Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Přehled golfových DVD – 1. díl

04.02.2007 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Venku se hrát nedá a stát každý den před plátnem simulátoru také není dokonalá zábava. Na řadu přicházejí knížky o golfu, na jejichž čtení nebyl během sezóny čas nebo se sedí „u bedny“, protože nějakou činností se ta golfová pauza prostě strávit musí. Rozhodli jsme se zmapovat nabídku českých DVD s golfovou tématikou, abychom vás alespoň maličko inspirovali. V prvním díle se podíváme na filmovou produkci.

Zelený svět (Tin Cup)

Rok výroby:
1996

Délka:
135 min

Režie:
Ron Shelton

Hrají:
Kevin Costner, Rene Russo, Marq DeChambres, Tony Kerum, Cheech Martin

Pro Roye McAvoye je golf hrou hlavy i srdce. V obou případech ji s ním hraje Molly Griswoldová. Ona je dáma z velkého města a on bezvýznamný hráč, který je přesvědčen, že pouze to nejvelkolepější gesto ji dokáže odlákat od povrchního profesionálního světoběžníka David Simse a získat její lásku. A tak se Roy a jeho věrný nosič holí Romeo pokusí o nemožné – zvítězit na U.S.Open. Romantická komedie Zelený svět je mezi českými golfisty pravděpodobně nejpopulárnější film, soudě podle řady hlášek, které se dají na hřištích velmi často zaslechnout, jako třeba „Vorvi to, Royi“, „Ať se doga nažere“ nebo „Sedmičkou železem jsem delší, než John Daly trojkou“. V Zeleném světě si ve vedlejších rolích zahrála i řada skutečných hráčů, např. Fred Couples, Phil Mickelson, Lee Janzen, Billy Mayfair či Steve Elkington.

Odpal génia (Stroke of Genius)

Rok výroby:
2004

Délka:
120 min

Režie:
Rowdy Herrington

Hrají:
James Caviezel, Claire Forlani, Jeremy Northam, Malcolm McDowell, Aidan Quinn, Brett Rice

Golfová historie je neobyčejně bohatá na fascinující příběhy. Jedním z nich je životní dráha Bobbyho Jonese, který – ač byl pravděpodobně jeden z nejtalentovanějších hráčů vůbec – ukončil svoji kariéru ve věku pouhých 28 let, poté, co vyhrál Grand Slam. V Jonesově době to znamenalo porazit během jednoho roku nejlepší světové amatérské hráče na turnajích U.S. Amateur a British Amateur a nejlepší profesionály na U.S. Open a British Open.

Golfový sen (The Greatest Game Ever Played)

Rok výroby:
2005

Délka:
120 min

Režie:
Bill Paxton

Hrají:
Shia LaBeouf, Stephen Dillane, Armand Laroche, Josh Flitter

Golfový sen je další film natočený podle skutečné události. V roce 1913 šokoval 20letý amatérský hráč Francis Ouimet svět, když na U. S. Open porazil nejlepší hráče té doby v čele s britskými šampiónem Harry Vardonem. Mladý Ouimet se přitom musel vyrovnat nejen s protivníky na hřišti, ale i s nepřízní osudu, protože pocházel z chudé rodiny a golf pro něj představoval úplně jiný, nedosažitelný svět.

Legenda o slavném návratu (Legend of Bagger Vance)

Rok výroby:
2001

Délka:
125 min

Režie:
Robert Redford

Hrají:
Will Smith, Matt Damon, Charlize Theron, Bruce McGill, Lane Smith, Jack Lemmon

A do třetice film umístěný na začátek minulého století. V Legendě o slavném návratu se prolíná skutečnost s vymyšleným příběhem. Mladík Rannuluph se s golfovou holí snad narodil. Pak přišel povolávací rozkaz a ze zákopů 1. světové války se vrátil zcela jiný člověk. Jako by mu utrpení, kterého byl svědkem, stálo v cestě. Opustil svou dívku Adélu, někdejší dům i golfové hřiště a obklopil se lidmi stejně ztracenými v životě jako on sám. Léta plynula a z Adély se stala dědička rozsáhlého, jenže krachujícího golfového komplexu. Uspořádání exhibičního zápasu mezi Bobby Jonesem a Walterem Hagenem bylo pro ni jedinou záchranou. Ještě bylo potřeba přemluvit k účasti i Rannulupha, což se s pomocí golfového „anděla strážného“ nakonec podařilo. Rannuluph vzkřísil svůj přirozený talent a přihlížejícím připravil nezapomenutelný zážitek.

Rivalové (Happy Gilmore)

Rok výroby:
1996

Délka:
92 min

Režie:
Dennis Dugan

Hrají:
Adam Sandler, Christopher McDonald, Julie Bowen, Carl Weathers, Lee Trevino

Štístko Gilmore je neurotický bitkař, který se chce stát hokejistou, ale zjišťuje, že mu golf jde lépe. Má totiž mimořádně dlouhé odpaly, i když je ostatním hráčům trnem v oku. Zúčastní se profesionálního turnaje a po nezbytných peripetiích ho i vyhraje. Film si klade za cíl „nebezpečně zaútočit na vaši bránici“, a pokud jste příznivci nekomplikovaných vtipů s předem odhadnutelnou pointou, můžete nějaký takový útok očekávat.

Caddyshack

Rok výroby:
1980

Délka:
94 min

Režie:
Harold Ramis

Hrají:
Chevy Chase, Rodney Dangerfield, Ted Knight, Bill Murray

Dennis Noonan je nosičem golfových holí a sní o tom, že jednou bude studovat. Jenže jeho rodina je početná a chudá. Členy golfového klubu jsou příslušníci střední vrstvy, soudce, biskup, lékař a podobně. Většina z nich sice golf příliš hrát neumí, ale v klubu tráví téměř veškerý volný čas. Denny má výčitky svědomí, že kvůli pár dolarům výdělku hráčům podlézá a toleruje jejich mnohdy nečestné způsoby hry. I když mu jeden z hráčů, pro kterého Denny lživě svědčil, slíbí jako odměnu přímluvu za stipendium, Denny to nemůže strávit a rozhodne se o všem promluvit. A to ještě netuší, jaký zvrat do situace přinese sysel, který se na hřišti mezitím zabydlel…

Caddyshack II.

Rok výroby:
1988

Délka:
98 min

Režie:
Allan Arkush

Hrají:
Robert Stack, Dyan Cannon, Dina Merrill, Jonathan Silverman, Chevy Chase

Pokračování bláznivé americké sportovní komedie o lidech, golfu a jednom škodolibém syslovi. Stavební magnát Jack Hartounian ohrožuje Bushwood Country Club. Nejprve jej chtěl přestavět, ale jakmile se stal vlastníkem parků, otevřel na nádherných loukách zábavní park pro veřejnost. Nezbývá, než mu dát lekci. Hráči golfu, kteří nejsou ochotni se s kýmkoli dělit o místo pro oblíbenou hru, vyberou pro zastrašení Hartouniana bývalého námořníka kapitána Everesta. Nakonec se však má o sporu rozhodnout při utkání na 18 jamek.