ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Ošemetné steroidy, co jsou vlastně zač?

22.05.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

doppingKanadský lékař Anthony Galea, který léčil zraněné koleno Tigerovi Woodsovi, čelí vážným obviněním za podávání ilegální látky HGH vrcholovým sportovcům. Nyní jsou v podezření i všichni sportovci, kteří s lékařem přišli do styku. Woods je tedy mezi nimi, ale hájí se, že nikdy žádné steroidy neužíval.

Co jsou to steroidy a jak na člověka působí ?

Nejjednodušší definicí je „látka po, které rostou svaly.“ Existují různé látky, které mají zvyšovat výkon a mají také velice odlišné účinky. Farmaceutika, pomáhající sportovcům se dají rozdělit do čtyř hlavních skupin, syntetické hormony, stimulanty, betablokátory a anabolické steroidy.

Testosteron se dá aplikovat například v krému, natře se před posilováním na tělo a tím pomáhá k vytvoření čisté svaloviny. Právě zmíněný HGH je syntetický lidský růstový hormon, který zodpovídá za růst kostí a tkání. Jiné syntetické hormony, jako je EPO umožňují sportovcům zlepšit vytrvalost díky podpoře produkce červených krvinek.

Stimulanty zase zvyšují úroveň energie a jsou vhodné spíše pro dynamické sporty, jako je fotbal. Betablokátory naopak ovlivňují vylučování adrenalinu, udržují tak pod kontrolou srdeční rytmus a krevní tlak. Pomáhají běžně při léčbě srdeční arytmie, nebo vysokého tlaku, ale dají se využít i v golfu, pokud je hráč snadno rozrušitelný a má tendenci ke klepání rukou. Po užití betablokátorů se uklidní a je tak lépe schopný patovat.

 Anabolické steroidy brání rozkladu svalů, ke kterému dochází při nadměrném výkonu. Sportovci tak můžou trénovat déle, rychle se zotavují ze zranění a rostou jim svaly. Golfisté by díky anabolikům mohli trénovat déle, častěji a vyhnout se zraněním způsobeným úbytkem svalové hmoty.

 Další kategorií léčiv, kterými si sportovci mohou dopomoci k lepšímu výkonu, jsou prášky ovlivňující lidskou psychiku, například benzodiazepiny, které mají zklidňující účinek a působí proti úzkostem a strachu, což se v golfu využít dá. Samozřejmě existují ještě antidepresiva na zlepšení nálady a ovládání emocí a amfetaminy zvyšující bdělost hojně využívané studenty před zkouškami.

 

Aneta75P

Aneta Zárubová

 

Počet přečtení: 2 461
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017