Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Pijeme, hrajeme

05.05.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

hrajeme pijemeJaký má alkohol vliv na vaši hru? Co se stane s vaším švihem, když to, večer před hrou (trochu) přeženete?

Jednoho krásného slunečného dne jsem ráno viděla na parkovišti před klubovnou pána, který měl evidentně velký problém udržet se na nohou. Domotal se ke kufru auta a málem do něj zapadl, musel mu pomáhat, jeho kolega, který řídil. Nakonec jsem je viděla odjíždět zhruba po půl hodině strávené na hřišti. Zřejmě to museli vzdát. Přišlo mi jich líto, zkazit si hned začátek tak krásného dne. Myslím, že zdaleka nejsem jediná, kdo byl svědkem podobného představení. O golfistech se ví, že pijí rádi. Otázkou ale zůstává pití při hře.

Každý na alkohol reaguje jinak a nelze přesně říct, co se s vámi stane, natož pak jak se změní váš švih. Každý z nás je unikát. Lidé se po troše vína cítí uvolněně, vesele, smutně, ospale, ale třeba i agresivně. Většina se ale shoduje, že se po dvou skleničkách cítí uvolněně a v dobré náladě.

Pokud patříte k těm, kteří moc často nepijí a i malé množství alkoholu s vámi zamává, je velmi pravděpodobné, že na golfu budete mít problém se ztrátou pozornosti a to se následně podepíše i na vaší hře.

Jste-li naopak starostlivý a úzkostlivý člověk, jeden, nebo dva drinky, by vás měly trochu uklidnit a je i dost pravděpodobné, že vám pak golf půjde lépe. Jednoduše se nebudete ničeho bát a zmizí vaše ztuhlost.

Proto, abyste hráli nejlépe, je za potřebí optimální stupeň bdělosti. Pokud budete moc uvolnění, soustředění a pozornost vám moc dlouho nevydrží. V opačném případě, je pak problémem logicky a klidně se rozhodovat. Je všeobecně známo, že když se rozčílíte, nebo jiným způsobem vzrušíte, jednáte pak unáhleně a problémy řešíte velmi komplikovaně. To samé platí o rychlosti vašich reakcí a koordinaci.

Jakýkoliv příliš emoční stav, což nastane samozřejmě i po požití alkoholu, je doprovázen psychickými i biologickými změnami.  Zvýší se vám tep i krevní tlak a začne se vám do krve vyplavovat zvýšené množství adrenalinu. To vám v golfu, při kterém potřebujete být v klidu a pohodě, abyste do svého švihu dali to nejlepší, moc nepomůže. Schopnost učit se je alkoholem také značně omezena.

Velké množství alkoholu může navíc spustit hormony, které pak mají za následek úzkostné stavy, napětí, neschopnost plánovat a uspěchané tempo. V životě vše začíná myšlenkou, to platí i v golfu. Golf je sport při kterém přemýšlíte, jste kreativní a poté, co vše promyslíte ještě navíc musíte míček dobře odpálit, což vyžaduje uvolněné svaly, dobrou koordinaci a také rovnováhu.

Někteří lidé říkají, že je jejich hra s alkoholem lepší a dokonce mají prý lepší koordinaci. Existují i jedinci, kteří se prý jen tak vyhnou „šlajsu“. Může to být ale taky způsobené tím, že jim v tu chvíli o nic nejde a spíše chtějí míč odpálit, o nic víc už se nestarat a co nejrychleji si doma zdřímnout. Pokud se často stresujete a bojíte, alkohol na vás bude mít nejspíš ten samý efekt. Vaše obavy zmizí a vy budete uvolněně švihat, i to je možné.

Pokud ale patříte ke klidným, soustředěným a pozitivně smýšlejícím golfistům, alkohol vám pak unese logické uvažování a vaše schopnost dobře udeřit se zredukuje.

Dá se tedy říct, že konzumace alkoholu na hřišti ovlivní každého hráče. Jde jen o to, jak. Ve větším měřítku je ale pozitivně ovlivněno jen minimum golfistů. Když se na věc podíváme z hlediska fyziky, ztráta koordinace a problémy s rovnováhou vám nikdy v golfu nepomůžou.

Je ale na každém, aby si vyzkoušel, co mu nejlépe vyhovuje. Odborníci se ale shodují, že je lepší si to schovat na 19. jamku.

 

Aneta Zárubová

Aneta75P