ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Polovina českých golfistů má hendikep nad 36

19.02.2013 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Česká golfová federace vydala statistiku týkající se počtu členů. Podle jejích čísel přibylo za loňský rok 2 576 nových golfistů, což je nejmenší číslo od roku 2001. Máme volat na poplach?

Už loni na podzim jsem psal o nárůstu hráčů golfu v České republice za rok 2012, tehdy mi při meziročním sčítání podle serveru ČGF vyšlo přes 3 200 nových hráčů. ČGF ovšem nyní zveřejnila svá čísla a ta jsou podstatně nižší. „Jen“ přes 2 500 nových hráčů je v porovnání s výsledky v uplynulých deseti letech skutečně nevelké číslo. Pro lepší pohled na celou situaci nabízím každoroční statistiku přírůstku nových hráčů od roku 2000.

Z tabulky je zřejmé, že vrchol nárůstu nových hráčů přišel těsně před vypuknutím ekonomické krize v roce 2008. Jak krize „udeřila“, šlo to s novými zájemci o golf dolů. Ale i kdyby obecný ekonomický pokles nenastal, asi by se neopakoval roční nárůst přes 6 000 nových hráčů. Pravděpodobně by se pohyboval mezi čtyřmi až pěti tisíci. Že ovšem číslo stále klesá, a to velmi výrazně, je nesporně dáno tím, že lidé více šetří a na zábavu dávají méně.

Lze se situací něco dělat? Upřímně řečeno: asi moc ne. Ekonomická situace nejen u nás, ale prakticky v celé Evropě limituje dynamičtější rozvoj mnoha oblastí, včetně volného času. Je to vše o penězích. Že golf v Česku není levný a odrazuje nové hráče, to je známá věc. Radikální zlevnění přitom asi nelze čekat – vybavení už lze sehnat za běžné americké ceny přes internet, a pokud jde o fýčka, tak by muselo přijít větší množství klubů s nějakou komplexní akcí typu „Hrajeme za padesátiprocentní ceny“. Ale ani to by ještě nezaručilo opětovný vzestup zájmu..

Požadovat po ČGF, aby sama v této věci něco podnikla, by také asi nikam nevedlo. Už tu byla akce „Hraj golf, změň život“ a ukázalo se, že její efekt není zrovna adekvátní vloženému úsilí i prostředkům. Po zkušenostech z minulého desetiletí je skutečně zřejmé, že ČGF je tu v prvé řadě od toho, aby hráče organizovala a zajišťovala jim rámcové podmínky. Ostatně golf je především byznys, jde o individuální podnikání, a pokud majitelé areálů sami nepřijdou na to, jak přitáhnout nové a další hráče, bude to především jejich problém.

Nechme však lamentací a podívejme se na další statistické údaje, týkají se oněch 55 547 hráčů, které nyní ČGF eviduje. Jakou mají výkonnost, jak dobře hrají?

Celkem 28 059 hráčů, tedy 50,51% z celkového počtu, má hendikep do 36. Těch s plusovým hendikepem, kteří jsou schopni bez potíží zahrát hřiště pod par, je ovšem jen 48. Jde o 30 mužů a 18 žen. Je vidět, že český ženský amatérský golf je na dobré úrovni, protože tento poměr (1,6: 1 pro muže) je v porovnání s ostatními skupinami spíše výjimečný. Například u hráčů s hendikepy mezi 10-20 je tento poměr zhruba 8:1 ve prospěch mužů.

V další kategorii, tedy HCP 0-4,4 je celkem 367 hráčů (0,66% z celku). V další kategorii 4,5 – 11,4 najdeme 2 400 hráčů, což představuje 4,32%  z celkového počtu hráčů. Další skupina s hendikepem 11,5 – 18,4 čítá 6 055 hráčů, což je 10,90% hráčů z celku. Kategorie HCP 18,5 – 26,4 sdružuje 8 394 hráčů, tedy 15,11%. A konečně kategorie HCP 26,5 – 36 čítá 10 846 hráčů, tedy 19,53%.

Dalších 49% hráčů spadá do kategorie klubového hendikepu či bez hendikepu. Klubový hendikep 37-54 má 23 166 hráčů (41,71%) a bez hendikepu je 4 105 hráčů. V kategorii HCP 37-54 je přitom poměr mezi muži a ženami zhruba 1,3:1. Registrováno je také 214 hráčů v kategorii PRO, tedy profesionálů. A do kategorie „neamatér“ spadají tři hráči.

Jestliže 70% všech hráčů v Česku hraje zhruba okolo 100 ran na kolo a vyšší výsledky, měli by se nad tím možná zamyslet někteří provozovatelé areálů, kteří mají náročná a ještě náročnější hřiště. Protože ta lehká a lehčí určitě vyhovují většině. Tak je to ostatně běžné mnohde ve světě: hráč je pán, a pokud nehraje zrovna excelentně, je potřeba mu „upravit“ či postavit hřiště na míru.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

.

Počet přečtení: 2 692
Komentáře
 • Richard napsal:

  Je to samozřejmě i o cenách, slevy pro lidi do 18 let nebo studenty prakticky neexistují, sleva je maximálně do 15 let(?!) přitom nejvíce stojí dítě od 15 let do ukončení studií, jít si zahrát jako rodina o 2 až 4 lidech na cizí hřiště je extrémně drahé. Málokde si mohu koupit 5 až 10 fee na rok za výrazně nižší cenu použitelných pro více členů rodiny na delší období. Levných a jednoduchých hřiš´t pro začátečníky kolem Prahy je stále poskrovnu.Každý nabízí druhé členství za sníženou cenu se slevou na každou hru a členstvím ve federaci, nevím však proč bych měl být členem federace vícekrát, stačí mi jedno členství a slevy na cizích hřištích.

  Majitelé areálů také nedělají prakticky nicm aby přitáhly lidi z okolí hřiště, zašli do škol a nabídli dětem levné podmínky seznámení s golfem a tím přitáhly i rodiče, zajímavé by bylo vidět statistiku, kolik hráčů je z Prahy a velkých měst, mimo ně hraje minimum hráčů.Současná cenová politika klubů tak nutí hráče hrát co nejvíce na domácím hřišti.

 • Pavel napsal:

  Nemyslím si, že nárůst registrovaných golfistů závisí primárně na celkové ekonomické situaci. Možná, že by počet odehraných, fýčkových kol mohl odrážet ek. situaci. Jinak to spíše vypadá na určitou saturaci poptávky po golfu i vzhledem k nabídce a oblibě dalších masových sportů v ČR.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017