Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Po dobrém odpalu – salva z Kalašnikova!

30.11.2004 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

V Afghánistánu skončil o víkendu Kabul Open. Oficiální golfový turnaj se zde hrál po třiceti letech. A to tady trávu nemají není ani na greenech!Každý turnaj všude na světě se začíná slavnostním odpalem. Ten odehraje nějaká místní celebrita. Jak to bylo při Kabul Open? Odpaloval tamější vojenský velitel a když se mu to povedlo, zatleskala mu rota „jeho chlapců“. A odpálil také každý z nich – salvu z Kalašnikova!

V Afghánistánu není skoro nic. Pro golfisty je nejdůležitější asi informace, že tu ani moc trávy. V Afghánistánu je jediné golfové hřiště. Dáme-li dohromady obě informace, nepřekvapí, že je i golfové hřiště bez trávy. Dokonce tráva není ani na greenech, patuje se na uválcovaném naolejovaném písku. Takže v podstatě kábulskému jamkovišti ani nemůžeme říkat „green“ (zelený), ale spíše „brown“ (hnědý). Podobá jamkoviště jsou i v okolních zemích, kde je ropa je levnější než voda.

Devítijamkové hřiště bylo otevřeno v roce 1967. Od osmdesátých let bylo právě golfové hřiště centrem bojů mezi Sověty a Mudžahediny. Před jeho rekonstrukcí loni byla zapotřebí těžká technika: musela odstranit několik sovětských tanků. Klubový profesionál Mohammad Nazir Popal říká, že na něm nehrozí žádné nebezpečí. Těžko říci, zda je to pravda. Většinu bunkerů a dalších překážek „designovaly“ rakety, miny a granáty. Takže když míček pošlete do bunkeru, musíte doufat, že si tam nebude nějaký nevybuchlý pozůstatek mnohaletých bojů hrát na džihád.

A ještě několik zajímavostí: green-fee (2x 9 jamek) zde stojí 10 dolarů. Roční členství 60 dolarů. Hřiště ušetří: to víte – nemusí kupovat sekačky. Ohromná nezaměstnanost má ještě jednu výhodu pro golf. Na hřišti slouží 40 místních kedíků. Dva profíci. Kolik se dá na „písku“ zahrát ran? Druhý z profíků – Mohammad Afzal Abdul – měl před pětadvaceti lety, kdy se stal profesionálem, HCP nula. Co je cílem správy hřiště? Alespoň jeden green s opravdovou trávou. Travnatý sen jako z místních pohádek Tisíce a jedné noci.

Výsledky Kabul Open v principu nejsou podstatné. Naopak podstatné je, že po desetiletích zde místo kulek ze samopalů Talibanu lítají přece jen milejší a bezpečnější golfové míčky. No konečně!

[Gallery not found]