Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Polidštěme Zelenou kartu

24.09.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Zelená karta, nebo jak se po novu říká Zkouška způsobilosti je hranicí, přes kterou se začínající golfista musí dostat, aby  získal klubový hendikep 54, začal hrát na hřišti a účastnil se turnajů. Pro mnohé je strašákem i noční  můrou a pro všechny nákladnou záležitostí. Zkoušky na „zelenou kartu“ stojí u profesionála od několik stovek do tisíce korun. Ve vzduchu však jsou cítit změny.

Zelená karta, nebo jak se po novu říká Zkouška způsobilosti je hranicí, přes kterou se začínající golfista musí dostat, aby tím získal klubový hendikep 54, začít hrát na hřišti a účastnit se turnajů. Pro mnohé je strašákem i noční  můrou a pro všechny nákladnou záležitostí. Zkoušky na „zelenou kartu“ stojí u profesionála od několik stovek do tisíce korun.

Je to u nás už tak zavedené. Začátečník chodí v klubu k profesionálnímu trenérovi, přihlásí se u něj ke zkoušce, zaplatí poplatek a projde nebo neprojde. Jsou to peníze, nervy. O tom ale v golfu přeci nejde. Je to česká specialita, v Americe a Anglii žádné zelené karty ani zkoušky způsobilosti nemají. 

Nějak se totiž vžilo, že zkoušky způsobilosti musí být složeny u profesionála klubu. Soutěžní řád však ve svém třetím dodatku praví, že Zkoušku způsobilosti může začátečník skládat nejen u profesionála, ale také u cvičitele nebo klubem pověřenou osobou, pokud mají platnou licenci rozhodčího minimálně 3. třídy.
Zkouška se skládá půl z praktické, půl z teoretické části.  Praktická část vyžaduje uhrání alespoň  9 stablefordových bodů a složení testu z pravidel a etiky.
Vystavení Protokolu o zkoušce způsobilosti je plně v kompetenci klubu, jako hendikepové autority hráče. Golfový klub pak na základě protokolu přidělí hráči klubový hendikep 54.

Federace chce pro získání více  golfistů  tento proces zjednodušit a zpříjemnit. Nakonec, na hřišti se od začátečníka nečeká výkon Tigera Woodse. Je však nutné aby se na hřišti uměl chovat, aby dodržoval etiketu, tj. neohrožoval sebe, ostatní a nezdržoval hru. Po českých greenech se nesou hlasy, že federace změní dodatek III tak, aby kluby mohly pojmout  „zelenou kartu“  vlídněji,  aby vystavení karty bylo jednodušší, přátelštější a co nejlevnější. Důraz má být kladen spíš na chování na hřišti než na herní dovednosti.

Tento proces může akcelerovat příliv golfistů, pro které je obtížné nebo nechtějí absolvovat hendikepové martyrium. To je cílem federace a tomto duchu bude zřejmě upraven třetí dodatek Soutěžního řádu.

 

ilustrace Mabel