučit mít rád i hřiště, která nemá úplně za barákem a nebýt líný za golfem ve sportovním duchu trochu cestovat. Něco to stojí, ale to je zase ušetřeno na hracích fee…
  Čas na golf ve všední den podmínkou, nejlépe v pondělí + Víkendy věnujte rodině …
  Máte-li čas jen o víkendu v předem určených časech, zapomeňte na CDS a choďe na hřiště v čase těch řídkých příležitostí , zaplaťte férově fee a užívejte si oněch vzácných okamžků, kdy vám čas dovolí na hřiště vyrazit – neomezujte se a jděte na svá oblíbená hřiště a nechte (nás) členy CDS , ať se spokojíme bojem o omezený denní počet hracích míst a berem i Botaniku, Motol nebo St.Boleslav (když je to v sezóně “jako” zadarmo …)

  P.S. Mně na PR nikdo do kasičky nepřidal, hlavouny z CDS neznám a moravákům se pošklebuji, že se u nich dosud nenašel nikdo, kdo by zariskoval a zkusil udržet při životě MGK na alespoň 10ti moravských hřištích … Narozdíl od nich máme v Čechách a hlavně kolem HLMP golfový ráj …

 • Golfista napsal:

  Kolik za tuto reklamu cds zaplatilo? Loni jsem byl clenem CGK a za 20,000,- jsem mohl hrat na hristich v okoli Prahy. Stejne jako vetsina golfistu chci hrat golf a ne kazdy vikend stravit v aute 3 hodiny cestou na hriste, ackoli hezke tak na druhe strane republiky… Letos ma CDS monopol a patricne na hracich z Prahy a okoli rejzuje. Diky, ale za 42.500 nemam zajem… To si radsi zaplatim clenstvi na nejblizsi hriste a tech par feecek na Ypsilonce a Kunce si zaplatim.

 • Adam napsal:

  Jako bývalý člen ČGK musím jedině souhlasit se článkem, až na jednu v celku zásadní věc. Člověk se musí rozhodnout týden dopředu kam půjde hrát a ještě sedět u počítače v 10:00 ráno (velice nešikovný čas) a aktualizovat jako divý, kdy naskočí možnost přihlášení a rychle si urvat své místo. Přes léto bývají všechna lepší hřiště už v 10:02 týden dopředu plná. A to nemluvím o tom (stalo se mi to během roku 2x), kdy si majitel klubu někam nanominuje sebe a své kamarády přednostně a vy už tak nemáte šanci se tam dostat. Jak jste napsal na začátku – je to opravdu reklama a pravdivá až na tu jednu v celku zásadní věc. Pokud se rozhodujete den dva dopředu, tak skončíte maximálně tak na Botanice nebo Líšnici a to ještě musí být hnusně, ale hřiště jako je Karlštejn, Konopiště, Čerňák a další si nikdy nezahrajete.

 • Pavel napsal:

  taky bych to využil, hned a rád, ale na jihu moravy … :(

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017