Oskar Henningsson – návrat do Česka

06.04.2014 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Oskar Henningsson - vítěz Moravia Silesia Open 2009

Sympatický Švéd Oskar Henningsson je vítězem Moravia Silesia Open 2009 v Čeladné. Letos se zúčastní turnajů D+D Real Czech Masters ze série European Tour na Albatrossu, „challengerů“ D+D Real Czech Challenge na Kunětické Hoře i na  D+D Real Slovakia Challenge ve slovenské Senici na hřišti Penati. Díky dobrým kontaktů společnosti Relmost v prostředí European Tour se našemu serveru podařilo získat exkluzivní rozhovor s tímto hráčem.

Pro Česko jste se stal populárním nejen vítězstvím v Čeladné, ale i tím, že jste na turnaj a domů cestoval autem. Přijedete na Albatross zase stejným způsobem?
Cestování autem je vždycky zajímavé. Viděl jsem tak části Česka, které bych jinak nenavštívil. Je to také časově nejefektivnější způsob cestování. Při nabytém programu European Tour se každý den hodí. To je jeden z hlavních důvodů, proč jsem volil tento způsob. Tento rok tolik náročný nebude, takže mám v plánu zahrát turnaj na Albatrossu a potom si udělat pár dnů čas na Prahu a okolí. Byl jsem tu jen jednou a velmi krátce. Takže letos asi poletím letadlem.

Po výhře na Moravia Silesia Open jste se snažil získat nové sponzory. Podařilo se to a oslovil jste třeba i české firmy?
Bohužel ne. Tenkrát se mi o tyto záležitosti starala agentura, takže já osobně jsem se tím nezabýval. Kdybych našel Českou firmu, se kterou bychom spolupracovali na partnerské bázi, bylo by to určitě příjemné. Zájemci by mě určitě měli kontaktovat.

Se ziskem karty na European Tour na dva roky jste získal čas na zdokonalení či přeučení švihu. Povězte nám o svých zkušenostech z tohoto procesu.
Zkoušel jsem zlepšit svou hru po technické stránce, provedl jsem několik změn v technice švihu. Když se ale dívám zpět, nedopadly úplně nejlépe. Nikdy jsem se technikou moc nezabýval, takže na švihu to časem bylo poznat. Veliká část práce, kterou jsem odvedl, je dobrá, teď se usilovně snažím vrátit se ke své původní hře, která mě donesla na vrchol na Čeladné. Když k tomu připojím úpravy v technice, doufám v postup ještě výše.

Jak je hráči, který byl mezi nejlepšími na European a pak vypadne i z Challenge Tour, co v takové situaci prožívá?
Je to těžké, velmi těžké. Lhal bych, kdybych tvrdil cokoliv jiného. Z dlouhodobého hlediska o svých schopnostech ale nepochybuji. Myslím, že znám příčiny mého „pádu“ a to mi nakonec pomůže být silnějším. A nechytit se znovu do stejné pasti.

Čeští profesionální golfisté se pohybují na domácích turnajích a na okruzích typu ProGolf Tour. Jaké typy turnajů hraje golfista ve Švédsku a stane se, že přejde do kategorie teaching pro jako se to děje tady?
Máme národní pro tour s názvem Nordea Tour a máme také Nordic league, která zaštiťuje všechny severské země. Nordic league, jeden ze satelitních okruhů, je schůdkem na cestě směrem k Challenge Tour. Několik profesionálních golfistů se přeorientovalo a vyučují na profi úrovni.

Ve Švédsku je mnoho hráčů na podobné výkonnostní úrovni. Existuje konkurence v rámci jedné země, nebo se spíš cítíte být součástí evropského golfu?
Ve Švédsku je veliké množství hráčů, ale já chci samozřejmě soutěžit s těmi nejlepšími v Evropě. Jeden z mých cílů je vrátit se na European Tour a znovu vyhrát.

Od své výhry v Čeladné jste získal dva domácí tituly, ten loňský v domovském klubu Gränna. Finančně a významem jsou od toho českého odlišné, přesto – dají se nějak tato vítězství porovnat?
Vyhrát je vždy příjemné, ať je turnaj jakkoliv veliký. Práci musíte stále odvádět. Když ale posuzujeme prize money a to, kam vás to posune, je to obrovský rozdíl. Žádná z výher na malém národním turnaji nemůže být srovnávána s těmi na světových tour. Pocit v momentě, kdy skórujete vítěznou jamku, je prakticky stejný, ale tam podobnost končí.

Kde byste viděl svou kariéru v nejbližších letech a jak toho chcete dosáhnout?
Mám plán, který mě dostane na olympiádu 2024. Pokud vše půjde tak, jak zamýšlím, kariéru zakončím zlatou medailí kolem krku. Po cestě za tímto cílem čeká spoustu menších cílů, je to vše o postupných krůčcích kupředu. V 2017, snad i dříve, se vidím jako člen European Tour.

