Plejáda hladových lační po saku

10.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

 

Patrick Reed

Bylo to loni pro Austrálii velká sláva, mimo jižní kontinent možná nedoceněná, když Adam Scott velkou zemi zařadil mezi jedenáct, jejichž zástupci dokázali vyhrát Masters. Kdo by nedokázal vyjmenovat všech zbylých deset, jsou to: Spojené státy, Jižní Afrika, Španělsko, Německo, Skotsko, Anglie, Wales, Fidži, Kanada, Argentina. Na startu letošního 78. ročníku jsou zástupci dalších deseti států, živících naději na zařazení mezi takovou elitu. Do plejády hladovějících po titulu je třeba zařadit i 24 nováčků a šest amatérů.

Prvním zahraničním majitelem zeleného saka byl Jihoafričan Gary Player, jenž se do trofeje oblékl v roce 1961. Byla to stejná sláva jako ve Scottově loňském případě, i když jeden z tajných trumfů tohoto roku Henrik Stenson tvrdí, že mu jde víc o výhru než o to, být prvním Švédem. „Bylo by mi jedno, kdyby mě někdo předešel, hlavně abych se dočkal já,“ potvrdil.

Do hry jdou ostatně jeho dva krajané. A kdo další může jako vedlejší motiv mít ten národnostní? Dle abecedy zemí to jsou Thomas Björn, Thorbjörn Olesen (Dánsko), Victor Dubuisson (Francie), Matteo Manassero, Francesco Molinari (Itálie), Hideki Macujama (Japonsko), Bae Sang-moon, K.J. Choi, Lee Chang-woo, Y.E. Yang (Jižní Korea), Joost Luiten (Nizozemsko), Darren Clarke, Graeme McDowell, Rory McIlroy (Severní Irsko), Jonas Blixt, Peter Hanson, Henrik Stenson (Švédsko), Thongchai Jaidee (Thajsko) a Brendon de Jonge (Zimbabwe).

Letos je poměrně silná enkláva nováčků. Nejen početně (24 hráčů), ale i kvalitou. Premiérová účast na Masters čeká i vedoucího muže FedEx Cupu Jimmyho Walkera, vítěze tří turnajů v uplynulém půlroce a dalšího Američana Patricka Reeda nebo dvojici Australanů, která nabrala formu i sebevědomí výhrami z uplynulých dvou týdnů, Stevena Bowditche a Matta Jonese.

„Bude to jako když se chystám hrát poprvé na jiném hřišti, ale zároveň si uvědomím, jací skvělí hráči tudy kráčeli na cestě legend,“ řekl Reed před odletem do dějiště turnaje a vyjmenoval celou řadu nejlepších hráčů, kteří tu vítězili. „Mám hrubou představu, kde zahrát draw, kde fade, ale všechno to bude nové a zvláštní,“ dodal.

Řada těch, kteří by mohli vyřknout podobná slova, je velmi zajímavá. Nováčci jsou tito: Jonas Blixt, Steven Bowditch, Roberto Castro, Brendon de Jonge, Graham DeLaet, Victor Dubuisson, Harris English, Derek Ernst, Matt Every, Matthew Fitzpatrick, Stephen Gallacher, Oliver Goss, Billy Horschel, Matt Jones, Chris Kirk, Lee Chang-woo, Joost Luiten, Michael McCoy, Jordan Niebrugge, Garrick Porteous, Patrick Reed, Jordan Spieth, Kevin Stadler a Jimmy Walker.

Největší senzací by bylo vítězství některého z amatérů. Takový Matthew Fitzpatrick není žádným zelenáčem. Hrál už jeden major, na loňském British Open skončil čtyřiačtyřicátý. Na Masters se Angličan kvalifikoval titulem mezinárodního amatérského mistra USA. Uplatnil zejména svou krátkou hru, ta by mohla na hřišti Augusta National Golf Clubu platit, ale bude mu asi chybět délka drivů.

Amatérských hráčů bude ve startovním poli šest, a sice: Matthew Fitzpatrick (19 let, Anglie), vítěz U.S. Amateur 2013; Oliver Goss (19, Austrálie), druhý na U.S. Amateur 2013; Lee Chang-woo (20, Jižní Korea), vítěz Asia-Pacific Amateur 2013; Michael McCoy (51, USA), vítěz U.S. Mid-Amateur 2013; Jordan Niebrugge (20, USA), vítěz U.S. Amateur Public Links 2013; Garrick Porteous (24, Anglie), vítěz British Amateur 2013.

.