ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Pat a Mat hrají golf už deset let

30.05.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Některá výročí si člověk do kalendáři nepoznamená, a proto kolem něj profrčí bez povšimnutí. Patří mezi ně i 10. narozeniny známých nešiků Pata a Mata jako golfistů. Seriálový díl »Hrají golf« byl natočen v roce 2003. Setkal se s pozitivním ohlasem, ale i s kritikou samotné hry, ponejvíce od negolfistů. Jak je u nás obvyklé…

Pat a Mat poprvé otevřeli oči v roce 1976 jako Kuťáci pro seriál slovenské televize „…a je to!“ z tvůrčí dílny scenáristy a režiséra Lubomíra Beneše a výtvarníka Vladimíra Jiránka. Jména jim ale Beneš vymyslel až v roce 1989.

Epizoda, která nás zajímá, má pořadové číslo 70. Čím je výjimečná? Hlavně tím, že je o golfu! Pat vyjde na zahradu, aby si procvičil úder, a míčkem samozřejmě trefí okno. Mat ho pokárá a vysvětlí mu, že nemůže mířit na dům, ale naopak musí hrát směrem na zahradu. Okno tentokrát rozbije holí.

Jak scenárista a režisér Ladislav Pálka přišel na nápad vložit Patovi a Matovi do rukou golfovou hůl? „Důvod je prozaický, prostě jsem si uvědomil, že Pat a Mat ještě golf nehráli. Švih jsem odkoukal z televizního pořadu, kde jsem hráče pečlivě sledoval. Žádného odborného konzultanta jsem opravdu neměl,“ směje se režisér.

Největší problém byl s výbavou. Autoři netušili, jak rozmanité jsou golfové hole, a rozdíly mezi železy a dřevy zprvu vůbec nechápali. „Já si myslel, že dřeva jsou opravdu dřevěná. Neznal jsem ani golfový míček,“ prozradil Pálka.
Podle režiséra tu ani tak nešlo o dokonalý švih, jako spíš o „radostnou naivitu hrdinů“. S golfem si přece jenom úplně netykali, a tak se jejich aktivita přesunula k výstavbě minigolfového hřiště.

„Jeden díl přijde až na milion korun,“ nastínil Pálka finanční náročnost a dodal: „Je to víc než práce. Od začátku až do konce se jedná o vážnou záležitost a zároveň velkou srandu.“

Díl měl u golfistů velký úspěch, ale mezi filmovými fanoušky vyvolal polemiku. Za všechny uvádíme jeden příspěvek z csfd.cz: No, Bože. Proč golf? Co přijde příště? Sledují předávání cen MTV? Stojí frontu na nového Harryho Pottera? Těší se, až vyjde iPhone čtvrté generace?

 

 

.

Počet přečtení: 2 131
Komentáře
 • Aleš napsal:

  Tak to je super. Hlavně je tam skvělý návod, jak udělat z wedge udělat driver :D
  To by určitě odcenili paliči na PGA, s tímhle by už ty míčky pálili na 500m :D

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017