Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Příběh muže, který nikdy nejede na golf autem

31.08.2010 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Nedávno jsem dostal mail, který mi připadal ve svém sdělení tak ojedinělý, že ho považuji za vhodné uveřejnit. Posuďte sami.

Vážený pane Halado,

protože jste cyklista i golfista, možná budete rozumět mému problému. Berte to i jako námět na článek – něco ve stylu vašeho článku „S kočárkem na hřiště nebo ne“.

Je určitým standardem, že na golf se jezdí autem. Všichni jsou tak zvyklí, vlastně ani není jiná komfortní možnost se tam dopravit. Já ovšem zastávám názor, že si nebudu kupovat auto kvůli několika golfovým hrám za rok. Vozidlo nevlastním, v Praze ho ani nepotřebuji. MHD považuji za dostačující, na výlety mimo Prahu jedeme s manželkou raději veřejnou dopravou, abychom poznali více místní lidi.

Pražská golfová hřiště jsou pro mne dobře dostupná. Před dvěma až třemi lety jsem si s bagem v autobuse připadal jako exot, dnes už jsou lidi s golfovou výbavou v MHD častější. U mimopražských hřišť ale vzniká zásadní problém: jak se dostanu tam a jestli se dostanu zpět?

Někde to celkem jde. Například Mstětice – krásně vlakem a příjemná procházka 300-400 metrů od zastávky na hřiště. Ale co třeba Benátky? To už nejde pěšky, to je 6-7 km z Milovic nebo 4-5 km z Benátek.

Pak přichází na řadu kombinace vlak-kolo. Ale mám technický technický problém, který nemůžu vyřešit. Jak přepravit ideálně celý bag s sebou? V USA prodávají speciální vozíky za kolo, které slouží jako cart na golfové hole   nebo Wike trailers.  Jenže tyhle vozíky se u nás zatím nevyrábějí, a pokud vím, ani v Evropě ne. Zkoušel jsem Azub Bike, zda by něco nevyrobili, jeden testovací kus. Ale nemají zájem.

A tak dokud si nic nesložím, tak asi budu odkázán hrát jen s 5-6 holemi v bagu, které dokážu odvézt na nosiči/zádech. Mrzí mě to, protože si myslím, že se dá tahle kombinace použít i v dojezdu na tréninky na místní hřiště. Kdyby Vás napadlo řešení, nebo jste znal někoho, dejte vědět. Budu rád.

Roman Hnilička

P.S. Tento přístup jsem si vybral po zvážení všech pro a proti. Vím, že není „mainstreamový“, pro řadu lidí je k nepochopení. Ale jeden z důvodů, proč vyhrálo kolo/MHD/vlak, je i ten, že si po hře můžu dát bez obav jedno pivo. A to si pište, že chutná moc dobře.

Musím se přiznat, že k panu Hniličkovi cítím skutečný obdiv. Dosud jsem se totiž domníval, že pro golf je auto zcela nezbytným předpokladem. A tady vidím, že existují lidé, kteří dokáží tento problém vyřešit. Drtivá většina golfistů by na něco takového, jako je jízda vlakem na golf, ani nepomyslela. Připadalo by jim to hloupé, namáhavé, absurdní. Ale já takový přístup oceňuji. Je výrazem ryzího sportovního ducha. Zhýčkaní golfisté poučte se.

Bohužel ale panu Hniličkovi nemohu nijak poradit. Sám jsem totiž řešil otázku, zda lze na kole jezdit s bagem na zádech, ale nevyřešil jsem ji úspěšně. Prostě to skoro nejde, bag jízdu někdy komplikuje až k hranici pádu. Naopak jsem zavázán panu Hniličkovi za to, že jsem se dověděl o existenci cyklistických golfových vozíků. Když jsem se podíval na avizované webové stránky, zjistil jsem, že v Americe to vyřešili výtečně. Výhoda je hlavně v tom, že vozík lehce přiděláte za kolo (podobně jako vozík pro děti) a navíc pak na něm můžete bag vozit i po hřišti.

Kdyby se ale golfový vozík u nás prodával, patrně by už byl v mém vlastnictví. Na drajving do Šárky bych nemusel autem, i do Motola bych si mohl zajet přes Ladronku… Berte tedy tento článek i jako výzvu výrobcům, zda by se do něčeho podobného nechtěli pustit. A pokud někdy potkáte na silnici člověka s kolem a bagem, vyhněte se mu v pohodlí vlastního auta bezpečným obloukem. Ať má taky pohodlí.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz