Po 16 letech

21.09.2011 | Michael Jon | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Ano, tolik let uplynulo mezi setkáním tří ze čtyř golfistů, kteří se právě před těmi šestnácti lety sešli u významné golfové příležitosti v Mariánských Lázních. V pátek se na Case Sereně mezi diváky objevil i obyvatel Síně slávy českého golfu, bývalý dlouholetý člen STK a předseda Komise rozhodčích České golfové federace Václav Janoušek. Když mi o pauzách mezi startováním na prvním odpališti ukázal, co sebou přivezl, nemohl jsem si nechat ujít ten moment, kdy se s fotkami vytasí na jednoho z hráčů v poli. Došlo k tomu až po dohrání kola a za přítomnosti dalšího účastníka oné památné události, předsedy Sportovně technické komise české golfové federace Karla Vopičky.

Oba jmenovaní v roce 1995 při European Tour v Mariánkách absolvovali ProAm  s Markem Jamesem. Když na něj Václav vytáhnul z obálky několik fotografií, neskrýval Mark překvapení až úžas, zájem a možná i trochu dojetí, díky kterému snad aspoň na chvilku zapomněl na nepovedené kolo. Ukázal na fotografii svému kedíkovi a říká: „Věřil bys tomu? Ty fotky jsou staré šestnáct let! To mi bylo dvaačtyřicet! To snad ani není pravda! A kterej jsi ty?!!“ zakončil první sérii výkřiků Mark James a podíval se na Václava. Pak už si pánové pobroukávali a Mark mezitím podepisoval fotografie. Je škoda, že nám na Sereně chyběl Tonda Janoud, pak by flight byl kompletní. No a tak jsem pány při tom rozhovoru vyfotil aspoň na svůj mobil a nakonec ještě na mobil Karla Vopičky. Fotky jsou to fakt mizerné, tak omluvte jejich kvalitu. No a já se budu i tak těšit, že mi je jednou chlapi podepíšou.

Mark James v roce 2009 získal svůj druhý seniorský titul, když porazil v play-off svého bývalého spoluhráče z Ryder Cupu Eamonna Darcyho při prvním ročníku Son Gual Mallorca Senior Open po naprosto úžasném finálovém kole s výsledkem 66 ran. Stal se mimo jiné také prvním evropským hráčem, který vyhrál US Senior Major Championship, když v jiné play-off porazil dalšího ze svých týmových kolegů z Ryder Cupu, José Maria Canizarese. James je vítězem 18 turnajů European Tour a jeho kariéra už přesáhla čtvrt století. Byl kapitánem evropského týmu pro Ryder Cup v roce 1999 v Brookline. Po nemilosrdné diagnóze, která odhalila nádorové onemocnění, podstoupil v roce 2000 chemoterapii a operaci. V květnu roku 2001 byl zpět při PGA  Championship ve Wentworth Clubu.

Tak pánové, všem pevné zdraví a ať se ten váš flight sejde kompletně zase někdy příště!