Změnil se za necelých pět let od vaší výhry v Čeladné váš soukromý život, nebo váš náhled na svět?
Ano, určitě. Od mé výhry se staly alespoň dvě události, které zastínily vítězství – narození mých dvou dcer. Nejstarší se narodila v roce 2010, ta mladší loni. Mít děti dává všemu, co dělám zcela jiný rozměr; je tu stále něco, co je pro mě nejdůležitější – láska mých dětí. Golf bude samozřejmě vždycky to, čím se zabývám a co miluji, ale je těžké, aby se cokoliv vyrovnalo těm dvěma. Najednou jsem víc, než jen golfista a ten pocit, že jsem pro někoho důležitý a že se mě doma někdo nemůže dočkat mě naplňuje, ať už jsou čísla na scoreboardu jakákoliv.

Poznal jste i Kunětickou Horu. Můžete nějak charakterizovat obě česká hřiště, kde jste hrál, a co očekáváte od Albatrossu?
Obě hřiště jsou velmi dobrá. Samozřejmě Prosper mám raději, protože jsem na něm uspěl. Obě mohou být ošemetná, to se mi líbí. Musíte je prostě hrát hlavou. Jsou velmi rozmanitá, takže je třeba mít dobrý herní plán. Doufám, že na Albatrossu to bude podobné. Myslím, že se mi daří na hřištích kde nemusíte odpalovat míle daleko, ale kde svou hru můžete ovlivňovat volbou holí a úhly odpalu.

Jaké používáte golfové vybavení?
Momentálně mám zásobu holí Cleveland, až na putter, to je Odyssey versa #2.

Které hřiště hrajete nejraději a které máte rád nejméně?
Hřiště, na kterých se mi daří, se automaticky stávají mými oblíbenými. Kdybych měl jmenovat jen jedno, vyberu si asi Leopard Creek v Jihoafrické republice. Je tam neuvěřitelný výhled, je zasazeno přímo doprostřed Krugerova národního parku. Narazíte na slony, žirafy, nosorožce a jiná zvířata přímo u hřiště, někdy přímo na greenu! S odpovědí na druhou otázku zůstanu diplomatický a řekl bych, že každé hřiště má své kouzlo, i když mi úplně nesedí.

Co vás na golfu naposled pobavilo, potěšilo, rozzlobilo?
Už jsem nehrál asi čtyři měsíce, zrovna léčím některá stará zranění, abych se vyhnul problémům v nadcházející sezóně. Před několika dny jsem ale byl poprvé na hřišti a ten pocit, když si po dlouhé době nasadíte golfové boty je prostě výborný!

Jaký je váš flight snů, s kým byste si nejraději zahrál?
Je těžké vybrat si jen tři lidi. Jedním z nich by asi byl Einstein, nikdy jsem plně nepochopil teorii relativity, tak by mi ji možná konečně objasnil. Další zajímavou postavou je asi Julius Caesar, snad by mě naučil větší nebojácnosti. V neposlední řadě bych určitě chtěl hrát se svým tátou. Podporoval mě od začátku mé kariéry, ale už si zahrajeme jen velmi zřídka.

Byl už jste někdy v Praze a jak se vám líbí?
Jednou, jen nakrátko. Moc jsem toho neviděl, ale zajímá mě historie a architektura, takže dříve nebo později musím zavítat na Karlův most.

V Česku jsou dobře známi a populární švédští filmoví literární tvůrci. Znáte nějakého českého umělce nebo kulturní osobnost?
Napadá mě jen Franz Kafka, četl jsem pár jeho knih. Nikdy jsem úplně nepochopil jejich obsah, ale i přesto mě bavily!

V Česku jsou velmi populární švédští golfisté, hokejisté, tenisté a lyžaři. Znáte nějakého českého sportovce?
Samozřejmě, jsem velký fanda hokeje, takže jich znám spoustu. Jágr, Hašek, Jan Hrdinka, samozřejmě, který byl kapitánem „mého“ teamu HV71. Kromě hokeje mě napadají Jan Železný a Ivan Lendl.

Jak se při pobytech v Česku vyrovnáváte českou kuchyní?
Když jsem tu byl poprvé, navštívil jsem několik velmi dobrých restaurací. Kromě toho se ve většině hotelů podává mezinárodní kuchyně, takže často volím to, co mi je povědomé.

Znáte a máte rád české pivo?
Pivo moc nepiji, vlastně alkoholu obecně neholduji. Ale Pilsner Urquell a Starobrno znám.

Líbí se vám švédská nebo česká děvčata?
No, to je těžká otázka. Řekl bych, že vzhledové mají Švédské a České ženy něco společného. Podle mě Česko zemí s nejkrásnějšími ženami, hned po Švédsku. Ale bych moc neriskoval, řeknu to takto: Česko má největší počet krásných žen, zatímco Ta nekrásnější je ze Švédska.

 

.