ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Pokus o analýzu podvodníka

09.12.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Disciplinární komise ČGF zastavila minulý týden jednomu amatérskému hráči na rok soutěžní činnost, protože byl přistižen, jak si výrazným způsobem upravil výsledky na skórkartě. Co vlastně žene člověka k podvádění?

Podle komise ČGF hráč ZV vědomě podváděl, protože po podepsání skórkarty zapisovatelem si při cestě k místu odevzdání karet na té své přepsal sedm až osm výsledků. Díky tomu na karlštejnském turnaji letos na konci srpna nejen vyhrál svoji kategorii, ale ještě si výrazně zlepšil hendikep. Pokud chcete znát jméno tohoto hráče-podvodníka, najdete ho na severu ČGF, přesněji na výsledkové listině turnaje zde.

Dotyčný hráč má nyní hendikep 10 a bude ho mít minimálně ještě rok, protože nesmí hrát turnaje ČGF. Kladu si v tomto případě otázku, co člověka s vcelku nízkým hendikepem okolo 10 vlastně vede k tomu, že chce mít ještě lepší hendikep? A že chce vyhrávat za každou cenu?

Pro odpověď nemusím chodit daleko. Začnu u sebe. Mám taky hendikep okolo 10 a samozřejmě bych rád šel „na singla“. Jenže mám smůlu, protože jsem v podstatě bogy golfista, který hraje stabilně 13-18 ran nad par. Tudíž musím jednou za čas „ulétnout“ a zahrát třeba 80, 81 atd. A to jde fakt těžko; obvykle jen jednou za rok a je to shoda dobrých okolností. Ale moc se tím netrápím, dobře vím, že na „singla“ ve skutečnosti nemám, takže bych byl brzy zase nad touhle metou.

Na jednu stranu tedy lze „porozumět“ touze dotyčného hráče, který sžírán mučivou osobní ctižádostivostí prostě „musel“ podvádět. Na straně druhé se samozřejmě zachoval jako pořádný hlupák. V prvé řadě pro ten podvod, ale taky proto, že to provedl tak naivně a pitomě, když si přepsal hned tolik jamek.

Když se také podíváme detailněji na výsledky dotyčného hráče, který mimochodem hraje golf již minimálně deset let, zjistíme zajímavé skutečnosti. Během pěti let 2008-2013 šel z hendikepu 20,1 na 15,1, přičemž ještě v roce 2013 bylo jeho nejlepším výsledkem +18 ran na kolo (další výsledky: +27, +28 atd.). Ovšem v roce 2014 hraje +7, +10, +15, +16. Nečekaný výkonostní skok, tak najednou po deseti letech hraní … Ale jen on ví sám nejlíp, jak hraje.

Tento hráč mi také potvrzuje to, co si myslím už dlouho. A totiž že nejvíce podvodníků se rekrutuje právě z kategorie hráčů s HCP mezi cca 10-20. A jde o hráče, kteří hrají už několik let, jsou tzv. zkušení. Tito hráči nejenže vědí „jak na to“, ale zároveň už „na to nemají“. Přesněji: došli už totiž na mez svého hendikepu, jsou to klasičtí bogygolfisti, kterým však jejich technická úroveň hry nedovoluje hrát lepší výsledky. Rozdíl mezi tím hrát pary a hrát bogy je totiž obrovský. Museli by být delší, přesnější, mnohem víc trénovat atd. A to jim nejde nebo se jim nechce.

Většina hráčů se s faktem, že už nebudou hrát lépe, nebudou vyhrávat turnaje, nebudou snižovat hendikep, smiřuje. Byť nerada, protože co si budeme namlouvat: trochu to bere radost ze soutěžního rozměru golfu. Jenže někteří hráči to prostě neunesou. Zažil jsem pár pánů ve věku mezi 35-55, právě v této HCP kategorii, kteří měli očividnou tendenci si přilepšovat. Šli na to trochu chytřeji než výše zmíněný podvodník. Nenápadně jedna rána sem, druhá rána tam… Najednou je to místo 35 stablů 37, hned zlepšeníčko a šance na výhru v kategorii 0-18, kde se na bedně stojí i s 37 stablefordy…

Jestliže dotyčný hráč byl odhalen především díky odvaze, duchapřítomnosti a aktivitě (a jistě i upřímnému naštvání) svých kolegů z flightu, pak je téměř jisté, že desítky (nebo dokonce stovky?) jiných, asi také menších podvodů a podvůdků při těch tisícovkách turnajů, co ročně u nás konají, odhaleny nejsou. Mnoho hráčů má sice pocit, že jejich spoluhráč si mohl přilepšit, ale důkazy většinou chybí.

Setkal jsem se i s tendencí si „přilepšovat“ u hráčů s hendikepy horšími, třeba mezi 30-50, ale tam jde většinou o neznalost nebo opomenutí, nikoli o jasný záměr. Nevím, jestli se hodně podvádí v kategorii singlhendikepových hráčů, ale já žádného takového nepotkal. Připadá mi, že když člověk hraje už tak dobře, že je schopen stlačit své výsledky pod 80, tak to taky nemá zapotřebí. Ale možná se mýlím, vykukové a podfukáři mohou být všude.

Je dobře, že ČGF vydala toto rozhodnutí. Trest údajně mohl být ještě vyšší, ale já myslím, že největším trestem je stejně to, že o dotyčném hráči teď každý ví, že podvádí. Myslím, že u většiny golfistů je prostě vyřízený. Ostatně pamatuje na mediálně propraný případ hoteliéra Dvořáka, který v roce 2007 podváděl na Ypsilonce? Já si ho pamatuju dodnes. A kdo ne, podrobnosti najde zde.

 

Andrej Halada
www.navzduchu.cz

 

.

Počet přečtení: 5 267
Komentáře
 • Radim napsal:

  Takoveho komika mame v klubu taky. Jednou jsem mu psal skorku a musel jsem se smat, co vsechno na me zkousel…

 • Milan napsal:

  No no, myslím si že to vůbec nemá cenu řešit.
  Všechno to je v lidech.
  To že ČGF potrestá jednoho hříšníka a to ještě fakt LOL trestem. To ostatní hříšníky neodradí.
  Zajděte si na Mentour a na každém turnaji najdete několik takových lidí.
  Buď podvádějí vědomě nebo nevědomě. Neznalost pravidel.
  Lepší je chodit na golf jen z radosti a nekazit si tuhle nádhernou hru.
  Já to říkám furt, HCP je na 2 věci. Podle mě se golf hraje na rány. Proč třeba v tenise 10 hráčka v žebříčku nedává 100 hráčce 3 gemy.
  Prostě si ten pán udělal vizitku sám a nemá ho cenu řešit.

 • Michal napsal:

  Aneb po x letech se konecne vsichni dockali a ted to jeden z 10000 co si ubiraji rany odnese za vsechny. Neobhaju ho ani nahodou, ale osobme jsem odehral snad 200-300 turnaju a a pochybnost na vysledkem jistych osob byla snad v kazdem druhehm. Tad je to jine, ze se
  To dokazalo, ale jinak ten hon na jednu ososbu mi prijde ponekud podivny. Radsi bych resil jak tomu zabranit koncepcne.

 • mrx8 napsal:

  cilem handicapu v golfu (a sportu obecne) je dat vsem stejnou sanci na vitezstvi. to znamena ze cim je hrac vysledkove lepsi, tim musi mit tezsi handicap. mluvit v tomto kontextu o zlepseni handicapu je trochu zavadejici, ve skutecnosti se je to presne naopak.

