Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Otevřené mistrovství republiky v extrémním golfu 2010

03.10.2010 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Otevřené Alcatel-Lucent MČR v extrémním horském golfu 2010 se bude konat tradičně ve Špindlerově Mlýně, a to v sobotu 16. října 2010. Oficiální program začíná nepovinným tréninkovým kolem v pátek 15. října od 14.00.

 Soutěžní trať – 10 jamek – je vytyčena ve skiareálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně. Start se nachází na počátku modré Turistické sjezdovky, po dvou jamkách trať plynule přechází na Červenou FIS sjezdovku a po ní pokračuje až k dojezdu na stadión, odkud stoupá „Valentovým průsekem“ vzhůru až pod velký hank černé FIS World Cup sjezdovky, kde se trať obrací, aby se vrátila snowparkem a malým hankem zpět na stadión, kde hra končí.

Program MČR v extrémním golfu

Pátek, 15. 10.     14:00 úvodní registrace hráčů, tréninkové kolo
Sobota,16. 10.    08.00 doplňková registrace hráčů, odvoz hráčů na start
                                   09.30 start turnaje
                                   16.30 xparty s vyhlášením výsledků

S ohledem na terén je jasné, že vás čeká „alternativní“ golfový zážitek. Turnaj v extrémním horském golfu je velmi atraktivním podnikem, který patří do kategorie nezapomenutelných zážitků. Přijďte to zkusit i vy na 4. ročník Otevřeného MČR v extrémním golfu, skvěle se pobavíte a odnesete si unikátní sportovní zážitek.

Loňský titul a symbolickou oranžovou xhelmu obhajuje Jiří Skrčený.

 Časté otázky a odpovědi: 

 • Otevřeného MČR se běžně účastní i hráči se středními a vyššími hcp. „Papírově očekávatelné“  rozdíly v herní úrovni jsou díky neobvyklému terénu a dalším skutečnostem velice významně setřeny.
 • Klasické golfové oblečení (není předepsáno, přesněji, není téměř povoleno) je nahrazeno jakýmkoliv jiným, nejlépe trekkingovým či běžným turistickým. Kreativitě se meze nekladou. Tenisky nejsou optimální, na mokré trávě „krásně“ kloužou.
 • Centrem všeho organizačního“ dění je terasa před tzv. Stravovadlem na dojezdu sjezdovek ve Svatém Petru. Soutěžní trať – 12 jamek – je vytýčena ve skiareálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně. Start se nachází na počátku modré Turistické sjezdovky, kam budete vyvezeni. Stejná praxe je i pro registraci a odehrání cvičného kola.
 • Ubytování v hotelu Harmony se slevou zajištěno. Více na xgolf.cz.
 • Parkování na stadiónu je neporovnatelně více „friendly“ než v zimní sezóně. Parkuje se „skoro všude“, například až dole u Stravovadla, u hotelu Lenka u dojezdu dvousedačky apod.
 • Podle zkušeností ostřílených „extrémních golfistů“ je nejefektivnější výběr holí tento: kratší hybrid, sedmička železo, sandwedge a čtvrtá je zcela na Vás (např. driver, nebo 3 dřevo sice krásně letí, ale použitelné jsou jen na jedné jamce (ta ovšem stojí za to -))). Putter opravdu není třeba. Jakýkoliv jiný bag než tzv. „toulec“ je dost přítěží. Optimální je malý baťůžek a 3-4 hole v ruce.
 • Zjistili jsme, že cyklistické rukavice bez prstů jsou golfově pěkně hratelné (tedy se hlavně nemusí sundávat) a slušně chrání před prochladnutím.
 • Jen jedna jamka vede do kopce. Všechny ostatní jsou pěkně svahem dolů. Fyzicky není trať náročnější než třeba osmnáctka na Karlštejně.
 • Tvorba startovní listiny proběhne v sobotu ráno po registraci. Zájmové skupiny respektovány. 
 • Golfová autíčka nejsou k dispozici. -))
 • Vítěz získává oranžovou xhelmu a pěknou kamennou xtrofej.

Více informací a registraci naleznete na www.xgolf.cz.

Výňatek z pravidel extrémního golfu¨

Každý hráč může ke hře použít maximálně tři hole podle vlastního výběru. Míč se hraje tak, jak leží. Sjezdovky jsou osekány na téměř golfovou úroveň. Na odpališti je povoleno míč týčkovat. Veškeré překážky všech typů a původu, včetně staveb, všechny typy povrchu a veškeré porosty jsou zcela organickou součástí hry. Jamka je dokončena, pokud se míč nachází alespoň na čáře vyznačující kruh, který nahrazuje jamku.

„Fervejí“ se rozumí celá šíře sjezdovky. Caddie je v extrémním golfu nahrazen tzv. hledačem, každý hráč může mít až čtyři hledače. Hráči jsou vybaveni podrobnými birdiekartami (mapkami hracích terénů) a skórkartou. Flighty o čtyřech hráčích startují v desetiminutových intervalech.      

Trocha historie

První turnaj v extrémním horském golfu se hrál v roce 1999, ale počátky této disciplíny sahají až do roku 1981. Ve Spojených státech se pořádá celá série turnajů, jež přenášejí i televize a těší se nesmírné oblibě.  

V roce 2005 vznikla v České republice Společnost golfistů extrémních, která je oficiálně uznána vedoucí autoritou tohoto sportu u nás. Zakladateli jsou Alan Babický, Martin Schwarz a Lucie Borhyová.

Návrat ke kořenům golfu

Ať si na zemském povrchu představíte jakékoli místo, buďte si jisti, že se určitě už někdy stalo, že na jedné straně někdo umístil týčko a na druhé straně malou jamku. Tak vznikla hřiště na doslova kuriózních místech. Extrémní golf se stává atraktivním doplňkem nejrůznějších společenských akcí a díky minimálním nárokům na terén se může hrát prakticky kdekoli. Extrémní golf posouvá tradiční golf, jak ho známe, doslova a do písmene na jinou úroveň. Nejmodernější forma tohoto nádherného sportu je však překvapivě návratem k ryzím kořenům golfové hry, kdy šlo o zábavnou kratochvíli v neporušené přírodě.