ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Pozor! Bude reforma českého golfu?!

14.02.2012 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Pokračujeme v naší debatě nad novým způsobem organizování českých golfistů. V tomto článku uvádíme několik možných změn, které by systém golfu v Česku více přiblížily skutečným potřebám hráčů. A také ho více otevřely negolfové veřejnosti.

Co je jedním z klíčových problémů českého golfu? Množství bariér a málo volnosti. Před negolfovým zájemcem stojí stále hradba překážek, které musí překonat, než se stane právoplatným hráčem. A když jím už je, je svázán různými normami. Golf je v Česku také sportem plné organizovanosti, chybí mu sféra „volných“ hráčů. Zatímco tenis hraje v Česku přes 300 000 hráčů a v klubech jich je organizováno jen 63 000, golf hraje v Česku přes 50 000 lidí – a všichni jsou v ČGF. To není normální. Ve světě existují nicméně i jiné systémy organizování golfového provozu – a jsou mnohem úspěšnější než ten náš. Z nich bychom si mohli brát inspiraci.

Následující návrhy na změny jsou rozčleněny do tří skupin, od umírněných po radikální. Lze si ale z každé skupiny vybírat a návrhy kombinovat.

Kategorie A: „Mírný pokrok v mezích zákona“

 1. Každý člen golfového klubu je automaticky členem České golfové federace a získává KARTU ČLENA ČGF, na které je uvedeno jen jméno držitele a logo ČGF. Členství v klubu se každý rok „nahrává“ na magnetický pruh na kartě, při změně klubu se karta „přehraje“. Hendikep uveden není. Kartu lze obdržet po získání „osvědčení pro hru na hřišti“ nebo na základě záruky golfového garanta – hráče s HCP 36 a nižším a po vstupu do klubu. Každý klub dává za každého svého člena do společné pokladny ČGF ročně pouze 150 korun (nyní 300).
 2. Zavádí se KARTA GOLFISTY. Karta je určena všem, kteří chtějí hrát bez hendikepu, nechtějí být trvale organizováni, hrají jen párkrát za rok, ale potřebují mít při vstupu na hřiště doklad o golfových schopnostech. Karta je „doživotní“, vydává ji jakýkoli klub v ČR, výrobu zajišťuje ČGF. Kartu lze obdržet po získání „osvědčení pro hru na hřišti“. Cena max. 300 korun – díl z této částky jde do klubu, díl do ČGF.
 3. Posouvá se hranice pro „nesoutěžní výsledky“ na HCP 5,5. (V této kategorii je nízký hendikep spíše za „trest“, není důvod si myslet, že hráči si budou hendikepy při nesoutěžních výsledcích výhodně snižovat).
 4. Ruší se aktivní-neaktivní hendikep. (Lze těžko doložit, že jeho zavedení omezilo vítězství hráčů se zadrženými hendikepy. A/NE hendikep naopak nutí některé hráče k účasti na turnajích a hraní nesoutěžních výsledků a tím zvyšuje již tak nadměrnou „hendikepovost“ českého golfového života.)
 5. Ruší se Centrální mimoklubová registrace. Vzhledem k bodu č. 2 pozbývá smyslu. (CMR měla význam v době, kdy kluby nabízely drahá členství, tehdy byla cena členství v CMR za 3 000 ročně přínosem. Dnes mnoho klubů poskytne za 3 000 korun množství výhod a dárků, ale CMR nedává za tutéž cenu nic.)

Kategorie B: „Větší pokrok se změnou zákona“

 1. Zavádí se OBECNÁ KARTA GOLFISTY, je společná pro členy i nečleny ČGF. Vydává (prodává) ji golfový klub každému zájemci o golf. Golfista-nováček s jejím vydáním zároveň obdrží brožuru „Základní informace o golfu a pravidla chování na hřišti“ (vydává ČGF) a měl by si ji prostudovat. Z každé vydané karty jde do ČGF 150 korun + výrobní poplatek za kartu a brožuru. OBECNÁ KARTA GOLFISTY je i průkazem pro členy ČGF, členství se na kartu nahrává.
 2. Členem ČGF se stává automaticky každý člen klubu, který chce mít vedený hendikep. Hráči bez hendikepu nemusí být členy ČGF, ale mohou být zároveň členy klubu.
 3. Ruší se dosavadní pravidla pro přijímání klubů do ČGF. Členem ČGF se stane každý klub-subjekt, který zaplatí vstupní poplatek (cca 30 000 Kč), sdružuje hráče golfu a vede jim hendikepy; přijaty mohou být firemní, studentské, oborové kluby atd. Za každého hráče se platí ročně 150 Kč poplatek do pokladny ČGF. Pokud klub nezaplatí roční poplatky, jeho členství v ČGF okamžitě zaniká.
 4. Server ČGF umožňuje jednotlivým hráčům vstoupit do systému a upravit si hendikep. Každý si svůj hendikep může upravovat sám až do hranice HCP 5,5. Hendikepy se mění po turnajích, kdy výsledek zapíše do serveru organizátor turnaje, ale lze je měnit i po jakékoli rekreační hře. Hráč zadá hru a server spočítá výsledek i nový HCP.
 5. I hráč bez hendikepu může hrát jakékoli rekreační, klubové a jiné turnaje tohoto typu. V takovém případě hraje v kategorii „Mimo HCP“. Organizátor turnaje může jejich výsledky počítat (např. na rány), může je i zohlednit v celkových výsledcích.