 • boban napsal:

  Pro ligi,
  myslel jsem bogey golfistu, ve smyslu jak píše p. Halada, co hraje cca 13 – 18 nad par a občas mu vyjde dobré kolo. Osobně nejčastěji hraji na jižní Moravě Na Kaskádě stačí na HCP pod 10 hrát + 16, ve Slavkově + 14 ( z bílých odpališť ). http://www.agrt.cz/cs/hriste/o-hristi/hraci-handicap, http://www.cgf.cz/PlayingHcp.aspx?IdStipRound=346085969. Deset nad par na těchto hřištích odpovídá HCP 5, respektive 6. Uznávám, že na většině hřišť je to jinak. Nicméně podle mne platí, že Ti co mají HCP kolem 10, hrají 82 ran a lépe, jednou dvakrát za sezónu. Nejčastěji však hrají lehce pod 90 ran. Hendikep tak u většiny hráčů říká kolik nad par hraje když má super den, ne kolik nad par hraje obvykle.

 • ligi napsal:

  Jen malá poznámka k příspěvku pode mnou……hráči kteří hrají bogey golf se pohybují někde mezi HCP 15 – 16, nikoli 10! Lze to snadno ověřit v tabulkách hracích HCP jednotlivých hřišť, když by jste čistě teoreticky hráli stále donekonečna je samá bogey, tak se pod HCP 16 na běžných hřištích nedostanete….snad jen na Čaladné (a možná ještě někde), ale i tam by ta hranice byla někde kolem HCP 12

 • boban napsal:

  On poté diskvalifikaci odehrál v září ještě 5 turnajů…

 • boban napsal:

  Dobrý den
  v článku je malá formální chyba – ten podvodník bude mít HCP 10 ( ne 9,9 ). Díky DSQ mu byla připsána jedna desetina.
  Ještě poznámka- – počet ran nad par je (bohužel ) v době stablefordu zavádějící vůči HCP. Např. i v tom turnaji měl pan JV 39 stbl. a nedohranou 18 jamku. Ti co hrají 9-10 nad par, mají HCP kolem 5, ti co hrají bogey golf mají HCP kolem 10, tak jako Vy ( a já… ).

 • Ales napsal:

  Velmi zajimavy clanek… Nedavno jsem se bavil s kamarádkou o ještě jednom typu hracu tzv zadrzene handicapy. Vůbec by me nenapadlo, ze se najde někdo kdo dre, trenuje třeba pul roku a vybira si turnaj podle hodnoty cen. samozrejme jeho vykonost neodpovida HCP (to je pointa tohoto prispevku). ja napr odehraju rocne přes 60 turnaju a protože bydlim v dochazkove vzdalenosti od hriste, tak po vecerech stiham i trénovat.V prvním roce jsem sel z HCP 54 na 17 a v druhem na 13. vždycky me vytoci když zahraju 39-40stbf a pak se objevi nejaky “talent” který tam vysije 55stbf. když se podivam na golfparada.cz na skokana roku, tak ve spouste rocniku je na prvních mistech hrac, kteremu na HCP blizky cislu 10 stacily radove jednotky turnaju. ola la tomu rikam talent a gratuluji… :-)

 • pet napsal:

  Pripad by sa mal co najviac spublikovat, aby to odradilo dalsich spekulantov. Bohuzial golfmedia sa toho boja. V SK-CZ prostredi stale panuje predstava, ze o golfe sa musi pisat len v dobrom. Kriticke clanky vyjdu len zriedka alebo po jasnom verejnom odhaleni. V normalnej spolocnosti by prave media mali odhalovat taketo priestupky alebo golfove zlociny. Toto pokrytecke prostredie dalej vplyva na rozvoj golfu a ma dost zasadny vyznam v trvalom zaostavani miestnych hracov na medzinarodnej scene. Taktiez to odradza novych clenov.

 • jan napsal:

  Určitě by stálo za to překontrolovat letošní výsledky toho podvodníka. Dám ruku do ohně, že výsledky +7 a +10 nebyly zahrány čistě…

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017