Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Pět okamžiků, které definovaly letošní Ryder Cup

07.10.2010 | Petr Janouch | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Ryder Cup. Událost, ke které se jen těžko hledá přirovnání. Letošní ročník byl navzdory nepřízni počasí a prodloužení do pondělí jedním nejlepších a nejdramatičtějších.  Pojďme si vzpomenout na pět dnů a pět okamžiků, které by ho mohly definovat.

 

1. Čtvrtek: Jak kapitán zapomněl na svého hráče …
Slavnostní zahajovací ceremoniál k Ryder Cupu prostě patří a dokázala to i účast neuvěřitelných 45 tisíc diváků. Ceremoniály bývají plné proslovů, poděkování a oficialit a velká legrace při nich nebývá. Tentokrát tomu bylo trochu jinak.

Když už se zdálo, že terčem vtípků bude zřejmě opět jen Tiger Woods (když zpívala atraktivní světlovlasá velšská pěvkyně Kathryn Jenkinsová, mnozí sledovali každý pohyb Woodsových očí, aby mohli zavtipkovat na jeho účet), pozdní čtvrteční odpoledne pořádně „rozsvítil“ kapitán amerického týmu Corey Pavin. Při představování svých hráčů totiž prostě a jednoduše zapomněl na nepřehlédnutelného Stewarta Cinka a ostatní ho museli upozornit, že jeho dvanáctka není celá.

A na závěr přidal další perlu – když se ho hostitelka Diana Stewartová zeptala, proč zařadil dvojici Tiger Woods – Steve Stricker pro úvodní čtyřhry až na třetí místo, suše odpověděl: „Protože první dvě už byla obsazená…“

 

2. Pátek: Vrátit vstupné? Zapomeňte…
Golfoví fanoušci přímo v lijákem bičovaném Celtic Manor Resortu předvedli až neuvěřitelnou houževnatost a oddanost tomuto sportu, ale přece jen ne všichni páteční nepřízeň osudu dokonale strávili. Obzvlášť poté, když se dozvěděli, že se navzdory sedmihodinovému přerušení nebude vracet vstupné.

Když kvůli tomu jedna z rozhněvaných divaček obořila přímo na anglického hráče Iana Poultera, dokonale ji odzbrojil svou otázkou: „Copak ten můj putt na třetí jamce nestál za plné vstupné?“

 

3.  Sobota: Gentlemani každým coulem…
Americký tým sice neodjíždí z Celtic Manoru jako vítěz, ale u všech golfových fanoušků si vysloužil velký respekt. A nejen díky golfovým dovednostem. I nejmladší člen týmu Ricky Fowler jasně ukázal, o čem je golf a jeho etika.

Když v sobotu během „foursomu“ s Jimem Furykem zjistil, že omylem zahrál jiný míč („Prostě jsem spustil špatný míč. Byl to stejný typ, jaký jsem měl v kapse, a byl špinavý od bláta,“ vysvětloval později.“), neváhal ani sekundu a přiznal vítězství na této jamce evropské dvojici. Pokud by chybu nepřiznal, nikdo by se to samozřejmě nikdy nedozvěděl. A kdo ví, třeba právě půlbod z tohoto souboje rozhodl o celkovém vítězství. Ale golf je prostě stále hra gentlemanů…

 

4 . Neděle: Demolition Men…
Když po prvních dvou blocích čtyřher americký tým vedl nad Evropou 6:4, evropským fanouškům už začínalo být pořádně úzko. Ve třetím (a tentokrát posledním) bloku čtyřher  ale přišel obrovský zlom a Evropa Spojené státy jasně smetla. Impuls k tomu dala skvěle hrající dvojice Lee Westwood – Luke Donald, která naprosto zničila dosud neporažené duo Tiger Woods – Steve Stricker.

Woods sice během Ryder Cupu jasně ukázal, že je stále světovou jedničkou a získal 3 ze 4 možných bodů, ale právě v tomto souboji utrpěl svou nejdrtivější porážku ve hře na jamky v kariéře – už na 13.jamce. Westwood a Donald získali přezdívku „Demolition Men“ a evropský tým se rozjel ke klíčovému náporu.

 

5.  Pondělí: McDowellův putt…
Rozjetý evropský tým začal během pondělních singlů přece jen ztrácet půdu pod nohama a jeho vítězství začínalo být na vážkách. Skvělá hra amerických golfistů zdramatizovala závěr a rozhodnout musel až poslední souboj. Jenže lišák Monty (kapitán evropského týmu Colin Montgomerie) nasadil do poslední dvojice svůj trumf – irského vítěze U.S.Open Graemea McDowella. Ukázalo se  to jako mistrovský tah.

Dokonce ani mezi nejlepšími golfisty světa nenajdete mnoho takových, které by ten největší psychický tlak nesvazoval ruce. Těm největším šampionům ale naopak pomáhá předvést to nejlepší. A takový je McDowell. Když byla situace nejvypjatější, dokázal na nejtěžší jamce hřiště Twenty Ten Course (čtyřparová šestnáctka o délce 456 metrů) zahrát úžasný pětimetrový putt na birdie a poslal svého soupeře Huntera Mahana a americký tým do kolen. „Nejlepší putt mého života,“ prohlásil McDowell. Nezbývá než souhlasit.

 

Petr Janouch