Pohár mistrů klubů na jamky 2014

03.07.2014 | Jan Bělohubý | publikováno v rubrice Novinky

Mistři klubů na jamky 2014

Stará Boleslav pravidelně s předstihem všem klubům, které své mistry uvádějí v seznamu mistrů na Golf.cz, rozesílá dopisem pozvánky. Již od počátku je osmifinále až finále koncipováno jako jednodenní, takže je zapotřebí za den uhrát čtyři kola. „Proto se hrají zápasy na devět jamek a nasazení do pavouka probíhá podle HCP klíče,“ uvedl prezident GC Stará Boleslav Vladimír Bouček. Hraje se devět fyzicky ne tolik náročných jamek. Podle vyjádření hráčů tak zápasy mají neuvěřitelnou dynamiku a jsou napínavé doslova od prvního úderu. Finále byl osobně přítomen i prezident ČGF Zdeněk Kodejš, který opakovaně akci poskytuje záštitu. Při předávání cen vítězům poznamenal, že federace tuto kvalitně zorganizovanou a tradiční akci chce podporovat. Vždyť „jamkovka“ byla po dlouhou dobu historie tou základní, jež rozhodovala o mistrech i nejprestižnějších světových soutěží.

Pro vítěze byly opět připraveny designové putovní plastiky z dílny známého semilského skláře Jana Schovánka, i repliky pro vítěze, poraženého finalistu i semifinalisty, jež jim zůstávají. Šeky na zboží pro tři nejlepší v obou kategoriích poskytla společnost GolfArts. Přínosem pro hráče navíc je, že za účast neplatí žádné poplatky, mají k dispozici bohaté občerstvení, a dokonce vyřazeným je hřiště k dispozici zbytek dne. Pohár byl letos určen mistrům klubů na jamky 2013 a obhájcům vítězství v Poháru 2013. Držitel loňského titulu ostravský Pavel Korda (HCP 0,1) a jediný dosavadní opakovaný vítěz se omluvil z důvodu zahraniční cesty, obhájkyně titulu Eva Schovánková (HCP 8,4) se probojovala až do semifinále. Každopádně se otevřela cesta novým adeptům o titul mistra mistrů.

Pomáhaly kedičky, osmimetráky i rány do greenu

Ženská nasazená jednička Simona Vlastníková z Konopiště (GCKO, HCP 4,6) ve druhém kole neprošla přes pozdější vítězku, domácí Štěpánku Čížkovou ml. (GCSB, HCP 8,8). Soupeřkou ve finále byla dvacetileté staroboleslavské mistryni levoruká a šik kloboučkem ozdobená Wanda Vorlová z pražských Hodkoviček (GCCP, HCP 8,3), která v předcházejících kolech zvítězila shodně až na druhé přidané jamce, takže měla nachozeno před finále zhruba o deset jamek více. Ještě kolem páté jamky finále vypadaly šance obou téměř vyrovnaně, ale domácí Štěpánka Čížková především díky excelentnímu patování i díky pomoci své kedičky zavelela ke smeči a dvě jamky před koncem zvítězila o 3 jamky (3 a 2).

To mužská nasazená jednička Radek Tauš (ČGK, HCP 3,9) vypadla již v prvním kole. Domácí jamkový mistr Tomáš Fiala (GCSB, HCP 4,7) byl zase vyřazen poděbradským Robertem Balcarem jn. (GCPY, HCP 4,8), který během sedmi jamek zahrál 4 birdie a zdálo se, že i na svižných greenech proměňuje s neuvěřitelnou bravurou desetimetrové paty stejně jako deseticentimetrové. Bez rukavice a metodicky hrající Balcar pak ve finále narazil na Jana Volejníka (GCNV, HCP 4,3), mistra klubu Na Vrších. Jazýček vah se několikrát vychýlil, ale při stavu 1 UP pro Jana Volejníka na poslední jamce rozhodla o titulu patrně nejlepší rána dne: po nepovedeném drivu na 9. jamce zvažoval do doglegu přihrávat, protože mu stačila na vítězství jamku vypůlit. Jenže jeho soupeř ležel 70 metrů od jamky v ideální pozici, a při Balcarovu patování nebylo birdie nereálné. Ale kedík-manželka Radana doporučila Janu Volejníkovi taktiku hodnou mistra: Ránu naslepo, skrze větve, na ostrovní green s pozicí vlajky jen kousek za vodou. A vyšlo to: výsledkem navíc byl proměněný třímetrový birdie pat, který znamenal neoddiskutovatelný zisk titulu (2 UP) – tak napínavé až do poslední rány jsou devítijamkové souboje opravdových mistrů!

