Pět dobrých důvodů, proč hrát venku celý rok

22.12.2011 | Pavel Novák | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Pěkný podzim je definitivně fuč a na nejednoho golfistu padá mírná „depréze“. Nevlídné deštivé dny střídá provokující slunečno s neúprostným, mrazem pod nohami. Milované klacíky jsou odkázány na simulátorové mače či ojedinělé výlety do teplých krajin. Nebo dokonce – s jistou dávkou masochismu – jsou odloženy do až jara! Nenechte se vlákat do pasti golfového sezónního stereotypu! Ony se totiž najdou dny, kdy „to“ jde a vůbec to není „na krev“.

1. Důvod: Není zima. Pamětníci socialistické „vojny“ zažili, že zima je určena rozkazem. Od rozkázaného data se nosilo teplé oblečení, i kdyby bylo 20 stupňů a do té doby jen lehké hadříky, i když po ránu mrzlo až praštělo. Pakárna a každý si uvědomil, že příroda si poručit nedá. A přesně tak golfové podmínky u nás na níže položených hřištích. V každé zimní sezóně se najdou dny, kdy je 5, 8 a třeba i přes 10 stupňů. Při těchto teplotách hrají davy v říjnu, tak proč je nevyužít i přes zimní sezónu?  Když se dá hrát, bude to na zimní sezónu vlastně docela teplý ten. Navíc v dnešní době není žádný problém si sehnat vhodné zimní vybavení – na sebe i do sebe!

2. Důvod: Volné hřiště. Podzimní finiš tradiční sezóny bývá hektický. Každý chce stihnout ještě pár rund, hřiště jsou plná a hra se táhne. Zimní obsazení je daleko volnější. Užijete si pohody hrát vlastním tempem a nestresovat se, že někoho brzdím nebo naopak někdo brzdí mne. Hřiště bývají  před zimou uklizena od míčky požírajícího listí. Posekané roughy  jsou milostivé. Hra je rychlejší, takže ve dvojici se můžete vejít i pod 4 hodiny. Někdy si můžete připadat jako majitelé privátní osmnáctky a to je příjemná představa.

3. Důvod: Čerstvý vzduch.  Zimní doba nás zahání do baráků, pod umělé osvětlení. Jsou dny, kdy člověk je venku jen cestou od dveří k dopravnímu prostředku a nazpátek. Ani neví, proč je  mrzutý či zádumčivý. Golf je perfektní příležitost, jak tento nedostatek delšího osvobozujícího pobytu venku odstranit. Možná právě v této době si více uvědomíte, že golfové hřiště je opravdu krásné spojení přírody s člověkem vypiplanou krajinou. Dobijete baterky nabráním čerstvého vzduchu. Nenechte se odradit –  ani když fouká trochu víc! Hra ve větru přináší další dobrodružství a růst Vašich golfových kvalit. Stanete se následovníky pravých skotských „plejerů“.

4. Důvod: Pravý golf. Díky za simulátory, ale venku je to přece jen jiná disciplína. Když do toho praštíte driverem a jste za 200 metry „fairway mitte“, venku si užijete každý krok. Trochu náročnější podmínky na greenech vyváží, že reálné čtení asi bude vždy jistější než simulátorové. A najdou se i místa, kde Vám i prosincová kvalita v dobrém slova smyslu vyrazí dech  – třeba Černý Most!

5. Důvod: Carpe diem – užij dne! Jedna z věcí, která asi řadu z nás na golfu stále fascinuje, je jeho schopnost udělat člověku z nanicovatého dne den krásný, aktivní, bohatý. Třeba je zataženo, teplota nic moc, větřík, občas pár kapek. Normálně by člověk vydržel co nejdéle v posteli, věci vyřídil pokud možno po netu a skončil u „bedny“ s vínem otevřeným už po obědě… Podvolte se golfovému lákání! Zkuste třeba jen „devítečku“. Určitě se povede nějaká krásná rána! S přáteli je na hřišti hned veseleji. Je přirozené, že si v této době člověk neklade handicapová očekávání a užije si pohodu. Do klubovny přichází svěže vyfoukaný, natěšený na dobré jídlo a pití. Domů se vrací příjemně unavený s báječným pocitem z užitého dne, který mu davy uzavřené v králíkárnách mohou jen závidět. Zahraný těžký par nebo třeba i berdie Vás bude dlouho těšit … třeba až do dalšího zimního golfového dne!

Golf je supeeer!