Pavel Suchánek – otevřený dopis golfistům

17.03.2013 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Pavel Suchánek

„Zakonzervováno, odejděte“

Sobotní výsledek volební konference České golfové federace mě nutí k malému zamyšlení nad jejím výsledkem i průběhem. Předem upozorňuji, že nejde v žádném případě o uraženou ješitnost a zlobu neúspěšného kandidáta na prezidenta, ale o subjektivní pohled na její výsledky. Protože v mém případě, to znamená pozice politika, který kandiduje do funkce v občanském sdružení, ve kterém chce prosadit změny v přístupu k práci, je výsledek 46 % opravdu dobrý a pro mne porážkou není. Chci poděkovat všem, kteří pochopili, o co v mé kandidatuře šlo, a dali mi důvěru.

Ale teď k mému pohledu na věc. Již nejméně tři roky se mezi některými subjekty golfové federace mluví a nebo dokonce bojuje o změny v práci federace, k jejímu modernějšímu přístupu, lepší komunikaci se členskou základnou, majiteli hřišť, kluby atd. Vím to, protože toto všechno jsem slyšel při svých jednáních před volbou od západních Čech až po Moravu. Jistě, nemluvil jsem se všemi, ale tyto myšlenky bylo hodně slyšet. Diskuse na tato témata mě jen utvrzovaly v tom, že moje nabídka na změny je to, co by mohlo federaci pomoci. Jen jsem na několika místech slyšel slova, která – upozorňuji – nejsou vůbec moje, že mne „semilská klika semele“. Nevěděl jsem, co to znamená.

Volební konference probíhala nečekaně v poklidu a bez excesů, na které jsme si už pomalu začínali zvykat. Nezbývá mi tedy než pogratulovat novému prezidentu k jeho těsnému leč vítězství a popřát mu mnoho úspěchů v jeho práci. Zvítězil kandidát, který sice nenabídl žádnou alternativu do budoucna, ale seznámil nás se svojí dvacetiletou funkcionářskou prací, že prezidentem by měl být golfista, což samozřejmě je, a s kým se během své práce pro golf setkal. Že je členem Golf klubu Semily, všichni vědí. Ale také se ukázalo, že většina delegátů žádné změny v práci  federace nechce a nepotřebuje. A já to respektuji.

Musím také okomentovat jednu zajímavost. Několik měsíců byl v teamu, který mi radil, pomáhal a který mě podporoval, bývalý zaměstnanec ČGF. Tvrdil , že konečně někdo prosadí nutné změny, o kterých on moc dobře ví, bude jiný přístup k lidem a že bude velmi rád pomáhat i po volbě, nejlépe ve funkci viceprezidenta. V momentu, kdy oznámil kandidaturu jeho dlouholetý kamarád a spolupracovník ve federaci, ale převlékl dres a jal se pracovat pro něj. Nic proti tomu. Vždyť se mu jeho přání splnilo a viceprezidentem se stal. Shodou okolností začínal s golfem v Semilech.

Pomalu mi začalo docházet varování, které jsem od několika golfistů slyšel. Nemám s tím problém, jen je zajímavé, že nejvyšší  vedení federace je vlastně z členů jednoho klubu. Ale chce se mi parafrázovat jeden český film: asi dobrý oddíl.

A co na závěr. Je mi jedno, kdo vede golfovou federaci. Je mi jedno, jestli má někdo pocit vítězství nad něčím, nebo nad někým. Chtěl bych, aby to bylo vítězství golfu v České republice. Aby přitahoval nové lidi, sponzory, měl lepší výsledky, lepší společenskou pozici a mediální obraz. Chtěl bych, aby federace fungovala lépe než doposud. Ale upřímně říkám a velmi rád bych se mýlil: nevím, jestli po dvaceti letech ve funkcích je možné změnit způsob práce. A opírat se o viceprezidenta s podobnými dlouholetými zkušenostmi.

Přiznávám, že titulek nad mým zamyšlením je parafráze hesla proti nám, politikům. Jak jistě víte znělo: „Děkujeme, odejděte“. Já z politiky za rok odejdu. Od golfu, pokud mi zdraví dovolí, v žádném případě. Budu golfu pomáhat jak jen budu moci. Budou to jednotlivé projekty, ve kterých budu cítit nějaký smysl. A v „zakonzervované“ federaci bohužel smysl nevidím.

Přeji všem golfistům krásnou sezonu a hezkou hru.

Pavel Suchánek

 

.