Kategorie C:„Radikální změna a nový systém“

 1. Členy ČGF jsou jen golfoví činitelé, funkcionáři klubů, rozhodčí, golfoví cvičitelé a jiné osoby podílející se na golfovém provozu. ČGF se zabývá výhradně republikovým mistrovstvím, výkonnostními turnaji, regionálními soutěžemi, práci s mládeží, reprezentací. Sféra rekreačního golfu stojí – kromě otázek pravidel – zcela mimo aktivity ČGF.
 2. Členem ČGF se může stát jakýkoli subjekt-klub, který sdružuje golfové hráče. ČGF je financována paušálními pevnými příspěvky z klubů, nikoli podle počtu členů klubů, jako je tomu dosud. Paušální poplatek by měl být minimálně ve výši 50 000 korun ročně.
 3. Neexistuje celorepubliková „karta“ golfisty, každý golfový klub vydává vlastní členské karty či průkazky. Hendikep hráče vede jeho klub, ale každý hráč si může svůj hendikep libovolně upravit dle vlastních výsledků v turnajích i při rekreační hře.
 4. Neexistuje společný server ČGF pro všechny turnaje v Česku. Existují různé „funkční“ servery, které lze využívat pro zaznamenávání a počítání turnajové hry. Každé hřiště (klub) může mít vlastní „počítací“ server pro své turnaje i individuální výsledky.
 5. Neexistuje nic, co by komukoli bránilo ve vstupu na golfové hřiště – pokud samozřejmě nejde o ryze privátní areál. O „způsobilosti“ hráčů rozhodují jen maršálové na hřišti poté, co hráči vyrazí do hry.

 

Máte nějaké další návrhy? Pokud vám připadá, že mají smysl, případně jsou odrazem zahraničních zkušeností, napište je na adresu andrej.halada@email.cz. Sejde-li se jich dost, zveřejníme je.

 

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Počet přečtení: 4 384
Komentáře
 • Martin napsal:

  Podepsal bych se pod prispevek Milana. V HCP systemu ani v CGF zakopany pes neni. Tam ho hleda jen par jedincu s nejakou negativni zkusenosti ci pismenky NE pred svym hcp.

 • Kamil Pilát napsal:

  Milý Andreji, abych navázal na poslední tři odstavce “revolučních úvah”, tedy NEEXISTUJE nic co by mohlo změnit současný systém, oba víme proč.
  Pokud v ČR nebude 20-50 veřejných hřišť kde se bude hrát vysloveně rekreačně bez časových limitů. výkonnosti nemá smysl řešit jakoukoliv změnu. Snaha pustit na hřiště každého kdo se trefí do míče je pouze českou specialitou.Do roku 1989 se každý zájemce snažil golf naučit hrát a hru umožnit i ostatním, po tomto datu chce každý jen hrát bez ohledu na kohokoliv a cokoliv.
  Současnou situaci nic jiného než dostatek veřejných hřišť nevyřeší, těch 300 000 rekreačních tenistů také nehraje na draze vybudovaných a klubových kurtech.