Příští ročník se plánuje opět ke konci června 2015 – Stará Boleslav bude kvůli nominaci kluby a jejich STK obesílat na jaře, a přihláška bude pochopitelně i v seznamu turnajů na www.cgf.cz, ale kluboví jamkoví mistři a mistryně budou moci na jaře 2015 organizátora kontaktovat i sami. Kontakty najdou na www.gcsb.cz, kde bude k vidění také fotoreportáž z letošního šampionátu.

Rozhovory s vítězi Poháru mistrů klubů na jamky – Stará Boleslav, 27. června 2014:

Co bylo pro vás při Poháru mistrů klubů nejtěžší?

Štěpánka Čížková: „Že se hrálo „pouze“ na 9 jamek. Člověk je pod tlakem už na prvním odpališti!“

Jan Volejník: „Doslova „nejtěžší“ byl nakonec ve smyslu hmotnosti samotný putovní skleněný pohár od pana Schovánka. Je to nádherná trofej, o níž každý sní, aby ji mohl pozvednout nad hlavu.“

Rychlé greeny – jak vám vyhovovaly a byly to greeny, co rozhodlo o hře vaší nebo vašich soupeřů?

Štěpánka Čížková: „Obecně mám radši rychlé greeny, takže mně to pomohlo.“

Jan Volejník: „ Musím pochválit správu a údržbu hřiště Stará Boleslav za velice kvalitní greeny. Je velice příjemné, když navštívíte resort s devíti jamkovým hřištěm v takové skvělé kondici. A co se týká obtížnosti, musím říci, že z některých pozic jamek na modelovaných greenech zavál velký respekt.“

Co je podle vás při jamkovém formátu více kol na 9 jamek za den zásadní charakteristické? Má porovnávání jamkových mistrů klubů svůj smysl? Je podle vás dobře, že GC Stará Boleslav organizuje i vedení ČGF podporuje jamkový Pohár mistrů klubů?

Štěpánka Čížková: „Jamkovku mám ráda, člověk může riskovat a vymýšlet údery, které by normálně ve hře na rány nehrál. Jelikož Stará Boleslav je krátká a nenáročná, jít 27 jamek není problém. Každopádně takové porovnávání je dobré, jen škoda malé účasti. Já mám ovšem radost ovšem z krásného poháru, který mi zůstane. Největší radost mám ale z putovního – je totiž můj první!“

Jan Volejník: „Formát jamkové hry je tradiční a zábavný, ale také velice záludný. Samo hřiště ve Staré Boleslavi nabízí škálu nástrah a tak bylo důležité se koncentrovat na to, aby za krátkou dobu jen devíti jamek nevznikaly chyby. Jelikož postup do dalších kol byl u mne vždy rozhodnut na poslední jamce, byl tento fakt i přínosem, neboť vytvářel i jakýsi „trénink“ pro další část turnaje. Pořadatelská činnost byla na jedničku s hvězdičkou. Zázemí a servis skvěle připravené, příjemná a usměvavá obsluha. Snad jen spoustu dalších takto skvěle uspořádaných turnajů mistrů klubů z celé republiky s co největší účastí.“

Oba jste jako vítězové měli kedíky, resp. kedičky. Byly pro vaši hru (pohodu, kondici) přínosní?

Štěpánka Čížková: „Tak u téhle otázky bych se mohla rozpovídat na hodně dlouho, ale zkrátím to! Caddym byla kamarádka z klubu Magdalena Weiglová a myslím si, že kdyby o ní věděl Tiger Woods, tak si ji vezme do týmu! Moc mi pomohla hlavně psychicky (bez ní bych skončila už v prvním kole), výborně mi četla putty…je toho hodně, každopádně jí patří velký díky!“

Jan Volejník: „Kedík – manželka Radana – je pro moji hru velice důležitou součástí. Nejen, že se stará o veškerý servis výstroje, ale přispívá i mnohaletými zkušenostmi ze společně strávených turnajů. Pokud mám hodnotit její přínos v tomto turnaji, tak byl zásadní! A navíc ovlivnila mé rozhodnutí při taktice na 9. jamce finálového kola, byla rána do greenu, jak se později ukázalo vítěznou.“