Mstětice Cup Czech PGA Tour 2014

17.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Joaquin Millan Navarro

Neděle – finálové kolo
Skvělým finišem na druhé devítce dotáhl turnaj k vítězství španělský golfista Joaquin „Kino“ Navarro. Zvítězil s celkovým skóre -7 o tři rány před českou dvojicí Filip Mrůzek, Marek Nový. Nejlepším výkonem dne 66 (-6) se ve větrném závěru prezentoval Menno van Dijk z Nizozemska a skončil osmý. Jiným hráčům naopak podmínky ztížily úlohu natolik, že ztratili pozice budované v předchozích dvou kolech. Daanyal Spalding hrál 79, Jakub Janda dokonce 80, stejně jako Šideri Váňová, jež nakonec obsadila 28. místo, o dvě příčky za ní skončila Lucie Hinnerová.

„Pokaždé je šance vyhrát, když jdete do turnaje s vítěznou mentalitou,“ řekl Navarro, jenž v květnu oslavil padesátku, k prvnímu takovému úspěchu na české půdě, kde dlouhodobě působí. „Já učím golf, netrénuju ho a hraju jen se svými žáky. Pak je těžší uspět, ale něco tam stále je,“ řekl s poukazem na své umění. Zlepšil se zejména na greenech. „Dřív jsem míjel krátké putty, to se teď hodně zlepšilo,“ pochvaloval si.

Cestu k vítězství Španělovi vyklidil lídr předchozích dvou kol Mrůzek. Špatně začal, na jedničce a trojce hrál double bogey a konkurenti jeho náskok vymazali a uzavřel své vystoupení výkonem 75 (+3). Nebyl to ovšem Navarro, kdo na něj tlačil nejvíc. Od sedmičky do devítky přibylo do jeho zápisu pokaždé bogey a on byl na denní bilanci +3. „Zůstal jsem klidný. To je zvlášť v tak silném větru nutné. Nebláznil jsem a řekl si, že když jsem dokázal zahrát tři bogey za sebou, dokážu zahrát i tři birdie,“ vrátil se zpět na hřiště. A skutečně, od jedenáctky do čtrnáctky vytvořil šňůru dokonce čtyř birdie a ujal se vedení. „Ten dlouhý putt na jedenáctce z hrany greenu byl zlomový,“ potvrdil.

Když se dostal z potíží po horší druhé rány na sedmnácté jamce a zachránil par, věděl už Navarro, že na poslední jamce může hrát v klidu na lay up, navrtáno bylo za vodní překážkou. Dokončil kolo výkonem 71 (-1) a když proměnil poslední putt, zastihla ho sprška sektu z lahve jednoho z jeho svěřenců Ondřeje Liesera. Nadějný český playing pro byl jedním z těch vítězových studentů, které porazil. „Znám je a vím, že golf umí skvěle,“ usmál se hráč, plným jménem Joaquin Millán Navarro.

Do mstětického turnaje měl na Czech PGA Tour na kontě tři umístění v top 10 ze čtyř startů, nejhorší byl na Ostravici pětadvacátý. „I když jsem nevyhrával, neustále jsem se držel v popředí,“ řekl. Čerstvým ziskem 75 560 korun se posunul na páté míst Order of Merit. V čele je nadále Nizozemec Sven Maurits (215 130 Kč), jenž ve Mstěticích nestartoval, před Martinem Příhodou, Mrůzkem a Lieserem.

Další pořadí: 4. Ajster (-3), 5. Vermei, Příhoda (-2), 9. Lieser (+1), 12. Rajmont (+3), 16. Lizánek (+4), 19. Tintěra (+5), 28. Váňová (+10), 30. Hinnerová (+12), 37. Špůr (+15), 38. Zedníček (+16), 41. Konečný (+20).

