PŘEKVAPENÍ SE NEKONALO: US OPEN VYHRÁL WOODS

17.06.2002 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené

Tiger Woods nenechal nikoho na pochybách, že je v současnosti nejlepším světovým hráčem. Stylem start-cíl vyhrál i druhý major letošní sezóny – US Open.

Bethpage State Park a jeho Black Course byl dějištěm již 102. ročníku US Open. Poprvé v historii tohoto major turnaje se hrálo na opravdu lidovém “public” hřišti, které si může zahrát jakýkoli návštěvník New Yorku za necelých 40 dolarů. Snad i právě proto se zde sešla bouřlivá divácká kulisa, která chtěla vidět jak se nejlepší golfisté světa poperou s tímto veřejným hřištěm.

Od samého začátku bylo jasné, že to bude velmi těžké hřiště (na prvním odpališti visí cedule: “Toto je extrémně těžké hřiště pouze pro zkušené golfisty”). A pro ty, kdo předvídali dvouciferné výsledky pod par byla konečná čísla zklamáním. Tiger Woods ihned po svém zkušebním kole prohlásil, že kdokoli bude hrát pod par má naději na celkové vítězství. A nemýlil se.

V prvním kole se právě on dostal na tři pod par a s náskokem vedl před Sergiem Garciou, Padraigem Harringtonem a dalšími. K obtížnému hřišti se navíc přidali i nepříjemné povětrnostní podmínky (déšť, silný vítr,…) a tak se například loňský vítěz a obhájce trofeje Retief Goosen musel rozloučit s vidinou své obhajoby hned po prvním kole, když zahrál +9 na úvodních 12 jamkách (nakonec se mu nepodařilo ani projít cutem).

Do posledního dne šel z prvního místa již zmiňovaný Tiger s náskokem čtyř ran na druhého v pořadí Sergia Garciu. Před nimi ve flightu šel Phil Mickelson a Jeff Maggert. Phil začal birdiem hned na první jamce a když Tiger ztratil dva údery na dvou jamkách (dvakrát za sebou troj-putt) zdálo se, že by se mohlo schylovat k zajímavému souboji. K tomu by se býval rád přidal i mladík Garcia, ale to by musel proměňovat své birdie šance. Jeff Maggert si dovolil zahrát double bogey, které vzápětí kompenzoval dvěma birdie za sebou a hrál vcelku solidní golf.

Jediným, kdo mohl vážněji ohrozit Tigera byl tedy Phil Mickelson. Ale jeho statistika mluví za vše – ještě nikdy na US Open v posledním kole nepokořil par – a toto neporušil ani v Bethpage State Parku. K jeho labutí písni se přidalo neproměněné birdie na 16 jamce, které definitivně znamenalo konec všem nadějím na první major titul. Ztracená rána bolela o to více, že Tiger zde zahrál bogey. Phil se tedy mohl dostat na rozdíl pouhých dvou ran. Následující dvě bogey znamenaly pro Mickelsona již jen smutnou tečku za jinak dobrou hrou.
Tiger si ještě dovolil zahrát bogey na poslední 18 jamce, ale to již nic nezměnilo na tom, že se stává vítězem letošního US Open. Vyhrál v této sezoně oba major turnaje a na jeho kontě se honosí již osm těchto titulů. Do jeho kapsy putuje necelý milion dolarů.
Za zmínku také stojí výborný výkon Nicka Falda, který získal až na poslední chvíli pozvánku na letošní US Open. Byl to pro něj již 60 major. V sobotním kole zahrál nejnižší výsledek celého turnaje – 66 ran. I v neděli si vedl vcelku dobře a obsadil konečné dělené 5. místo, což mu zaručuje automatický start na příštím US Open (prvních 15 hrají automaticky další ročník US Open a prvních 8 má jistou účast na Masters).