Osmnáct jamek za 64 minut

15.07.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Je známo, že měření rychlosti hry je na túrách běžně praktikované a všechny profesionální hráčky i hráči si na své tempo dávají pozor. Během posledního kola turnaje Jane Rogers Championship na Canadian Tour v roce 2008 se Richardu Gilkeymu podařilo udělat nový rekord tour a to právě v čase, za který ušel celé kolo. Odehrál osmnáct jamek za pouhých 64 minut, což je pro běžného golfistu zřejmě trochu nepředstavitelné. Hřiště doslova oběhl jen se sedmi holemi a pár míči, co měl po kapsách.

Na hřiště Mississauga nastoupil s plánem udělat něco trochu jiného, když ve třetím kole zahrál devět ran nad par a ocitl se na posledním místě. Rozhodl se pokusit o záchranu své účasti na Canadian Tour tím, že udělá historický rekord. Gilkey poslední den odstartoval v 7:36 ráno s jediným cílem zlomit rekord nejrychleji odehraných osmnácti jamek na Canadian Tour.
 
Golfista narozený v Kalifornii startoval jako první a hrál sám, mezi údery běhal a neztrácel čas ani tím, že by si četl paty. Poslední den zahrál pět ran nad par a to za hodinu a čtyři minuty. Bohatě se tak vešel do předešlého rekordu, který má na kontě Scott Hawley, a který trval hodinu a sedmačtyřicet minut.
 
„Samozřejmě jsem se zeptal vedení tour, jestli mi dovolí si to zkusit odehrát před začátkem čtvrtého kola,” vysvětil Gilkey. “Vůbec jsem neměl v úmyslu nějak nerespektovat túru, či pravidla, ale oni se vším souhlasili a byli hned pro. Navíc jsem byl se svým výsledkem spokojený, pokud bych tehdy neměl trojpat na pěti jamkách, mohl být ještě lepší,“ dodal.

Guinessova kniha světových rekordů neuvádí žádný výsledek pro nejrychleji odehrané kolo, nicméně v roce 1981 přinesl deník New York Times zprávu o tom, že jistý Američan Steve Scott odehrál osmnáctku za pouhých 29 minut.

Třeba nás do budoucna překvapí i nějaký český profesionál.


Aneta Zárubová