PERRY VÍTĚZÍ NA TURNAJI ANNIKY SORENSTAM

26.05.2003 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené

Velmi očekávaná bitva mezi ženskou světovou jedničkou Annikou Sorenstam a elitními muži-golfisty skončila v Texasu. A neztratil se ani Alex Čejka. Anglický Wentworth hostil Volvo PGA Championship.

US PGA Tour – Bank of America Colonial
Fort Worth, Texas
Turnaj Bank of America Colonial, který se hrál v texaském Fort Worth by mohl klidně dostat přívlastek historický. Poprvé se zde totiž po mnoha letech objevila mezi muži i golfistka – světová jednička Annika Sorenstam.
“Myslela jsem, že by to bylo skvělé poznat a otestovat, jaké jsou mé silné a slabé stránky. A hrát proti mužům.”
Přiznala se, že když přijímala pozvání do Texasu ani netušila jaký obrovský zájem vzbudí toto její rozhodnutí. Na tento turnaj bylo vydáno na 400 novinářských akreditací a tiskové středisko bylo přeplněno k prasknutí.
V minulém roce zde zvítězil Nick Price, který se netajil svou touhou zopakovat toto i letos. Hraje ve velmi dobré formě, což dokázal svým druhým místem z předcházejícího turnaje. Avšak události kolem Anniky a její mediální zviditelnění se právě na Priceovi podepsali nejvíce. “Odpovídám na dotazy typu jak bude hrát Anika, co si myslíte o jejích šancích, atd… už jsem z toho unaven. Já tady obhajuji prvenství z minulého roku.”, zlobil se loňský vítěz.

Nejvíce pozornosti bylo věnováno 32ti leté Švédce Annice Sorenstam. Po 58ti letech se totiž postavila na start mužského turnaje opět žena. Tou poslední byla v roce 1945 Babe Zacharias Didrickson při turnaji Los Angeles Open a Annika doufala, že se jí bude dařit lépe než předchůdkyni, která cutem neprošla.

Turnaj Colonial byl po mnoho let považován za velmi obtížný a to především z toho důvodu, že zdejší greeny byly postaveny na hliněném podkladu. Vítězná skore se většinou pohybovala okolo paru a teprve v roce 1976 zde zvítězil Lee Trevino s výsledkem mínus sedm. Přesně v tomtéž roce totiž greeny byly přemodelovány a postaveny na pískový základ. Od roku 1984 se tak vítězná skore pohybovala ve dvouciferných záporných číslech.

Veškerá pozornost se v prvních dvou kolech soustředila na Anniku Sorenstam. Ta začala v prvním kole solidním výsledkem 71 ran, tedy jednu nad par a od pomyslného cutu ji dělila jediná rána.V pátek již byla její hra o poznání horší. Ne snad, že by nestačila hrou na fervejích – mimochodem měla velmi vysoké číslo zasažených fervejí více než 90 procent. Odešla ji však hra kolem a na greenech a to nakonec rozhodlo o tom, že toto historické vystoupení nemělo pokračování ve víkendových dnech.
Annika Sorenstam skončila nakonec na 96. místě, čtyři rány za linkou cutu. I tak to bylo velmi vydařené vystoupení, které přivedlo do ochozů několik desítek tisíc diváků. Anniku Sorenstam si však budeme stále připomínat spíše pro její úspěchy v ženském golfu.
Třetí kolo turnaje Colonial se zdálo být klidnějším, pravděpodobně také proto, že Annika již v turnaji nebyla. I přesto nebyla nouze o dramatické okamžiky a skvělé výkony. Jeden z nich předvedl Hal Sutton. Na jamce číslo 16 dlouhé 170 metrů zahrál Hole in one a s výsledkem 65 ran se dělil o čtvrté místo.
Nejlepším výkonem dne, který současně vyrovnal rekord hřiště se představil Kenny Perry. Zahrál vynikajících 61 ran a odskočil svým soupeřům o úcythodných osm ran. Jen naprostý kolaps ve finálovém kole ho mohl připravit o další turnajový vavřín.
Nedělní kolo mohlo přinést dramatickou podívanou pouze v případě totálního propadu vedoucího muže Kenny Perryho.
Tomu se pokoušel dopomoci Justin Leonard. Začal eaglem na první jamce a první devítku obešel s 29 ranami.
Leonard hrál opravdu famózně a birdie putty padaly do jamek jedno za druhým.Na jamce číslo třináct zasunul další birdie a zdálo se být jasné, že Leonard útočí na magické skóre 59. Stal by se teprve čtvrtým golfistou, kterému by se podařilo zahrát pod šedesát na oficiálním turnaji PGA Tour.Nicméně ani tento výkon nestačil na Perryho, který držel otěže turnaje pevně ve svých rukou. Přihrávka na 12 jamce mu připravila další birdie, které ho dostalo již na 19 pod par, sedm ran před jeho pronásledovatele.
Leonard se nevzdával a birdie na 15 jamce ho přiblížilo vysněnému skore 59. V tu chvíli byl devět ran pod par ve finálovém kole a celkově mínus 13.
Zatímco bitva o vítězství se zdála být rozhodnutá, soutěžilo se o další místa. Jeff Sluman poslal do jamky tento dlouhý birdie putt na 14 jamce a nakonec skončil na třetím místě.

Pozornost diváků se pak již koncentrovala na Justina Leonarda, jehož souboj s hřištěm napjatě sledovali. Birdie na 17 jamce znamenalo, že pouze jediné birdie dělilo Leonarda od historického zápisu. Příhra na osmnáctý green, který měl o všem rozhodnout však skončila mnohem kratší, než si Leonard představoval. Zahrál zde jediné bogey tohoto kola a skončil s výsledkem 61 ran na druhém místě.Posledním golfistou, kterému se podařilo zahrát 59 ran byl David Duval na Bob Hope Chrysler Classic v roce 1999.
Kenny Perry ukončil své vítězné tažení na Colonialu parem na poslední jamce. Bylo to jeho 5 vítězství v dlouhé 17ti leté kariéře na US PGA Tour. Naposledy se z vítězství radoval na Buick Open v roce 2001. Šek na 900 tisíc dolarů mu však rozhodně přišel vhod.

Výsledky:
1. Kenny Perry -19
2. Justin Leonard -13
3. Jeff Sluman -12

European PGA Tour – Volvo PGA Championship
Wentworth, Anglie

Na evropské PGA Tour byl na programu turnaj Volvo PGA Championship. Anglický Wentworth přivítal nejužší evropskou špičku mezi kterou nechyběl ani Colin Montgomerie, Ernie Els či Nick Faldo. Nicméně ani jeden z nich do boje o titul nezasáhl.
Velmi vyrovnaný souboj nakonec dospěl až do rozehrávky o titul, ve které se mezi sebou utkali Španěl Ignacio Garrido a Jihoafričan Trevor Immelman. Pro posledně jmenovaného to byla již třetí rozehrávka v tomto roce, ale nedopadla pro něj dobře. I přesto, že byl druhou ranou na greenu pětiparové osmnáctky, nedokázal zužitkovat tuto výhodu. Eagle putt nechal krátký a následné birdie neproměnil. Španěl si dokázal velmi dobře přihrát a jeho birdie znamenalo titul pro tohoto mladého hráče.