Top 10 posledního kola:

Sobota – 2. kolo
Filip Mrůzek nadále drží vedoucí pozici a stále je to o ránu, na druhé místo se však vyšplhal Joaquin Navarro, španělský teaching pro působící v Česku. Právě on zahrál nejlepší výsledek dne i dosavadního turnaje 67 ran (-5). Mrůzek byl o dva údery horší, ale jeho průběžných -7 ran stačí na vedení. O třetí pozici se dělí Martin Příhoda s dalšími dvěma cizinci, Sebastianem Ajsterem z Bosny a Hercegoviny a anglickým Pákistáncem Daanyalem Spaldingem. Všichni na lídra ztrácejí už čtyři rány. Cutem prošly i dvě ženy, Šideri Váňová a Lucie Hinnerová, do finále naopak nepostoupil sledovaný amatér Roman Šebrle vinou zhoršení o osm ran na 82, celkově po dvou kolech na +12.

Další pořadí: 15. Rajmont, Váňová, Lieser (+2), 20. Lizánek (+3), 21. Tintěra (+4), 28. Suchan (+6), 32. Špůr (+7), 37. Konečný (+8), 38. Zedníček, Hinnerová (+10).
Cutem neprošli mj.:
Šebrle (am), Proroková, Newell, Vávra, Ťupa, Krajný (am).

Top 10 druhého kola:

Pátek – 1. kolo
Znalost hřiště se Filipu Mrůzkovi vyplatila, dopustil se pouze jednoho bogey, ale nasadil proti němu pět birdie, což dalo dohromady výsledek 68 ran (-4), nejlepší v úvodním dějství. Mstětický odchovanec má náskok jednoho úderu před krajanem Martinem Příhodou, Angličanem Craigem Farrellym a Daanyalem Spaldingem, Pákistáncem narozeným v Birminghamu. Mezi první dvanáctkou je pouze polovina českých jmen. Ondřeji Lieserovi a Tomáši Holoubkovi patří dělené páté místo (-2) a vedle Vladimíra Velenského patří ono zbývající jméno jedné z pěti ženských účastnic z devětašedesátičlenného startovního pole Šideri Váňové. Hráli jednu ránu pod par a dělí se o sedmou pozici už jen se zahraničními konkurenty.

„Dobře jsem odcházel z týčka a hra do greenu mi taky šla,“ citoval lídra oficiální web Czech PGA Tour. „Paradoxně mi moc nešly putty. Neproměnil jsem asi pět dvou či třímetrových. Mám výhodu že to tady znám, vím i o skrytých překážkách hry a vím jak se jim vyhýbat,“ dodal Mrůzek, jenž hodlá i v sobotu trpělivě čekat na birdie: „Když jich spadne zase pět, musí to dopadnout dobře.“

Další pořadí: 13. Lizánek, Nový (E), 18. Křížová, Rajmont, Tintěra (+1), 25. Proroková, Šebrle/am. (+2), 42. Konečný, Ťupa (+5),  61. Špůr (+9).

Top 10 prvního kola:

Šestým turnajem devítidílného domácího seriálu profesionálních turnajů je tříkolová akce, jež bezprostředně předchází týdnu Czech Masters a pro Adama Rajmonta to bude ostrá příprava na evropskou konkurenci. Navzdory tomu, že někteří profesionálové startují v zahraničí, bude konkurence solidní. Filip Mrůzek bude hrát na domácí půdě, zúčastní se také další hráči z první desítky Order of Merit Martin Příhoda, Lukáš Tintěra, Ondřej Lieser.

Hraje se o 400 tisíc korun, vítěz získá 75 560 Kč. Do finálového kola postoupí 40 hráčů a další na posledním děleném místě. Zároveň s ním se v neděli uskuteční doprovodné jednokolové Senior PGA, Apprentice Trophy014 a tradiční Mstětický Myšák. Hřiště má par 72 a z bílých odpališť délku 6 201 metrů.

Odkazy: … Golf & Country Club Mstětice … Satelitní mapa hřiště … Stránky Czech PGA Tour

.