 • František Ryzý napsal:

  Já bych to viděl ve dvou rovinách – hráči bez HCP kteří hrají jen pro zábavu a hráči s HCP, kteří chtějí soutěžit. Myslím, že pro druhou skupinu je současný systém celkem vyhovující, snad kromě toho neštastného aktivního HCP, ale ani v tom bych neviděl velký problém. Centrální server pro turnaje je podle mě skvělá věc, 1500-2000 za nějaké udržovací členství není snad tak vysoká cena (případně by se mohla snížit cena za CMR).
  Situace hráčů bez soutěžních ambicí – tedy těch co nepotřebují HCP nemá s golfovou federací nic společného – tu mají v rukou JEDINĚ MAJITELÉ HŘIŠT´! Nic jim totiž nebrání v tom, pustit na hřiště nečleny ČGF i hráče bez jakýchkoliv zkoušek a certifikátů. Jistě, golf má svá specifika (tempo hry, etiketa, …) ale to se bezpochyby dá vyřešit (např. definovat pravidla chování a pohybu po hřišti a striktně požadovat jejich dodržování – když jdete na tenis nebo bowling taky tam nemůžete dělat co se vám zamane). Mě to kolikrát připadá, že fíčkař místo aby byl vítán a hýčkán, je na obtíž.
  Takže abych to shrnul, vlastně žádné “legislativní” změny nejsou potřeba! To, že je u nás golf sportem plné organizovanosti není paradoxně vina golfové federace, ale většiny majitelů hřišt.

 • Peto napsal:

  Tiez suhlasim, ze niektore navrhovane zmeny su zbytocne. Clenstvo sa da vybavit od 1500 CZK. To ma hadam kazdy, kto ma na palice, na feecka a na benzin…

  Suhlasim, ze nesutazne vysledky by mohli pustit po kategoriu HCP 5,5. Tieto nesutazne vysledky tym padom robia zbytocnym navrh na zrusenie neaktivneho HCP – ved zahrat 4 nesutazne vysledky za rok, len tak s kamaratmi nie je ziadna nerealna poziadavka. Kto nie je ani toto schopny zrealizovat, tak evidenentne HCP neriesi a kludne nech nemoze vyhrat pohar na turnaji, ked sa raz za rok zucastni s neaktivnym HCP.

  Aj ked je iste, ze su krajiny, kde vedia existovat s tym, ze si kazdy moze upravovat HCP a takisto, ze nepoznaju pojem Zelena karta. Avsak ide o golfovo vyspele krajiny, kde sa na ihrisku pohybuju prevazne ludia, co vedia co maju robit a vedia usmernit ostatnych. Nemyslim si, ze situacia v Cechach je uz tak daleko, ze dovolit ludom si menit lubovolne HCP je dobry napad a zrusenie povinnych Zelenych kariet sice uberie velku cast prijmov profikov (co by som kvitoval, lebo by vymizli neschopni treneri, co nevedia nic naucit a ziju len zo zelenych kariet…), ale uz teraz je dost zufala situacia s tym, ako ludia golf chapu a tento krok to este zhorsi.

 • kaboom napsal:

  Michal Husak: taky si ale musíš uvědomit že 1000kč jsou třeba 2 hry na 18 jamkovém hřišti třeba Molitorov. Tak opravdu nevím proč by měl dávat 1000kč za udržovací poplatek. Je lepší když 100 hráču narve 1000kč do třeba zmiňovaného klubu a tomu to přinese 100 000,- začne se zvedat kvalita hráču a hřišť. Já osobně si taky myslím že tento system je velmi nespravedliví.Pryč s HCP a Zelenou kartou pouze to brzdí rozvoj golfu v čechách!!! Podle toho taky hrajou naši profesionálové.

 • luso napsal:

  Golf byl pro mne zajímavý právě svou jistou výlučností, kdy odměnou za snahu při tréninku a touhu stát se golfistou byla zelená karta a konečně vkročení na hřiště. Spojoval jsem si ho s pojmy fair play, dženlmenstvím, životním postojem. Mnohé z toho jak vídám při turnajích či na hřištích obecně neplatí a myslím že je to právě současným trendem k masovosti. Tento sport svojí dostupností pro “každého” ztrácí na svém kouzlu…

 • Milan napsal:

  V principu souhlasím s Novákem a Michalem Hušákem.
  Hraji golf cca 7 let a necítím se na golfu “svázaný různými normami” jako pan Halada. Domnívám se, že jde o to vyvolat typicky českou brblandu proti vrchnosti, částečně i proto, že autor shodou okolností nedávno přišel na serveru ČGF o aktivní HCP (viz předchozí článek) a teď se snaží všechny přesvědčit, že v českém golfu je všechno úplně blbě zorganizované. Podle mne organizace není na závadu a bariéru pro nové golfisty nevytváří. Kdo chce hrát, už hraje nebo si cestu dokáže najít, a kdo nechce, nemusí. Jestli jde o to, že klub ročně přispívá do ČGF 300 Kč na hráče a mohl by méně nebo nic, přijde mi to malicherné ve srovnání s nejlevnějším fee na osmnáctijamkovém hřišti, které se nedostane pod 1000 Kč za hru. (Pokud ano – díky za tip :-)
  Napište raději článek o tom, kolik stojí roční herní provoz průměrného golfisty nebo golfové rodiny, třeba v nějaké úsporné, průměrné a intenzivní variantě. Ta čísla snadno ukáží, že musíte mít volných xx tisíc v rozpočtu, abyste se do golfu mohl pustit, a to je ta základní bariéra. Až když jste za ní, můžete řešit ČGF, HCP, registrace a průkazky. Jestli vymyslíte průkazku, na kterou golfistu v Mariánkách, na Karlštějně, na Čeladné nebo ve Varech nechají zahrát za 499,- Kč, budou jich tam stát fronty. Připusťte už jednou, že hlavní bariéra jsou peníze. Zrušila se zelená karta, protože údajně omezovala příliv nových hráčů. Pomohlo to – ne. ČGF zavedla kampaň pro popularizaci golfu s cílem přitáhnout nové hráče. Pomohlo to – ne. Podívejte se na čísla (např. v HN včera 14.2.), roční přírůstek golfistů je stále menší. Že by to opravdu bylo těmi průkazkami a špatně počítaným handicapem?

 • Josef Jonáš napsal:

  Výborné nápady, demokratizace může golfu jenom prospět.
  Pro zajímavost cituji z oficiálního Hendikepového systému EGA:
  Bod 12.10. Národní asociace (tedy ČGF) může určit, že za úpravy svého přesného hendikepu je odpovědný sám hráč.
  Kdo tedy za rok hraje alespoň 4x mimo turnaj, zapíše si sám své výsledky a nemá problém s neaktivním HCP.

 • Karel napsal:

  Dobrý den,
  co se týče změn, s variantou A nebo B nemám problém, varianta C je typické řešení po česku – “z extrému do extrému” ..

  Pro prokouk: To jste mooc nehledal.Jsou kluby, kde stojí udržovací poplatek daleko méně než 2500Kč, v menších klubech je cena 500-600Kč naprosto běžná a ještě Vám k tomu zůstanou reciprocity.

  Hezkou hru Karel

 • Michal Husak napsal:

  prokouk: Pro tvojí informaci – udržovací registrační členství GC Divoká Šárka 1000 CZK/rok, 1300 CZK první rok (nechci dělat reklamu – ke klubu nemám žádný vztah).
  Tomáš: Protože na turnaje nechodíš, tak se tě uvedené změny vlastně netýkají. I s vysokým HCP tě bez problémů pustí na 90% hřišť a můžeš si užívat života. Tak čemu tleskáš ?

 • Michal Hušák napsal:

  Podle mne současný systém funguje dobře a není nutné ho měnit. Každý kdo to s golfem myslí vážně nemá problém si zaplatit registrační členství v některém klubu, tuším od 1500 CZK. Už teď jsou na hřištích a při turnajích obrovské problémy s pomalou hrou a nedodržováním pravidel – veškeré navrhované změny by tyto problémy ještě prohloubily. Pokud by situace opravdu vyžadovala zmíněné změny tak se ptám proč už k nim samovolně nedošlo ? Proč majitelé hřišť vyžadují HCP a proč nepořádají ve větším počtu turnaje na rány ? Pokud by to mnělo smysl a byl o to výrazný zájem, asi by to s ohledem na ekonomickou prosperitu udělali.

 • prokouk napsal:

  ZMena je nutna, nevim, proc mam platit 2500 za clenstvi v klubu (levnejsi jsem vazne nenasel), kdyz jdu hrat 3x do roka na velke hriste, jinak se spokojim s public hristemi, kde kartu nepotrebuju!

 • Tomáš napsal:

  Děkuji a tleskám.
  Jsem ukázkovým příkladem fíčkového hráče. Za šest let, co golf hraji, jsem absolvoval jeden turnaj a netoužím po další podobné zkušenosti.
  Zkouška golfové způsobilosti je často srovnávána s řidičským průkazem (co si budeme nalhávat, důležitější než technika je znalost etikety). Ale copak pro vyjetí na silnici potřebuji být členem ÚAMK nebo se každý rok “hlásit” na Ministerstvu dopravy? Já si chci jen v klidu “jezdit s přáteli po okreskách” a kochat se tím zážitkem.
  Nemám nic proti “závodníkům”, ale ať se legalizuje i existence nás fíčkařů!

 • Novák napsal:

  Jako obyčejný golfista nějak necítím potřebu takových reforem. Návrhy mi přijdou jako krok zpět.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017